ARAMA YAP
20 dk
10 dk
Kolay
2 kişilik
370 kcal
8125

Uzakdoğu mutfağı, Türk damak tadına bazı yönlerden uzakmış gibi olsa da, aslında bazı yemeklerde Türkiye’de çok seviliyor. Bu yemeklerin başına noodlelar gelir. Noodle Çin mutfağındaki kullanılan ana ürünlerden biridir. Çin’de 1000’in üzerinde çeşitte noodle bulunduğunu biliyor muydunuz? Noodlelar Çin’de bölgesine, kullanılan malzemesine, hazırlanış ve pişirilme şekline göre değişiklik gösterir.


İlk noodle tarifleri Doğu Han döneminde kaydedilmiş, bu dönemde noodlelar sadece buğdayda yapılıyor. Daha sonra askerleri doyurma ihtiyacı ile birlikte daha kolay depolanan ve taşınırken bozulmayan noodlelar yapmaya başlamışlar, böylece daha yoğun nişastalı ve daha az su gerektiren karabuğday ve darı unu ile noodle yapılmış.


Türkiye’de en çok kullanılan noodle, ‘egg noodle’ yani yumurtalı noodledır. Çin restoranı menülerinde görebileceğiniz diğer noodle çeşitleri ise soba ve udon olur.


Noodleı makarna gibi düşünürseniz, paylaştığımız sebzeli noodle tarifini dışında da, birbirine yakışan sebzeler ve soslara farklı noodlelar yapabilirsiniz.


Şimdi sebzeli noodle yapmak için mutfağa geçelim!

Pişirmeye Başla

Sebzeli Noodle Tarifi

;

Malzemeler

- 2 kişi +
kıvırcık erişte
150 gram (g)
havuç, ince doğranmış
1 adet
çarliston biber
1 adet
kırmızı biber
1 adet
sarımsak
1 diş
soya sosu
6 yemek kaşığı
tuz
yarım tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
yarım tatlı kaşığı
zeytinyağı
2 yemek kaşığı
zencefil
yarım tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Sebzeli noodle yaparken dikkat etmeniz gereken iki püf nokta; biri noodleları en fazla 3 dakika haşlamak, çünkü makarnadan çok daha hızlı haşlanırlar, diğeri ise sebzeleri biraz diri bırakacak şekilde sotelemek.

Servis Önerisi

Sebzeli Noodle Tarifi Servis Önerisi:

İnce kıyılmış taze kişniş ile servis edebilirsiniz.