Kaç Kişilik: 8 Kaç Kalori: 340

Kavurma Tarifi

;
18.11.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
60
Dakika
Pişirme
60
Dakika
Zorluk
Orta

Kurban Bayramı’nın simgesel yemeklerinden biridir, kavurma. En basit haliyle kuşbaşı doğranan etlerin haşlanıp, sonrasında iç yağ ile tavada kızartılması ile hazırlanır. Başka başka yörelerde elbette farklı yemeklere de dönüşür. Örneğin; domates ve biberle çoban kavurmaya dönüşebilir. Dileyen tavada dileyenler sacda kavurma yapabilir. Sonuç olarak, lokum gibi, yumuşak ve sulu bir et yemeğine kim hayır diyebilir ki?


Esasen biz bir yemek olarak tanımlasak da kavurma, bir et saklama yöntemi. Orta Doğu’da etlerin saklaması için geliştirilen bu yöntem ile etleri sonrasında da tam kıvamında yemeniz mümkün olabiliyor. Sadece Orta Doğu’da değil Eski Türkler de av etlerini bu yöntemle saklardı. Kökeni Farsça’dan gelen ve eskilerin kışlık kavurma dediği bu saklanmış etler, mutfakların kurtarıcılarındandır bir yandan da.


Tam kıvamında, ağızda lokum etkisi yaratan yumuşak ve sulu bir kavurma yapmanız için aradığınız tüm detaylar tarifimizde. Etin en güzel hallerinden biri olan kavurma tarifi, sofralara bayram neşesini getirecek! Kavurmanıza eşlik edecek 3 geleneksel meze tarifi önerimiz için tıklayın!

Kavurma Tarifi Malzemeleri

Ana Malzemeler

1 buçuk kilo (kg)
dana kuşbaşı, sırt bölgesi
300 gram (g)
dana yağ, kuşbaşı kesilmiş
2 yemek kaşığı
tuz

Sunum İçin

1 adet
lavaş
yarım su bardağı
kaşar peyniri, rendelenmiş
4 adet
sivri biber
1/4 tatlı kaşığı
Knorr Pul Biber
1/2 tatlı kaşığı
Knorr Kekik
Püf Noktası

Kavurma Tarifi Püf Noktaları

• Kavurma önce yüksek ateşte mühürlenir ve sonrasında ateş biraz kısılarak kavurmaya devam edilmelidir. Mühürlenen et, suyunu içinde tutacağı için daha yumuşak ve lezzetli olacaktır.

• Kavurmanın lezzetli ve yumuşak olması için etin bir gün dinlendirilmesi iyi olur. Kavurma, iç bölgeden yani böbreklerin üzerinden çıkan kavram yağı ile pişirilirse daha lezzetli olur. Dilerseniz kuyruk yağı da kullanabilirsiniz.

• Eğer vaktiniz yoksa düdüklü tencerede pişirebilirsiniz. Böylelikle çok daha kısa sürede pişecektir. 

Servis Önerisi

Kavurma Tarifi Servis Önerisi

• Dilerseniz dürüm yapmak yerine tereyağlı pirinç pilavının üzerinde servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol