Kaç Kişilik: 4 Kaç Kalori: 300

Mutancana Tarifi

;
18.11.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
30
Dakika
Pişirme
15
Dakika
Zorluk
Orta

Osmanlı mutfağından günümüze kadar gelen lezzet mirası Mutancana; kırmızı et veya tavukla hazırlanabilen, meyvelerle ve kuruyemişlerle zenginleştirilmiş bir yemektir. Kuzu eti daha yumuşak bir lezzete sahip olduğu için genellikle kuzu eti kullanılır. Özellikle 15’inci ve 16’ıncı yüzyıllarda Osmanlı saray mutfağında çok sık karşımıza çıkan ve Fatih Sultan Mehmet’in en sevdiği yemek olarak bilinen Mutancana; bal, tarçın gibi malzemeler de kullanılırmış. Eğer siz de padişahlara layık bu enfes tarifi merak ediyorsanız, daha fazla bekletmeyelim!


Edirne mutfağının karakteristik lezzetlerinden olan Mutancana tarifini hazırlanırken meyveler ve kuruyemişler suda bekletilir. Yumuşadıktan sonra etlere eklenir. Özel bir teknikle pişirilen bu yemek, sosuyla beraber servis edilir.

Mutancana Tarifi Malzemeleri

Köfte Harcı İçin

500 gram (g)
kuzu eti, kuşbaşı doğranmış
10-15 adet
arpacık soğan
yarım su bardağı
badem, kabukları soyulmuş
yarım su bardağı
kuru kayısı, suda bekletilmiş, uzun şerit doğranmış
çeyrek su bardağı
kuru üzüm, suda bekletilmiş
yarım su bardağı
kuru incir, suda bekletilmiş
2 yemek kaşığı
tereyağı
1 tatlı kaşığı
tuz
2 su bardağı
ılık su
1 tatlı kaşığı
un
1 tatlı kaşığı
sumak

Sunum İçin

5-6 dal
taze kekik
Püf Noktası

Mutancana Tarifi Püf Noktaları

Mutancana hazırlarken kuzu kol eti kullanmanız yemeğin lezzetini artıracaktır. Bu tarifte etler, kuşbaşından biraz daha iri olacak şekilde doğranır. Yine yemeğin lezzetini artırmak için ilikli kemik suyu kullanabilirsiniz. Tarifi hazırlamaya başlamadan bir gün önce, ilikli kemik suyunu kısık ateşte 8 ila 10 saat pişirerek iliğini çıkarın. Bu suyu buz küplerine doldurup yemeklerinizde, pilavlarınızda ve çorbalarınızda kullanabilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol