Ramazan ayı, en çok mutfağımızı ve yemek düzenimizi etkiliyor. Normal öğünlerimizde, tok tutucu yemekler ilk önceliğimiz değil belki de ama Ramazan’da, özellikle de sahur sofralarında bu çok önemli. Bu dönemlerde önceliğimiz uzun süre tok tutan yiyecekler! 

Peki sahurda ne yemeli? Sahurda ne yemek sizi tok tutar? İşte bugün, bu sorulara cevap buluyoruz birlikte. Sahurda tok tutan yiyecekleri ve bunlarla hazırlayabileceğiniz sahur tariflerini sizin için sıraladık.

Ayrıca bu yazımızda, sizi tüm gün şişirecek hamur işi tariflerini sıralamak istemedik. Bol lifli, besleyici tarifler bulduk. Sahurda tok tutan ve kilo aldırmayan yiyecekler için hazırsanız başlayalım!

Yumurta

Kahvaltıların değişmez üyesi, çoğu tarifin anahtar elemanı yumurtasız bir liste olabilir mi? Yumurta kendi başına da çok sevilen, bol bol yenen bir gıda. Rafadan, sahanda, omlet, poşe gibi teknikleriyle kahvaltılara sık sık gördüğümüz yumurtayı, bu halleriyle sahur sofralarınıza ağırlayabilir, tüm günü maksimum toklukta geçirmeyi sağlayabilirsiniz.

Bu tarifleri sık sık yapıyor ve artık yumurtayı sahur menülerinize eklemek için farklı tarifler arıyorsanız yumurta dolması tarifimize alabiliriz sizleri. Lezzeti ve sunumuyla yumurtaya hak ettiği değeri veren bir tarif çünkü yumurta dolması. :)

Süt

Sütü direkt içerek de tüketebilirsiniz tabii ama tüketmenin en efektif yöntemi bu değil. Sütü alıp çok daha doyurucu bir tarifin yıldızı yapalım mı? Sütlü mercimek çorbası tarifimiz, oruç tutarken tüm gün tok kalmanıza yardımcı olacak. Üstelik hem leziz hem de pratik bir şekilde!

Tarçın

Genellikle bitki çaylarını demlerken veya tatlıları servis ederken kullandığımız tarçını, tüm gün açlığınızı bastıracak bir tarifte kullanabilirsiniz de! Tarçınlı kurabiye tarifi, sahur vakti menülerinizin tatlı kapanışı olmak için enfes bir seçenek. Yemeğinizi yedikten sonra çayınızın yanına ekleyeceğiniz birkaç tarçınlı kurabiye, menünüzün doyuruculuğunu artıracaktır.

Yoğurt

Yoğurt, Türk mutfağının en sevilen malzemelerinden biri. Çorbalarda, yemeklerde ve soslarda afiyetle tükettiğimiz yoğurdu, başlı başına bir öğün olarak tüketmek de çok leziz ve sağlıklı. Chia tohumlu yoğurt tarifi, hem leziz hem de doyurucu oluşuyla sahur sofralarınıza çok yakışacak.

Mevsim Yeşillikleriyle Hazırlanmış Salatalar

Menülerin olmazsa olmaz yancısı C vitamini deposu salatalar hem sağlıklı hem de hafif seçeneklerden. Bol lifli oluşlarıyla sindirim sistemini desteklerken aynı zamanda tokluk hissinin kalıcı olmasını da sağlıyorlar. “Sahur vaktine en çok hangi yeşil salata yakışır?” derseniz size beyaz peynirli Akdeniz salata tarifimizi önerebiliriz. 😊 Protein, lif ve lezzet deposu kendisi!

Ceviz

Sağlıklı yağlar, vitaminler ve mineraller içeren cevizin faydaları saymakla bitmiyor. Böyle sağlık deposu olan bir besini, aslında değil sahur; hiçbir menünüzden eksik etmemenizi öneriyoruz. Bol şifalı cevizleri bugün hem sağlıklı hem de doyurucu bir tarifte kullanalım mı? Ceviz soslu Akdeniz salatası tarifimiz, pratik bir şekilde hazırlayıp afiyetle tüketebileceğiniz enfes bir sahur tarifi olabilir. Tüm gün tok tutarken aynı zamanda vücudunuza gerekli enerjiyi de sağlayacak üstelik.

Yulaf Ezmesi

Spor yapanların da diyet yapanların da ortak kesişim kümesinde olan doyurucu ve bol lifli bir besinimiz var sırada. Yulaf ezmesi; günlük hayatlarımızda keklerde, omletlerde, yulaflı kaselerde bol bol kullandığımız bir arkadaş. Bugün de yulaflı kaselere örnek, enfes bir tarif önereceğiz yulafı kullanabileceğiniz. Glutensiz yulaf ezmesi tarifi, mideleri rahatsız etmeden tok tutmanın enfes bir yolu.

Karabuğday

Bol lifli besinlere, yulaf ezmesinden sonra bir önerimiz daha var tabii ki. Karabuğday! Karabuğday, son zamanlarda özellikle beslenme uzmanlarının önerileriyle hayatlarımıza giren leziz bir ürün. İsterseniz, karabuğdayı haşlayarak pilavını yapabilirsiniz. Biz bugün, enfes bir salatasını önereceğiz size. Karabuğday salatası tarifi, hem protein hem de lif açısından çok zengin bir salata tarifi.

Nohut

Veganların ve vejetaryenlerin bitkisel protein için ilk adresi, mutfaklarımızın en sevilen baklagili nohut olmadan bu listeyi bitiremezdik! Nohut hem protein dolu hem de çok doyurucu. Nohut kullanarak hazırlanan, hem doyurucu hem de ekonomik bir tarif nohut dürüm tarifi

Sahurda sağlıklı tok tutan yiyecekler listemiz bu enfes dokuz tarifle sonlanıyor. Hepsini denemeyi unutmayın!