ARAMA YAP
60 dk
15 dk
Zor
4 kişilik
480 kcal
2124

Erzurum yöresi yumurta pilavı tarifiyle herkese merhaba!


Evet evet! Yanlış duymadınız tarifimizin adı yumurta pilavı. ‘’Yumurtalı pilav mı olur?’’ dediğinizi duyar gibiyiz. Evet oluyor. Erzurumlular yapmış, ne de güzel yapmışlar. Bugünkü tüm övgüler Erzurum’a. :)


Yumurta pilavı nasıl olur, nasıl hazırlanır ve gerekli malzemeler nelerdir tüm detaylarıyla anlatmadan önce yumurta pilavının ne olduğunu ve nereden geldiğine değinelim.


Yumurta pilavı denilince kafanızda direkt pilav ve üstünde yumurta ya da farklı şeyler beliriyorsa tamamen unutun! Çünkü düşünülenin aksine, bu tarifin üzerinde ya da herhangi bir yerinde yumurta yok. Yalnızca hazırlanış aşamasında bulunuyor yumurta.


Genellikle kuru fasulyenin, nohudun, tavuk ve tencere yemeklerinin yanına yancı olan pilav, bakalım bugün de aynı görevi üstlenmiş mi yoksa bildiğimiz pilavın aksine, yancı olmaktan çıkmış mı?


Tüm sorulanların ve merak edilenlerin cevabını elbette ki sizlerle paylaşıyor olacağız. Haydi o zaman! Malzeme listesinde yer alan tüm malzemeler mutfak tezgâhı üzerindeki yerini aldı ve kollar sıvandıysa yumurta pilavı yapımına geçmek istiyoruz.


Siz şimdiden tarifimizin yanına ne hazırlayacağınıza karar verin. Gerçi biz servis önerileri başlığı altında yanına en çok yakışan servis önerilerine değindik ama siz yine de farklı tarifler de düşünebilirsiniz.


O zaman hanımlar ve beyler mutfak hazır, malzemeler hazır, kolar sıvandı ve önlükler giyildiyse uçuşa geçiyoruz. Kemerlerinizi sıkı bağlayın, lezzet yolculuğumuz başlıyor.


Yumurta pilavı için derin bir kapta yumurta ve tuzu iyice çırpıyoruz. Mikserin hamur yoğurma ucu ile karıştırarak unu azar azar ekliyoruz.


Hamuru pürüzsüz bir kıvam alana dek yoğurup, nemli bir bez örterek oda sıcaklığında dinlenmeye alıyoruz. Hamurumuz iyice dinlendikten sonra 4 bezeye bölüp, merdane yardımı ile unlu tezgâhta ince olacak şekilde açıyoruz. Açtığımız hamuru parmak kalınlığında şeritlere kesiyor ve tuzlu kaynar suda hazırlanan hamurları yaklaşık 5' haşlıyoruz.


Haşlanan hamurlarımızın suyunu süzüp, derin bir kabın içerisinde tereyağı ile karıştırıyoruz. Üzerine ceviz ve tulum peyniri ekleyip servis ediyoruz.


Yumurta Pilavı Servis Önerileri


Yumurta pilavını günün hangi öğününde yiyeceğinize karar verdikten sonra yanına eşlikçilerini hazırlamaya başlayabiliriz.


Tarifimizin yanına kızarmış tavuk kanatları ve yancı olarak da mevsim salata tercih edebilirsiniz. İçecek olarak da bol köpüklü bir bardak ayran ya da limonata tercih edebilirsiniz.


Yumurta Pilavı Püf Noktaları


Hamurun olabildiğince elastik yapıda olması gerekir. Böylece daha uzun ve ince açabilirsiniz. Hamurun olabildiğince ince kesilmesi de daha hızlı pişmesini sağlar.


Yumurta Pilavı Kaç Kaloridir?


Yumurta pilavı kalori miktarına bakalım şimdi de. Tarifimizin 1 porsiyonunda yaklaşık olarak 480 kalori bulundurmaktadır. Kalori hesaplaması yapıyorsanız aman ha dikkat!


Yumurta Pilavı Tarifini Sevenlere 3 Tane Birbirinden Lezzetli Tarif


Yumurta pilavı tarifini sevenler için 3 tane daha birbirinden lezzetli pilav önerisinde bulunmak istiyoruz. Hepsi birbirinden lezzetli bu pilav tarifleri arasından favorinizi seçmeyi unutmayın!


Öncelikle 3 renkli erişte tarifi, ardından  evde makarna hamuru nasıl açılır yazımızı ve kızarmış pilav tarifini denemeniz için buraya bırakıyoruz.


 

Pişirmeye Başla