Knorr Çekiliş
Kaç Kişilik: 4

Musakka ve Pilav

;
01.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
60
Dakika
Pişirme
30
Dakika
Zorluk
Zor

Patlıcan pilavsız, patlıcanla pilav cacıksız olmaz diyenler buraya! Musakka ve pilav tarifi, gelenekselin en leziz biçimlerinden birini yemek repertuarınıza ekliyor.

Türk mutfağının en sevilen sebzelerinden patlıcan severlerin tadına doyamayacağı bir tarif geliyor. Patlıcan musakka özellikle yaz mevsiminde yanında pirinç pilavı ve cacıkla sofraların tamamlayıcısı oluyor. Pratik oluşu ve lezzetiyle patlıcan musakka yemeğini denemeden geçmeyin diyoruz.

Yağ Çekmeden Patlıcan Nasıl Kızartılır? 

Öncelikle patlıcanları güzelce yıkayın. Patlıcanı alacalı soyun. Alacalı bir şekilde soyduğunuz patlıcanları bütün halde bol tuzlu soğuk suyun içerisinde en az 10 dakika bekletin. Soğuk ve bol tuzlu bir suyun içerisinde bekleyen patlıcanlar daha az yağ çekecektir. Ardından suyu boşaltın, patlıcanlarınızı halka şekilde doğrayın. Patlıcanları kızartırken zeytinyağı kullanırsanız patlıcanların daha az yağ çekecektir. Patlıcanları güzelce kuruladıktan sonra üzerine tuz ekleyip kızgın yağa patlıcanları atabilirsiniz. Yüksek ateşte kızartmaya özen gösterin. Kısık ateşte yağ çekecektir. Pişen patlıcanlarınızı kevgir yardımıyla ocaktan alın ve kağıt havlu serili bir tabağın üzerine alın. Fazla yağlarının süzülmesini sağlayın. 

Musakka ve Pilav Malzemeleri

ana malzemeler

5 adet
patlıcan, orta boy, alaca soyulmuş, büyük küp kesilmiş
1 adet
soğan, orta boy, küp kesilmiş
3 adet
köy biberi, küp kesilmiş
3 diş
sarımsak, küp kesilmiş
300 gram (g)
dana kıyma
1 yemek kaşığı
biber salçası
3 yemek kaşığı
ayçiçek yağı
yarım tatlı kaşığı
tuz
yarım tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
çeyrek tatlı kaşığı
kimyon

sos için

1 yemek kaşığı
domates salçası
yarım su bardağı
su, sıcak

pilav için

2 su bardağı
baldo pirinç
3 su bardağı
su, sıcak
1 adet
Knorr Et Suyu Bulyon
2 yemek kaşığı
ayçiçek yağı
1 tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
Püf Noktası

Musakka ve Pilav Püf Noktaları

Öncelikle patlıcanları tuzlu suda bekletin, böylelikle patlıcanların acı olmasının önüne geçmiş olursunuz. Kızartmadan önceyse patlıcanların kuru olduğuna dikkat edin. Servis etmeden önce en az yarım saat yemeğinizi dinlendirin. Patlıcan musakka tarifini tencere yerine fırında da hazırlayabilirsiniz.

Servis Önerisi

Musakka ve Pilav Servis Önerisi

Patlıcan musakkaya en çok yakışan pirinç pilavı bu yemeğin adeta tamamlayıcısı olacak. Yanına hazırlayacağınız kuru naneli cacık yaz akşamlarında ferahlatıcı olacak. Dilerseniz pirinç pilavı yerine makarna da haşlayabilirsiniz. 

Asıl Yayın Tarihi: 11.06.2019
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol