Kaç Kişilik: 4

Kavala Kurabiyesi Tarifi

;
01.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
30
Dakika
Pişirme
20
Dakika
Zorluk
Orta

Kavala kuzey Yunanistan’da bir şehirdir. Kavala şehrine antik Yunan’da ‘Neapolis’, yani yeni şehir, deniliyordu. Orta Çağ’da ise Christopolis, yani İsa’nın şehri denmeye başlamıştı. Kavala isminin hikayelerden biri ise şöyle; Kavala Egnatia yolu üzerinde bulunuyormuş ve bu şehirde kraliyet arabalarının atları yani İtalyanca ‘cavalla’lar değiştiriliyormuş, buradan Kavala ismi türemiş.


Yunanistan ve Türkiye gibi dirsek dirseğe yaşayan iki ülkede kültürel anlamda, müzikte, geleneklerde ve tabii ki mutfakta çok ortak nokta oluyor. Yunanistan’a gitmeden, ona en yakın olan şehir Edirne’de de Kavala kurabiyesi yiyebilirsiniz. İçinde yumurta bulunmayan Kavala kurabiyesi, ağzı kapalı bir kapta veya kavanozda 1 hafta aynı tazelikte saklanabilir. Şimdi tarifimize geçelim!

Kavala Kurabiyesi Tarifi Malzemeleri

2 su bardağı
un
1 su bardağı
badem, ince çekilmiş
180 gram (g)
tereyağı, oda sıcaklığında
6 tatlı kaşığı
pudra şekeri
1 tatlı kaşığı
kabartma tozu
1 adet
vanilin
Püf Noktası

Kavala Kurabiyesi Tarifi Püf Noktaları

Kavala kurabiyesi hamurunu hazırladıktan sonra, streç filme sarıp dolapta 1 saat beklettikten sonra açarsanız, daha iyi form almış bir hamurunuz olur. Diğer bir püf nokta ise, tavada kavurduğunuz badem ve un çok ince taneli olduğundan hemen yanabilir. Badem ve unu kavururken düşük ateşte, hafif renk alana kadar kavurun, sonra hemen tavadan bir kaba alın.

Servis Önerisi

Kavala Kurabiyesi Tarifi Servis Önerisi

Üzerine pudra şekeri ile yanına sıcak bir filtre kahve servis edebilirsiniz. Evde taze ve lezzetli filtre kahve içmenin en kolay yöntemlerinden biri french press kullanmaktır. Kahvenizi mükemmel yuduma ulaştırmak için beş basit adımı uygulamanız yeterli. “Beş Adımda French Press Kahve Nasıl Demlenir?” yazımızda detayları görebilirsiniz. https://www.yemektekeyifvar.com/yemek-ve-yasam/bes-adimda-french-press-kahve-nasil-demlenir

Asıl Yayın Tarihi: 29.11.2019
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol