Bugün Kayseri mutfağının en sevilen yemek tarifi olan, içerisinde kıyma topları bulunan, minik minik bohçalar şeklinde kapatılan ve kaşık kaşık yenen mantı yemeğini konu alıyoruz.

Mantı için süslü bir giriş yaptık ama ülkemizin bu meşhur, fevkalade güzel yemeğini bilmeyen yoktur zaten. O yüzden biz bugün sizlere kısaca mantı nasıl yapılır onu anlatıyor olacağız, ardından da “mantının yanına ne gider?” ve “akşam yemeğine davet edilen misafirlere mantı yanında ne ikram edilir?” gibi soruların yanıtını paylaşıyor olacağız. :)

Buyurun o zaman öncelikle mantı nedir ve nasıl yapılır onu öğrenelim ardından da mantının yanına çok yakıştığını düşündüğümüz tariflerimizi başlıklar halinde ele alalım. :)

Tüm Püf Noktalarıyla: Mantı Nasıl Yapılır?

Mantı Kayseri mutfağına özgü, içerisinde kıyma bulunan, küçük bohçalar şeklinde yapılıp üzerine yoğurt ve tereyağlı sos ile ikram edilen leziz mi leziz bir yemek. 

Bu enfes lezzete sahip yemek için hamurlar açılır öncelikle. Ardından iç harç hazırlanır. Hazırlanan harç küçük küçük kesilen hamurların içerisine yerleştirilir ve iyice kapatılır. Hazırlanan mantılar genellikle suda haşlanarak pişirilir ya da kurutularak saklanır. 

Mantının ne olduğunu ve nasıl yapıldığını öğrendik. Gelin şimdi de çorbasından ana yemeğine, salatasından tatlısına kadar mantının yanına yakıştırdığımız tariflere bir göz atalım. :)  

1 - Fırınlanmış Domates Çorbası Tarifi

Çorbasız akşam yemeği olmaz diyenlerden misiniz? Bizce de olmaz. :) Hele ki akşam yemeğinde mantı varsa bir kase çorba içmeden başlamak, bir şeylerin eksik olduğu hissiyatını kesinlikle yaratır. :)


Biz de akşama mantı yapan okurlarımız için başlangıç olarak dumanı üstünde, mis gibi kokan fırınlanmış domates çorbası tarifini hazırlamalarını öneriyoruz. :)

2 - Hızlı Barbunya Yemeği Tarifi

Mantının yanına ana yemek ne gider diyenler için harika bir öneri ile geldik. :)

Lezzetiyle ve görüntüsüyle her daim iştahları açan ve her mevsimde rahatlıkla ulaşabildiğimiz hızlı barbunya tarifi, kolay hazırlanışıyla mantıdan önce kesinlikle tercih edilebilecek bir tarif. :)

3 - Gavurdağı Salatası Tarifi

Mantının yanına çok yakıştırdığımız ana yemek ve çorba tariflerinden bahsettik. Şimdi de mantının yanına hangi salata yapılır sorusu kafamızı kurcalıyor. Telaş yapmayın harika bir önerimiz var. :)

Her yemeğin yanına çok yakışan; sosuyla, malzemelerinin lezzetiyle ve zengin oluşuyla sofralarımızda yer alan gavurdağı salatası tarifini kesinlikle tercih edebilirsiniz. :)

4 - Salatalık Turşusu Tarifi

‘’Mantının yanına başka ne yemek yapılır?’’ sorusu bizim de sürekli olarak sorduğumuz ve bizi başka arayışlara yönlendiren bir soru kesinlikle. :)

Mantının yanında şöyle çıtır çıtır bir salatalık turşusu fena olmaz değil mi? Bahsederken bile ağzımızın sulandığı salatalık turşusu tarifi lezzetiyle ve çıtırlığıyla sofralarımızda her zaman yer alan ve olmazsa olmazlarımızdan bir tanesi diyebildiğimiz bir tarif. :)

5 - Kızılcık Şerbeti Tarifi

Şöyle buz gibi bir içecek olsa da ferahlasak. :)

Şerbetlerin en güzel renklisi, en çok tercih edileni ve sofralarımızda en çok yer edineni kızılcık şerbeti tarifi, ana yemeklerin yanında ve tatlıların yanında kesinlikle ikram edilmesi gereken bir tarif.

Buyurun o zaman kızılcık şerbeti tarifi nasıl olur öğrenmeye ve ardından da hemencecik hazırlamaya. :)

6 - Kalburabastı Tarifi

Akşam yemeklerinden sonra şöyle şerbetli bir tatlı nasıl da güzel olur. Bu şerbetli tatlı hele ki az malzemeli ve kolay yapılıyorsa bir de. :) 

“Aman ha parmaklara dikkat!” Dediğimiz harika bir kalburabastı tarifi ile misafirlerinize şeker tadında bir akşam yaşatmaya ne dersiniz? Kıyır kıyır kıvamıyla herkesin çok sevdiği, aynı zamanda da şekerpareye benzetilen bu tatlımız mantıdan sonra da tercih edilebilecek en özel lezzetlerden bir tanesi. :)