ARAMA YAP
60 dk
60 dk
Orta
4 kişilik
340 kcal
3500

Görüntü itibariyle kabak dolmasını andıran fakat hazırlanış aşamasıyla kabak dolmasından ayrılan şıhıl mahşi tarifi ile mutfaklarınıza konuk oluyoruz bugün.


Adeta bir geleneği yaşatan şıhıl mahşi, modern sofralarla geleneksel lezzetleri buluşturan, oldukça lezzetli ve pratik bir tarif.


Tarifimizi tüm püf noktalarıyla ele alacağız ama gelin öncesinde şıhıl mahşi tarihçesine göz atalım. Eminiz ki her geleneksel yemeğimizde olduğu gibi bu yemeğimizde de bizi kendine hayran bırakan detayları keşfedeceğiz. 


Mahşi kelimesi Arapça ’da ‘’Dolma’’ anlamına gelmektedir. Şıhıl mahşi ise ‘’Dolmaların Şahı’’ anlamını taşımaktadır. 


Osmanlı saray mutfağından günümüze kadar gelen şıhıl mahşi, rivayete göre Osmanlı Sarayında sadece kıyma ile doldurulduğu için şeyhlerin yemeği (dolması) olarak ifade edilirmiş. 


Şıhıl mahşi hangi yöreye ait gelin hızlıca öğrenelim. Ardından da mutfağa geçip, tarifimizi hazırlayalım.


Şıhıl mahşi tarifi, Kilis, Hatay, Antakya, Diyarbakır ve Gaziantep yörelerinde sıklıkla yapılmaktadır. Ama her yörede farklı bir isim ile bilinmektedir. Aynı zamanda sunum ve içerisine konulan malzemelerle de yöreden yöreye farklılık göstermektedir.


Güneydoğu illerimizde sıklıkla yapılan şıhıl mahşi tarifini biber dolmasından ayıran özelliği, kabakların önceden kızartılması işlemidir. Kızartılan kabaklar kıymalı harç ile dolduruluyor ve diğer malzemeler ile buluşup kendini sıcacık fırının kollarına bırakıyor.


Haydi o zaman hazırsanız sizi mutfağa kadar alalım ve tarifimizin yapılışına geçelim.


Yıkanmış kabakları ikiye bölüp, içlerini oyuyoruz. Çatal ile kabakların dışını çiziyoruz. Ardından geniş bir tencerede orta ateşte ayçiçek yağını ısıtıp, kıymayı ekliyor ve karıştırıyoruz.


Kıyma renk almaya başlayınca soğanları ekleyip, karıştırıyoruz. Kıyma suyunu salıp çekmeye başlayınca nohut, karabiber, tuz ve pul biberi ekliyor ve karıştırıp ocaktan alıyoruz.


Kabakların içerisine ılıyan harçtan doldurup, fırın kabına diziyoruz. Sıcak su içerisine domates salçası, biber salçası ve naneyi ekleyip karıştırıyor ve dolmaların üzerine gezdiriyoruz.


Pişen kabakları fırından alıp, yanında yoğurt ile servis ediyoruz.


Şıhıl Mahşi Tarifi Servis Önerileri


Şıhıl mahşi yanına ne gider merak edenler için servis önerilerinde bulunmak istiyoruz.


Tarifimizi akşam yemeğinde tercih edecekseniz başlangıç olarak mercimek çorbasına ve yancı olarak da mevsim salata ya da havuç taratora yer verebilirsiniz.


İçecek olarak da bol köpüklü ayran tercih ederek menüyü tamamlayabilirsiniz.


Şıhıl Mahşi Tarifi Püf Noktaları


Kabakların içini tatlı kaşığı yardımıyla boşaltabilirsiniz. Aynı zamanda kabakların dış kısmını çatal ile çizikler atarak daha hızlı pişmesini sağlayabilirsiniz.


Şıhıl Mahşi Tarifi Kaç Kaloridir?


Şıhıl mahşi kalori miktarını öğrenemeye geldi sıra.


Şıhıl mahşi 1 porsiyonunda yaklaşık olarak 340 kalori bulunmaktadır. Diyet menülerinde yarım porsiyon şeklinde yer vererek kilo kontrolü yapabilirsiniz.


Şıhıl Mahşi Tarifini Sevenlere 3 Tane Birbirinden Lezzetli Tarif


Dolma severler için 3 tane daha birbirinden lezzetli tarifi sizlerle paylaşmak istiyoruz.


Öncellikle zeytinyağlı kuru patlıcan biber dolması, ardından zeytinyağlı biber dolması ve son olarak da fırında kuru patlıcan dolması tarifini denemeniz için buraya bırakıyoruz.


Deneyip favorileriniz arasına eklemeyi unutmayın!

Pişirmeye Başla

Şıhıl Mahşi Tarifi

: Dolmaların Şahı
Emre Ulu;

Malzemeler

- 4 kişi +

Malzemler

kabak
8 adet
yağlı dana kıyma
250 gram (g)
küp doğranmış soğan
2 adet
ayçiçek yağı
2 yemek kaşığı
haşlanmış nohut
1 su bardağı
Knorr Karabiber
yarım tatlı kaşığı
tuz
1 tatlı kaşığı
Knorr Pul Biber
yarım tatlı kaşığı

Servis için

domates salçası
1 yemek kaşığı
biber salçası
1 yemek kaşığı
Knorr Nane
1 tatlı kaşığı
sıcak su
2 su bardağı

Sos için

yoğurt
2 su bardağı