Kaç Kişilik: 1 Kaç Kalori: 229

Yumurtalı Ekmek Tarifi

;
01.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
15
Dakika
Pişirme
15
Dakika
Zorluk
Kolay

Yumurtalı Ekmek annelerin anneannelerin evde bayatlamak üzere yaptıkları bir yemek gibi olsa da, aslında geçmişi çok eskilere uzanan uluslararası bir yemektir.

İlk kez 4. veya 5. Yüzyılında Romalıların yemek kitaplarında yumurtalı ekmeğe rastlanılır, ‘bir başka tatlı yemek’ olarak tarif kaydedilmiştir. Tarif basitçe şöyledir, beyaz ekmeğin kenarlarını çıkarın, süte koyun, yağda kızartıp bal ile servis edin.

Almanlar ise yumurtalı ekmeğe fakir şövalye ismini vermiştir, aynı isim İngilizler ve İskandinavlar tarafından kullanılmıştır. Yumurtalı ekmeğin Fransızca ismi ise ‘pain perdu’ yani kayıp ekmek olarak isimlendirilir, hatta pain perdu ismi ekonomide geri döndürülemez zayiler için de kullanılır. Kayıp ekmek denilmesi, Fransızlar için de Türkiye’de olduğu gibi bayatlamak üzere olan ekmeği değerlendirme mantığından gelmiştir.

Yumurtalı ekmek, hem kahvaltıda, hem çay saatinde, hatta canınızın yemek yapmak istemediği günlerde akşam yemeğinde bile servis edilebilir. Ayrıca sadece tuzlu değil, tatlı olarak da, reçel veya bal ile yiyebilirsiniz.


Mutfakta bir kaç gün önce aldığınız ekmekleriniz varsa, yumurtalı ekmek yapmaya başlayalım!

Yumurtalı Ekmek Tarifi Malzemeleri

Ana Malzemeler

2 dilim
ekmek
2 adet
yumurta
Yarım su bardağı
krema
1 su bardağı
süt
Yarım tatlı kaşığı
tuz

Kızartmak için

Yarım su bardağı
ayçiçek yağı

Servis için

1 dal
taze soğan
1 dilim
beyaz peynir
Yarım adet
limon kabuğu
1 tatlı kaşığı
limon suyu
Yarım tatlı kaşığı
Knorr Karabiber

Servis İçin

1 adet
Lipton Filiz Demlik Poşet Çay
Püf Noktası

Yumurtalı Ekmek Tarifi Püf Noktaları

Yumurtalı ekmeği tereyağında kızartırsanız, bir de brioche gibi zengin ve biraz tatlı bir ekmek ile yumurtalı ekmek yaparsanız çok daha lezzetli olur.

Servis Önerisi

Yumurtalı Ekmek Tarifi Servis Önerisi

Peynir veya şarküteriyle veya reçel, bal ya da marmelatla servis edebilirsiniz. Yanında 1 fincan Lipton Filiz Demlik Poşet Çay ile lezzet taçlandırabilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol