ARAMA YAP
15 dk
20 dk
Kolay
4 kişilik
137 kcal
7699

Yedikçe yediren, mangal keyiflerinin olmazsa olmazı Çöp Şiş tarifini evde denemek ister misiniz? Mangal ateşi olmadan, mangal tadında Çöp Şiş nasıl hazırlanır merak ediyorsanız, tarifimiz tam size göre! Detayları ve püf noktaları merak edenleri tarifimize bekliyoruz!

Çöp Şiş yaparken etlerimizi marine ederek başlıyoruz. Eğer vaktiniz varsa, etlerinizi en az bir gece önceden hazırlayıp buzdolabında saklayabilirsiniz. Eğer seviyorsanız, etinizdeki yağ miktarını da artırabilirsiniz.

Pişirmeye Başla

Çöp Şiş Tarifi

;

Malzemeler

- 4 kişi +

Ana Malzemeler

dana eti, küçük küp doğranmış
400 gram (g)
dana yağı, küçük küp doğranmış
100 gram (g)

Marinasyon İçin

ayçiçek yağı
çeyrek su bardağı
kimyon
yarım tatlı kaşığı
pulbiber
yarım tatlı kaşığı
Knorr Kekik
yarım tatlı kaşığı
tuz
yarım tatlı kaşığı

Servis İçin

lavaş, küçük boy
4 adet
çeri domates
4 adet
sivri biber
8 adet
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

En önemli püf noktası, kaliteli et seçimi ve marinasyondur. Eğer dana eti kullanacaksanız, bonfile bölümünden et seçebilirsiniz. Eğer çöp şişi tavuk eti ile hazırlamak isterseniz, göğüs eti kullanabilirsiniz. Kırmızı etler için kullanacağınız etlerin sinirsiz ve damarsız olmasına özen gösterin. Etinizin marinasyon olması, lezzeti açısından çok önemlidir. Bir gece önce süt, sarımsak ve baharatlarla marine edip etin çürümesini ve lezzetlenmesini sağlayabilirsiniz.

Servis Önerisi

Çöp Şiş Tarifi Servis Önerisi:

Çöp Şiş tarifinin olmazsa olmazları közlenmiş sebzeler, sumaklı piyazlık soğan, kızarmış lavaştır. Dilerseniz yanına tereyağlı pirinç pilavı veya domatesli bulgur pilavı da hazırlayabilirsiniz. İçecek olarak ise tabii ki bol köpüklü ayran çok yakışır!