ARAMA YAP
30 dk
120 dk
Orta
6 kişilik
351 kcal
31087

Sosyal medyada her gün karşınıza çıkan, lezzetiyle hipnotize eden dana kaburga tarifini daha önce denediniz mi? Eğer denemediyseniz, bizim tarifimizle bir lezzet şölenine hazır olun! Kendi suyuyla pişen, yüksek besin değerine sahip dana kaburga tarifi hem midenize hem de gözünüze hitap edecek. Dana kaburga nasıl pişirilir merak ediyorsanız sizi daha fazla bekletmeden tarifimize alalım!

Pişirmeye Başla

Dana Kaburga Tarifi

;

Malzemeler

- 6 kişi +

Ana Malzemeler

dana kaburga
1 kilo (kg)
havuç, dört parça kesilmiş
1 adet
soğan, dört parçaya bölünmüş
1 adet
sarımsak, bütün halde
1 adet
tuz
1 yemek kaşığı
fırın torbası
1 adet

Marinasyon İçin

yoğurt
4 yemek kaşığı
zeytinyağı
2 yemek kaşığı
nar ekşisi
1 tatlı kaşığı
barbekü sos
1 tatlı kaşığı
kişniş
1 tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
1 tatlı kaşığı
taze kekik
4 dal
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Lokum gibi dağılan dana kaburga etinin en önemli püf noktası, elbette etin kalitesi ve marinasyonudur. Eğer vaktiniz varsa hazırladığınız marine sosunda etinizi bir gece buzdolabında dinlendirin. Eğer vaktiniz yoksa, 3-4 saat buzdolabında dinlendirebilirsiniz. Kaburgaları marine ederken, iyi kalitede kaya tuzu ve taze çekilmiş karabiber kullanın. Dilerseniz dana kaburgayı fırında, üzerini önce pişirme kağıdı ardından alüminyum folyo ile iyice sararak 160 derecede yaklaşık 2 saat pişirebilirsiniz.

Servis Önerisi

Dana Kaburga Tarifi Servis Önerisi:

Dana kaburganın yanında dilerseniz şehriye pilavı, patates püresi, fırında elma dilimi patates veya fırınlanmış kök sebzeler ile servis edebilirsiniz. Kaburgalarınızı etli sarmalarınızla beraber pişirerek farklı bir lezzet de elde edebilirsiniz.