ARAMA YAP
60 dk
200 dk
Zor
10 kişilik
342 kcal
13672

Kallavi bir tarif: Mardin Kaburga Dolması. İsminin heybetine aldanmayın bu tarifi çok seveceğiniz su götürmez bir gerçek. Osmanlı saray mutfağının ziyafet yemeklerinin baş köşesinde oturan tatlardan biri olan kaburga dolması, Güneydoğu Anadolu mutfağının ustalık ve incelik isteyen tatlarından biri. Bilirsiniz, kimi lezzetler heybetleriyle şehirler arasında rekabet konusudur. İşte, kaburga dolması da bu yemeklerden biri. Mardin kaburga dolması ve Diyarbakır kaburga dolması arasındaki leziz rekabet ise coğrafi işaretleme ile şimdilik son buldu. Kaburga dolması, artık İstanbul’da da İzmir’de de tüm mönülerde “Mardin Kaburga Dolması” olarak yer alacak. Tabii her yörenin kendine has dokunuşlarla yaptığı kaburga dolmasının lezzetinden sual olunmaz!


Mardin Kaburga Dolması yapmak uzaktan zor gözüküyor olsa da gözünüz korkmasın. Pişmesi çok uzun sürse de hazırlanması kolay ve kesinlikle beklediğinize değecek muhteşem bir yemektir. İç pilavı layıkıyla hazırlarsanız siz de parmaklarınızı yiyeceğiniz bir tarifi sofraya koymanın gururunu yaşayabilirsiniz.


Mardin Kaburga Dolması, bir yaşına basmış kuzunun sağ kaburgasından yapılır. Çünkü kuzular sol tarafına doğru yattıkları için sol kaburgaları daha serttir. Bu yüzden de daha yumuşak olan sağ kaburganın içine yörede “haşu” olarak isimlendirilen iç pilav konulur ve dikilerek pişirilir. Bu büyük lezzete ulaşabileceğiniz meşakkatli yolu sizin için daha kolay hale getirdik ve adım adım tarifimizde anlattık.

Pişirmeye Başla

Mardin Kaburga Dolması

: Kallavi Bir Lezzet ;

Malzemeler

- 10 kişi +
kuzu kaburgası
3 kilo (kg)
tereyağı
3 yemek kaşığı
dolmalık fıstık
1/2 su bardağı
sarımsak, ezilmiş
2 diş
domates salçası
1 yemek kaşığı
biber salçası
1 yemek kaşığı
pirinç
3 su bardağı
yenibahar
2 tatlı kaşığı
kişniş tohumu
1 tatlı kaşığı
Knorr Tarçın
1 tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
1 tatlı kaşığı
kuş üzümü
2 yemek kaşığı
tuz
1 tatlı kaşığı
dereotu, doğranmış
çeyrek demet
maydanoz, doğranmış
çeyrek demet

Sosu için

zeytinyağı
2 yemek kaşığı
domates salçası
1 yemek kaşığı
bal
Yarım tatlı kaşığı
nar ekşisi
1 tatlı kaşığı
su
1 su bardağı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Mardin Kaburga Dolması, yörede beslenen bir yaşındaki kuzunun sağ kaburgasında yapılır. Az yağlı olsun derseniz, kıvırcık kuzu kaburgası tercih edebilirsiniz. Kasabanıza belirtirseniz kaburganızı dolmaya uygun şekilde hazırlayacaktır. Çünkü kaburganın üst derisinde pilav doldurmak için bir cep açılması gerekir. Kaburga üzerinde ince ve zar gibi alanlar varsa, o kısımlarda dikilmeli. Çünkü kaburga pişerken açılma olan yerlerden iç pilav dağılabilir. Kaburgayı dikmek için ince bir naylon ip ile yorgan iğnesi kullanabilirsiniz.

Mardin Kaburga Dolması Nasıl Yapılır?

23 Adım
Servis Önerisi

Mardin Kaburga Dolması Servis Önerisi:

Mardin Kaburga Dolması, kuzu eti ve iç pilavını genişçe bir bakır tepsiye alın. Üzerine dilerseniz tereyağı ve file badem ile lezzetlendirerek servis edin.