ARAMA YAP
60 dk
30 dk
Zor
4 kişilik
10068

Patlıcan pilavsız, patlıcanla pilav cacıksız olmaz diyenler buraya! Musakka ve pilav tarifi, gelenekselin en leziz biçimlerinden birini yemek repertuarınıza ekliyor.


Türk mutfağının en sevilen sebzelerinden patlıcan severlerin tadına doyamayacağı bir tarif geliyor. Patlıcan musakka özellikle yaz mevsiminde yanında pirinç pilavı ve cacıkla sofraların tamamlayıcısı oluyor. Pratik oluşu ve lezzetiyle patlıcan musakka yemeğini denemeden geçmeyin diyoruz.


Yağ Çekmeden Patlıcan Nasıl Kızartılır? 


Öncelikle patlıcanları güzelce yıkayın. Patlıcanı alacalı soyun. Alacalı bir şekilde soyduğunuz patlıcanları bütün halde bol tuzlu soğuk suyun içerisinde en az 10 dakika bekletin. Soğuk ve bol tuzlu bir suyun içerisinde bekleyen patlıcanlar daha az yağ çekecektir. Ardından suyu boşaltın, patlıcanlarınızı halka şekilde doğrayın. Patlıcanları kızartırken zeytinyağı kullanırsanız patlıcanların daha az yağ çekecektir. Patlıcanları güzelce kuruladıktan sonra üzerine tuz ekleyip kızgın yağa patlıcanları atabilirsiniz. Yüksek ateşte kızartmaya özen gösterin. Kısık ateşte yağ çekecektir. Pişen patlıcanlarınızı kevgir yardımıyla ocaktan alın ve kağıt havlu serili bir tabağın üzerine alın. Fazla yağlarının süzülmesini sağlayın. 


 

Pişirmeye Başla

Musakka ve Pilav

;

Malzemeler

- 4 kişi +

ana malzemeler

patlıcan, orta boy, alaca soyulmuş, büyük küp kesilmiş
5 adet
soğan, orta boy, küp kesilmiş
1 adet
köy biberi, küp kesilmiş
3 adet
sarımsak, küp kesilmiş
3 diş
dana kıyma
300 gram (g)
biber salçası
1 yemek kaşığı
ayçiçek yağı
3 yemek kaşığı
tuz
yarım tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
yarım tatlı kaşığı
kimyon
çeyrek tatlı kaşığı

sos için

domates salçası
1 yemek kaşığı
su, sıcak
yarım su bardağı

pilav için

baldo pirinç
2 su bardağı
su, sıcak
3 su bardağı
Knorr Et Suyu Bulyon
1 adet
ayçiçek yağı
2 yemek kaşığı
Knorr Karabiber
1 tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Öncelikle patlıcanları tuzlu suda bekletin, böylelikle patlıcanların acı olmasının önüne geçmiş olursunuz. Kızartmadan önceyse patlıcanların kuru olduğuna dikkat edin. Servis etmeden önce en az yarım saat yemeğinizi dinlendirin. Patlıcan musakka tarifini tencere yerine fırında da hazırlayabilirsiniz.

Servis Önerisi

Musakka ve Pilav Servis Önerisi:

Patlıcan musakkaya en çok yakışan pirinç pilavı bu yemeğin adeta tamamlayıcısı olacak. Yanına hazırlayacağınız kuru naneli cacık yaz akşamlarında ferahlatıcı olacak. Dilerseniz pirinç pilavı yerine makarna da haşlayabilirsiniz.