ARAMA YAP
60 dk
45 dk
Orta
12 kişilik
300 kcal
1242

İsminin nereden geldiğini oldukça merak ettiğimiz, oldukça sevimli ve lezzetli bir tatlı tarifi ile karşınızdayız bugün.


Kıyır kıyır kıvamı ve enfes lezzetiyle tıpkı bir baklava kadar şerbetli ve bir baklava kadar lezzetli bir tariftir dilber dudağı.


Çocukluğumuzdan beri bizi en çok heyecanlandıran günler bayramlar olmuştur hep. Bin bir telaşla yemekler yapılır, tepsi tepsi börekler açılır ve sarmalar sarılır. Bir de bayram tatlıları diye bir gelenek vardır. Bayram denilince akla ilk baklava gelir.  


Herkesin damak zevkine ve el çabukluğuna göre hazırladığı baklava farklıdır. Kimi cevizli sever kimi fıstıklı. Ortak nokta ise hep aynıdır. :)


Konumuza dönelim. Bugünkü konumuz yine bayramlarda bizi heyecanlandıran dilber dudağı baklava tarifi.


Kolay dilber dudağı tarifi de tıpkı baklava gibi çeşit çeşit hazırlanmaktadır.


Cevizli dilber dudağı, fıstıklı dilber dudağı ve kadayıflı dilber dudağı olmak üzere birden çok çeşidi bulunmaktadır.


Biz ise bugün sizlerle birlikte bu çeşitler arasından Antep fıstıklı dilber dudağı tarifi hazırlayacağız.


Öncelikle tatlımızın şerbeti ile başlıyoruz. Su ve şekeri küçük bir tencerede kaynatıp, kısık ateşe alıyoruz. Ardından 10 dakika pişirip, limon suyunu ekliyoruz ve oda sıcaklığında dinlenmeye alıyoruz.


Tereyağını küçük bir soslukta eritip, üzerinden köpüğünü alıyor ve kenara alıyoruz.


Baklava yufkasını eritilmiş tereyağından fırça ile sürüp, 6 kat yağlayarak üst üste diziyoruz. Küçük bir kase hizalayıp yuvarlaklara kesiyoruz.


İçlerine bir tatlı kaşığı Antep fıstığı ekleyip, bohça şeklinde kapatıyoruz.


Baklavaları fırın tepsisine dizip, kalan tereyağını üzerine fırça ile sürüyoruz. Altı ve üstü renk alana dek yaklaşık 45 dakika fırınlıyoruz.


Oda sıcaklığında dinlendirip, ılıyan şerbeti üzerine gezdirdikten sonra üzerine Algida Maraş Usülü Sade Dondurma ekleyip, servis ediyoruz.


Dilber Dudağı Tarifi Servis Önerileri


Bayram ziyaretlerinin, beş çaylarının ve akşam yemeklerinin en güzel eşlikçisi olan dilber dudağını şimdi de en güzel haliyle servis edelim.


Tarifimizi hangi öğünde tercih ederseniz edin mutlaka yanına çay demlemelisiniz. Bir fincan taze demlenmiş çay dilber dudağının lezzetine lezzet katacak ve yudumda tatlımıza hafiflik katacaktır.


Tatlımızın yanına kuruyemişler de oldukça yakışacaktır. Beş çaylarında tercih edecekseniz eğer zeytinyağlı yaprak sarma, su böreği ve yumuşacık anne keki tercih edebilirsiniz.


Dilber Dudağı Tarifi Püf Noktaları


Dilber dudağı püf noktalarına değinelim biraz da. Eminiz ki bir tarifi hazırlarken hemen hemen herkesin en çok odaklandığı noktalardan bir tanesi de püf noktalarıdır.


Dilber dudağı hazırlarken içerisine koyacağınız ceviz ya da Antep fıstığını toz haline getirmemeye özen gösterin. Aşırı ufak olan cevizler şerbet ile buluştuğunda kolaylıkla dağılacaktır.


Tatlının sıcak ve şerbetin de soğuk olmasına dikkat etmeniz gerektiğini de unutmayın!


Dilber Dudağı Tarifi Kaç Kaloridir?


Kolay dilber dudağı tatlısı tarifinde en çok merak edilen detaylardan bir tanesi de de tarifimizin kaç kalori olduğudur. 


Şerbetli tatlı grubunda yer alan dilber dudağı tatlısı tıpkı baklava kadar yüksek kalorili tatlılar grubunda yer almaktadır.


1 porsiyon dilber dudağı yaklaşık olarak 300 kalori bulunmaktadır. Kilo kontrolü yapanlar için maalesef ki öneremediğimiz tariflerden.


Dilber Dudağı Tarifini Sevenlere 3 Tane Birbirinden Lezzetli Tarif


Kıyır kıyır dilber dudağı tarifimizi hazırladık. Görüntüsüyle iştahları kabartıp, ağızları sulandıran ve lezzetiyle de başımızı döndüren bu tarifimizden sonra 3 tane daha birbirinden lezzetli tarif önerisinde bulunmak istiyoruz.


Öncellikle gül tatlısı tarifi, ardından enfes görüntüsüyle gazete baklavası tarifi ve son olarak da kolay kaymaklı tel kadayıf tarifini denemeniz için buraya bırakıyoruz.


Tariflerimizi mutlaka deneyip çay saatlerinize renk katmalısınız.

Pişirmeye Başla