ARAMA YAP
15 dk
15 dk
Kolay
1 kişilik
229 kcal
11690

Yumurtalı Ekmek annelerin anneannelerin evde bayatlamak üzere yaptıkları bir yemek gibi olsa da, aslında geçmişi çok eskilere uzanan uluslararası bir yemektir.


İlk kez 4. veya 5. Yüzyılında Romalıların yemek kitaplarında yumurtalı ekmeğe rastlanılır, ‘bir başka tatlı yemek’ olarak tarif kaydedilmiştir. Tarif basitçe şöyledir, beyaz ekmeğin kenarlarını çıkarın, süte koyun, yağda kızartıp bal ile servis edin.


Almanlar ise yumurtalı ekmeğe fakir şövalye ismini vermiştir, aynı isim İngilizler ve İskandinavlar tarafından kullanılmıştır. Yumurtalı ekmeğin Fransızca ismi ise ‘pain perdu’ yani kayıp ekmek olarak isimlendirilir, hatta pain perdu ismi ekonomide geri döndürülemez zayiler için de kullanılır. Kayıp ekmek denilmesi, Fransızlar için de Türkiye’de olduğu gibi bayatlamak üzere olan ekmeği değerlendirme mantığından gelmiştir.


Yumurtalı ekmek, hem kahvaltıda, hem çay saatinde, hatta canınızın yemek yapmak istemediği günlerde akşam yemeğinde bile servis edilebilir. Ayrıca sadece tuzlu değil, tatlı olarak da, reçel veya bal ile yiyebilirsiniz.


Mutfakta bir kaç gün önce aldığınız ekmekleriniz varsa, yumurtalı ekmek yapmaya başlayalım!

Pişirmeye Başla

Yumurtalı Ekmek Tarifi

;

Malzemeler

- 1 kişi +

Ana Malzemeler

ekmek
2 dilim
yumurta
2 adet
krema
Yarım su bardağı
süt
1 su bardağı
tuz
Yarım tatlı kaşığı

Kızartmak için

ayçiçek yağı
Yarım su bardağı

Servis için

taze soğan
1 dal
beyaz peynir
1 dilim
limon kabuğu
Yarım adet
limon suyu
1 tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
Yarım tatlı kaşığı

Servis İçin

Lipton Filiz Demlik Poşet Çay
1 adet
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Yumurtalı ekmeği tereyağında kızartırsanız, bir de brioche gibi zengin ve biraz tatlı bir ekmek ile yumurtalı ekmek yaparsanız çok daha lezzetli olur.

Servis Önerisi

Yumurtalı Ekmek Tarifi Servis Önerisi:

Peynir veya şarküteriyle veya reçel, bal ya da marmelatla servis edebilirsiniz. Yanında 1 fincan Lipton Filiz Demlik Poşet Çay ile lezzet taçlandırabilirsiniz.