ARAMA YAP
120 dk
45 dk
Zor
4 kişilik
200 kcal
33583

Fransız mutfağına ait ‘’Chateaubriand’’ yemeği, ülkemizde şatobiryan olarak adlandırılmaktadır.


Bu yazımızda Fransız mutfağının gözdesi olan aynı zamanda da ülkemizde oldukça önemli bir yere sahip olan şatobiryan yemeği nasıl yapılır onu anlatıyor olacağız. 


Şatobiryan yemek tarifini merak ettiğinizi biliyoruz. :) Sizi daha fazla meraklandırmak istemezdik ama gelin öncesinde şatobiryan nedir onu öğrenelim. Bilmediğimiz bir tarifi yapmayalım sonuçta değil mi? :)


Şatobiryan ne olduğunu öğrendikten sonra hemencecik tarifimizin detaylarına geçeceğiz ardından şatobiryan yapılışı nasıl olur onu sizinle paylaşacağız. :)


Şatobiryan Nedir?


Chateaubriand (Şatobiryan) Fransız mutfağının gözdesi hatta en lezzetli yemeği diyebiliriz. Ana malzemesi bonfileden oluşan bol proteinli, aynı zamanda da oldukça doyurucu bir lezzet. Şatobiryan yapımı için dana etinin en yumuşak kısmı tercih edilmektedir. :)


Son olarak da bu enfes tarifimiz adını nerden almış onu da öğrenelim ve hızlıca tarifimize geçelim. :)


Chateaubriand adını Fransız kontu olan Cheateaubriant’tan almış ve günümüze kadar gelmiştir. 


Evet! Nihayet Şatobiryan yapımına geçebiliriz. :)


İlk olarak tarifimiz için bonfileyi baharatlarla marine ediyoruz ve dolapta bir saat boyunca dinlenmeye bırakıyoruz.


Ardından dinlenen bonfileleri yapışmaz bir tavada, her iki yüzünü birkaç dakika olacak şekilde mühürlüyoruz. Ardından orta ateşe alıp, tereyağı ve baharatları ekleyip bir kaşık yardımıyla etin üzerine gezdiriyoruz. Ardından fırında pişmeye bırakıyoruz.


Son olarak tavaya kekiği alıp orta ateşte ısıtıyoruz ve üzerine soğan ekleyip birkaç dakika kavuruyoruz. İçerisine et suyu ekleyip, birkaç dakika daha pişirip ocaktan alıyoruz.


Fırından çıkardığımız bonfilemizi soğuduktan sonra dilimleyip üzerine sos döküyoruz ve servis ediyoruz. :)


Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.


Şatobiryan Tarifi Servis Önerisi


Davet sofralarına oldukça yakışan bu tarifimizi, yine onun lezzetine ve sunumuna yakışır yancılarla servis ediyoruz. :)


Bonfilenin yanına çok yakıştığını düşündüğümüz yancı bol tereyağlı bir pirinç pilavı. Yanına enfes bir salata ya da meze de oldukça yakışacaktır tabii. İçecek olarak bol köpüklü bir bardak ayran ve tatlı olarak da şerbetli tatlıları tercih edebilirsiniz. :)


Şatobiryan Tarifi Püf Noktaları


Şatobiryan tarifinde kesinlikle bilmemiz gereken, olmazsa olmaz dediğimiz püf noktası etlerin baharatlarla marine edildikten sonra dolapta bir saat bekletilmesi işlemidir.


 Şatobiryan Tarifi Kaç Kaloridir?


Oldukça lezzetli ve bol proteinli bu tarifimizin bir porsiyonunda yaklaşık olarak 200 kalori bulunmaktadır. Protein ağırlıklı beslenmek isteyenlerin bir numaralı tercihi diyebiliriz. :)


Şatobiryan Tarifini Sevenlere Birbirinden Lezzetli 3 Tane Bonfile Tarifi


Şatobiryan tarifini sevenlere ve etsiz olmaz diyenlere birbirinden lezzetli tarifleri de paylaşmak istedik. Eminiz ki favori tarifleriniz arasında yer alacak hepsi. :) 


Kokusu ve lezzetiyle hayran bırakan kaşar peynirli kekikli bonfile ardından sofralarınızda Fransız rüzgarları estirecek cafe de paris soslu bonfile ve son olarak da baharatlı bonfile tarifini denemeniz için buraya bırakıyoruz.


Hepsi birbirinden lezzetli olan bu tariflerimizi mutlaka denemelisiniz. :)

Pişirmeye Başla