Sahurda mideyi çok yormayacak, gün içerisinde acıktırmayacak ve susatmayacak tarifler hazırlamaya özen göstermeniz gerekiyor. Karbonhidrat yerine proteine ağırlık vermek, gün içerisinde daha tok kalmanızı sağlayacağı gibi, kilo alımı ve mide rahatsızlıkları gibi sorunların da önüne geçmiş oluyor. Özellikle yemekleri hazırlarken kızartma, baharat gibi mideyi çok yoracak şeylerden uzak durmalısınız. Yemeklerin fazla baharatlı olması midenizle ilgili sorunlar getirebileceği gibi, susuzluk sorununu da tetikleyebilir.

Kızartma yiyeceklerse fazla yağlı olacağı için midenize rahatsızlık verebilir, aynı zamanda kontrolsüz şekilde kilo alımına da sebep olabilir. Bu nedenle mideyi yormamak adına ılık bir çorba, hafif bir sandviç ya da omlet sahur için ideal olacaktır. 

Bunun dışında yulaf, kinoa, chia gibi hayatımıza yeni giren doyurucu ve besleyici ürünleri de, yine pratik sahur tariflerine dahil ederek gün içerisinde daha uzun süre tok kalabilirsiniz.

Ramazanın yaz aylarına denk gelmesinin en büyük zorluğuysa susuzluk. Bunu engellemek adına sahurda tüketeceğiniz yemeklerin normal yemeklerinize göre biraz daha az tuzlu olmasına özen göstermeniz yeterli. Böylelikle gün içerisindeki su ihtiyacınızı biraz olsun azaltabilirsiniz.

Son olarak sahur tarifleri hazırlarken iftardan kalan yemekleri minik dokunuşlarla değiştirerek pratik sonuçlar elde edebilirsiniz. Böylece iftardan sonra sahur yemeklerine önden hazırlık yapabilir ve zaman kazanabilirsiniz. Örneğin, sahur için böreği önceden hazırlayıp, hazır bir halde fırına konacak şekilde buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.