Hekimlerden ve diyetisyenlerden sürekli duyuyoruz “mevsim meyvelerini ve sebzelerini zamanında tüketin” uyarılarını. Peki hangi mevsimde ne yenir, içinde bulunulan mevsim meyve ve sebzeleri nelerdir biliyor muyuz?

Haydi ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış meyve ve sebzelerini ayrı ayrı başlıklarda inceleyelim, hangi mevsimde ne yenir görelim.

Bugünkü yazımız umarız ki bilmeyenlere mevsim meyve ve sebzeleri bakımından bir nevi rehber olur, okuyan herkes artık mevsiminin meyve ve sebzelerini ayırt edip bol bol tüketir. :)

İlkbahar Meyve ve Sebzeleri

İlkbahar mevsimi meyve ve sebzeleri, daha yaz gelmeden bize yazı erkenden müjdeleyen besinler genellikle. :) Leziz oldukları kadar besin deposu da olan ilkbahar sebzeleri, ilkbaharın henüz tam ısınmamış dengesiz havalarında bizleri hastalanmaktan koruyacak C vitamini ile doludur.

İlkbahar sebzelerini şöyle sıralayabiliriz kısaca:

-Bakla

-Salatalık

-Enginar

-Barbunya 

-Kuşkonmaz 

-Bezelye

-Semizotu

İlkbahar meyveleri ise şöyle sıralanabilir:

-Can Erik

-Muz

-Çağla

-Çilek

İlkbaharda hazırlayabileceğiniz enfes birkaç tariften de bahsetmek isteriz. :)

Semizotu genellikle yoğurtla salatasını yapıp tükettiğimiz sebzelerden. Yalnız bu sebzenin yemeği de enfes oluyor. Kıymalı semizotu tarifi sebze sevmeyenlere sebze yedirmenin en kolay yolu. Ayrıca etli bezelye tarifi de sebze yemeklerinin en doyurucu versiyonlarından.

Hem meze hem de ana yemek olarak servis edebileceğiniz zeytinyağlı bakla tarifini de böyle bırakıp bir sonraki mevsimimize geçelim.

Yaz Meyve ve Sebzeleri

Yaz mevsimi meyve ve sebzeleri, sıcak havanın ve güneşin etkisiyle olgunlaşan, lezzetlenen ve güzelleşen meyve ve sebzelerdir. Bunlar sofralarımıza görsel şölenler yaşatır. :)

Yaz mevsimi sebzeleri kısaca:

-Enginar

-Patates

-Taze fasulye

-Marul

-Semizotu

-Taze sarımsak

-Salatalık

-İç bakla

-Börülce

-Domates

-Mısır

-Barbunya

-Kabak

-Brokoli

-Bamya

-Dolmalık biber

olarak sıralanabilirken yaz mevsimi sebzeleri şu şekilde listelenebilir:

-Karpuz

-Böğürtlen

-İncir

-Dut

-Nektarin

-Şeftali

-Üzüm

-Armut

-Kiraz

-Çilek

-Vişne

-Şeftali

-Kayısı

-Yeşil erik

-Mürdüm eriği

-Kavun

Bizce yaz mevsiminde sofralara en çok enginar ve onunla yapılan tarifler yakışıyor. Örneğin enginar salatası tarifi, hem hafif hem de leziz tariflerden!

Sonbahar Meyve ve Sebzeleri

Sarı yaprakların ağaçlardan dökülüp yolları süslediği güzel sonbahara geldik nihayet. Sonbahar mevsimi meyve ve sebzeleri, yaklaşmakta olan kışı, soğuk ve yağışlı günleri bilir ve bizi bu dönemde hastalıktan korumak ister gibi vitamin doludur. Tıpkı ilkbahar mevsimindeki sebze ve meyveler gibi.

Sonbahar mevsimi sebzeleri şu şekilde sıralanabilir:

-Bamya

-Ispanak

-Pırasa 

-Lahana

-Roka

-Soğan

-Karnabahar

-Sarımsak

Sonbaharın mevsimi meyveleri de aşağıdaki gibidir:

-Mürdüm Eriği

-Mandalina

-Elma

-Portakal

-İncir

Sonbaharın şifa dolu sebzelerinden ıspanakla hazırlanan ıspanak çorbası tarifi, bu mevsim için lezzet önerimiz. Mutlaka denenmeli, bol bol tüketilmeli!

Kış Meyve ve Sebzeleri

Son olarak geldik soğuk ve yağışlı kış mevsimine. Soğuk ve yağışlı olmasına rağmen bu mevsimin de ayları diğer aylar gibi bir o kadar özel. Kış mevsimi meyve ve sebzeleri hem dayanıklı hem de leziz oluyor. Bu dönemde aldığınız meyve ve sebzelerin buzdolaplarınızda daha uzun süre muhafaza edilebildiği, dikkatinizi çekmiştir mutlaka. Haydi gelin son olarak kış mevsimi meyve ve sebzelerine bir göz atalım!

Kış mevsimi sebzeleri:

-Karnabahar

-Bal Kabağı

-Kabak

-Pırasa

-Ispanak

-Pancar

-Turp

-Kuşkonmaz

-Lahana

-Kereviz

-Pazı

-Brüksel Lahanası

-Havuç

Olarak sıralanırken kış mevsimi meyveleri de şöyle bir liste oluşturur:

-Elma

-Nar

-Muz

-Mandalina

-Ayva

-Greyfurt 

-Portakal

Kış mevsimi lezzet önerimizi tahmin ediyorsunuzdur şüphesiz. :) Mevsimin en güzel meyvesi, bal kabakları çay saatlerinizi şenlendirsin istiyoruz ve buraya en güzel fırında kabak tatlısı tarifini bırakıyoruz!