Hünkar Beğendi Tarifi

     (0 oy)
Kaç Kişilik
4
Kişilik
Hazırlama
20
Dakika
Pişirme
40
Dakika
Zorluk
Orta

Adından da anlaşılacağı gibi Hünkar Beğendi, bir hünkar veya sultan tarafından beğenilmiş bir yemektir. Sultan Abdulaziz zamanından bulunan bu yemeğin çıkışıyla ilgili iki farklı bilgi var: İlki, İmparator Napolyon ve eşi İmparatoriçe Eugénie İstanbul’a gelirler ve Sultan, daha önce Paris’te onu ağırlayan Napolyon ve eşine özel bir yemek yapılmasını ister. Böylece Hünkar Beğendi, haremdeki bir kadın aşçı tarafından bulunur. Diğer bilgi ise, imparatoriçenin eşinin aşçısı bir gün beğendinin de temelinin oluşturan beşamel sosu yapar. Bunu gören bir aşçı beşamel sos ile közlenmiş patlıcanı birleştirir ve ortaya beğendi çıkar.


Tarih tabii ki önemli ama öyle ya da böyle Hünkar Beğendi iyi ki yapılmış. İyi bir patlıcan beğendi, kendi başına bir yemek bile olabilecekken bir de üzerine ağır ateşte pişirilmiş kuşbaşı et eklenince, insan önüne bir ödül konmuş gibi sevinir.


Buyurun, şimdi mutfağa geçelim ve Hünkar Beğendi yapmaya başlayalım!


Hünkar Beğendi Kaç Kalori?

1 porsiyon Hünkar Beğendi, 470 kaloridir.


Hünkar Beğendi Tarifi Malzemeleri

Ana Malzemeler

400 gram (g)
dana eti, yağsız, kuşbaşı dı
12 adet
arpacık soğan, bütün
3 diş
sarımsak
yarım yemek kaşığı
domates salçası
5 su bardağı
su
yarım tatlı kaşığı
karabiber
çeyrek tatlı kaşığı
tuz
1 adet
Knorr Beşamel Sos
750 mililitre (ml)
süt
1 su bardağı
kaşar peyniri, rendelenmiş
Alışveriş Listesine Ekle
Püf Noktası

Hünkar Beğendi Tarifi Püf Noktaları

Beğendi için beşamel sosu yaparken önce unu ve tereyağını birlikte kavurun. İlk başta altın sarısı, sonra koyu sarı, sonra da kahverengiye yakın bir renk alacaktır. Kahverengiye yakın renk alması beğendiğinin rengini etkileyebilir ve ayrıca fındık gibi kavrulmuş hoş bir tat da verir. Açık renk olsun derseniz de un kokusu gidene kadar bir spatula veya tahta kaşıkla karıştırarak, 3-4 dakika kavurmanızı öneriyoruz. Beşamel sosu, kaynadıktan sonra kısık ateşte mutlaka karıştırarak pişirin. Yoksa unlu bir sos olduğundan hemen tencerenin dibi tutabilir. Bir dalgınlık anı dibi tuttuysa da önerimiz hemen tencereyi değiştirin. Bunu yaparken yapışan bölümü kazımayın, önceki tencerede kalsın!

Servis Önerisi

Hünkar Beğendi Tarifi Servis Önerisi

Yanına buz gibi bir cacık veya çıtır çıtır bir yeşil salata ile servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim. Üye Ol