ARAMA YAP
30 dk
15 dk
Orta
4 kişilik
300 kcal
14046

Osmanlı mutfağından günümüze kadar gelen lezzet mirası Mutancana; kırmızı et veya tavukla hazırlanabilen, meyvelerle ve kuruyemişlerle zenginleştirilmiş bir yemektir. Kuzu eti daha yumuşak bir lezzete sahip olduğu için genellikle kuzu eti kullanılır. Özellikle 15’inci ve 16’ıncı yüzyıllarda Osmanlı saray mutfağında çok sık karşımıza çıkan ve Fatih Sultan Mehmet’in en sevdiği yemek olarak bilinen Mutancana; bal, tarçın gibi malzemeler de kullanılırmış. Eğer siz de padişahlara layık bu enfes tarifi merak ediyorsanız, daha fazla bekletmeyelim!


Edirne mutfağının karakteristik lezzetlerinden olan Mutancana tarifini hazırlanırken meyveler ve kuruyemişler suda bekletilir. Yumuşadıktan sonra etlere eklenir. Özel bir teknikle pişirilen bu yemek, sosuyla beraber servis edilir.

Pişirmeye Başla

Mutancana Tarifi

;

Malzemeler

- 4 kişi +

Köfte Harcı İçin

kuzu eti, kuşbaşı doğranmış
500 gram (g)
arpacık soğan
10-15 adet
badem, kabukları soyulmuş
yarım su bardağı
kuru kayısı, suda bekletilmiş, uzun şerit doğranmış
yarım su bardağı
kuru üzüm, suda bekletilmiş
çeyrek su bardağı
kuru incir, suda bekletilmiş
yarım su bardağı
tereyağı
2 yemek kaşığı
tuz
1 tatlı kaşığı
ılık su
2 su bardağı
un
1 tatlı kaşığı
sumak
1 tatlı kaşığı

Sunum İçin

taze kekik
5-6 dal
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Mutancana hazırlarken kuzu kol eti kullanmanız yemeğin lezzetini artıracaktır. Bu tarifte etler, kuşbaşından biraz daha iri olacak şekilde doğranır. Yine yemeğin lezzetini artırmak için ilikli kemik suyu kullanabilirsiniz. Tarifi hazırlamaya başlamadan bir gün önce, ilikli kemik suyunu kısık ateşte 8 ila 10 saat pişirerek iliğini çıkarın. Bu suyu buz küplerine doldurup yemeklerinizde, pilavlarınızda ve çorbalarınızda kullanabilirsiniz.