Çöreklerin, böreklerin ve ekmeklerin vazgeçilmezi haşhaş, bugünkü yazımızın yıldızı!

Hamur işi tariflerine hem şıklık hem çıtır doku hem de sağlık katan haşhaş hakkında biraz konuşalım önce. Ardından kollarımızı sıvayıp mutfağın yolunu tutalım ve birbirinden leziz haşhaşlı tariflerimizi hazırlayalım. Somon balığından böreğe, galetadan bulgur pilavına; bu listede yok yok!

Haşhaş Nedir?

Haşhaş aslında bir tür gelincik çiçeğidir. Çiçeğin meyveleri olan minik kapsülcükler, tohumları içerir. Ana vatanı Doğu Akdeniz olan haşhaş, uzun yıllardan beri Anadolu’nun pek çok bölgesinde yetiştirilir.

Ülkemizde haşhaş yetiştiriciliği en fazla Eskişehir ve Afyon’dadır. Eskişehir ve Afyon’da yetişen haşhaşın mutfaklarımıza olan yolculuğu, eşsiz besin öğeleri taşır.

100 gram haşhaş tohumu, 525 kalori barındırır içerisinde. Bu kalori değerinin yanı sıra; 40 gram kadar yağ, 28 gram kadar karbonhidrat ve son olarak da 18 gram kadar da protein taşır.

Haşhaş Faydaları Nelerdir?

-Haşhaşın ağrı kesici özelliği vardır.

-Kötü huylu kolesterolü düşürür.

-Tansiyonu dengeler.

-Kalp sağlığını destekler.

-Beyin gelişimi için faydalıdır.

-Lif içerdiği için sindirimi destekler.

Haşhaşın faydaları saymakla bitmiyor, biz sadece birkaçını sıraladık. :)

Şimdi paylaşacağımız haşhaşlı kolay tarifler listemiz, her damak zevkine hitap etme garantili. Üstelik mutfak becerilerinizin çok iyi olmasına gerek de yok. Mutfakta yeni de olsanız bu değişik haşhaşlı tarifler arasında kendinize uygun en az bir tane tarif bulacağınızdan eminiz. 

Ee haydi o zaman, haşhaşlı tarifler listemize geçelim!

Birbirinden Leziz 9 Haşhaşlı Tarif

Önce tatlılardan bahsedelim diyor ve ilk tarifimizle başlıyoruz!

1 – Haşhaş Ezmeli Nokul Tarifi

Haşhaş ezmeli nokul tarifi, tatlı bir çörek olarak tanımlayabileceğimiz bir tarif. Haşhaş tohumlarının ezilmesiyle elde edilen haşhaş ezmesi, bu tarifimizin tadına tat katıyor. 

Çay saatlerinde mutlaka denenmeli.

2 – Haşhaşlı Revani Tarifi

Revani, bayıldığımız çay saati tariflerinden biri hiç şüphesiz. Şerbetiyle, kokusuyla, dokusuyla ve kıvamıyla özellikle portakallısına bayılıyoruz. Bu sefer revani hamuruna biraz da haşhaş ekleyelim ve her lokmada çıtır çıtır bir doku elde edelim. 

Haşhaşlı revani tarifine bayılacağınıza eminiz!

3 – Haşhaşlı Bulgur Pilavı Tarifi

Tatlı tariflerimiz bittiğine göre sıra geldi leziz tuzlu tariflerimize!

Bulgur pilavının birkaç farklı çeşidini mutlaka denemişsinizdir. Nohutlu bulgur pilavı, lokanta usulü bulgur pilavı veya direkt sade bulgur pilavı. Bu sefer haşhaşlı bulgur pilavı tarifini deneyin ve akşam yemeklerinize nefis bir yancıyı konuk edin.

4 – Haşhaşlı Börek Tarifi

El açması börek sevenler burada mı?

Hazır yufka kullanılan börekleri pratikliklerinden dolayı çok seviyoruz ancak arada bir elimizi una, mayaya bir değdirmek gerekiyor. Hamur yoğurmanın aldığı o stres; pişen mayalı hamurun o kokusu tüm emeklerinizin karşılığını verecek. Haşhaşlı börek tarifini mutlaka denemelisiniz.

5 – Somonlu Pappardelle Tarifi

Bir tür makarna olan pappardelle, mutfaklarınızdaki lezzet yolculuğunu çeşitlendirmeye ve şenlendirmeye geliyor. 

Somonlu pappardelle tarifinde başrol olmasa da haşhaş, enfes bir dokunuş katıyor. Mutlaka denemeniz gereken balık / makarna tariflerinden. :)

6 – Tatlı Tuzlu Galeta Tarifi

Midelerimiz kazınınca, çayın yanına atıştırmalık arayınca veya kahvaltıyı geçiştirmek isteyince ellerimizin gittiği galetalar olmazsa olmazlarımızdan.

Tatlı tuzlu galeta tarifi, elinizin altında her daim bulunması gereken tariflerden.

7 – Zarf Böreği Tarifi

İsmini şeklinden, lezzetini bol peynirinden alan zarf böreği tarifi, çay saatlerinizin ve kahvaltılarınızın yıldızı olacak. Beyaz peynir ve kaşar peynirinin dereotuyla olan lezzeti, her lokmada damaklarınıza bayram ettirecek. 

Peynir seviyorsanız bu leziz zarf böreği tarifini kaçırmayın!

8 – Dereotlu Poğaça Tarifi

Listemizde sonlara doğru ilerlerken enfes bir poğaçadan bahsetmek istiyoruz.

Kıymalı, peynirli ve patatesli poğaçalar bir yana; dereotlu poğaça tarifi bir yana. Dokusuyla, aromasıyla ve lezzetiyle bambaşka olan dereotlu poğaça tarifine bayılacaksınız. Dereotlu poğaça tarifini ister evinizde kahvaltılarınızda yiyin isterseniz çocuklarınızın beslenme çantalarına koyun; 7’den 70’e herkes bayılacak.

9 – Milföy Mania Tarifi

Nihayet geldik enfes tariflerden oluşan listemizin son tarifine. Bu tarif, haşhaşlı börek tarifine ve zarf böreği tarifine göre pratikliğiyle öne çıkıyor. Milföy hamuruyla kısacık sürede hazırlanan ve yine kısacık sürede pişen milföy mania tarifi, davet sofralarına çok yakışacak. Üstelik tahmin edebileceğiniz gibi çıtır çıtır haşhaş tohumları içeriyor!

Her biri birbirinden leziz haşhaşlı tariflerimizi sizlerle paylaştık. Bundan sonra dikkat etmenizi istediğimiz ufak bir nokta daha var. Pek çok gıda gibi haşhaş tohumları da fazla tüketildiklerinde zararlı olabiliyor ve bazı yan etkiler oluşturabiliyor. 

Örneğin fazla tüketilen haşhaş tohumu ishale sebep olabilir. Tansiyon düşüklüğü ve mide bulantısı da aşırı tüketilmiş haşhaşın yan etkileri arasındadır. 

Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz gibi haşhaş, yüksek kalorili bir besindir. Kilo artışına sebep olabilir. Dikkatli ve ölçülü bir şekilde tüketmenizi öneriyoruz.