ARAMA YAP
30 dk
20 dk
Orta
4 kişilik
21771

Kavala kuzey Yunanistan’da bir şehirdir. Kavala şehrine antik Yunan’da ‘Neapolis’, yani yeni şehir, deniliyordu. Orta Çağ’da ise Christopolis, yani İsa’nın şehri denmeye başlamıştı. Kavala isminin hikayelerden biri ise şöyle; Kavala Egnatia yolu üzerinde bulunuyormuş ve bu şehirde kraliyet arabalarının atları yani İtalyanca ‘cavalla’lar değiştiriliyormuş, buradan Kavala ismi türemiş.


Yunanistan ve Türkiye gibi dirsek dirseğe yaşayan iki ülkede kültürel anlamda, müzikte, geleneklerde ve tabii ki mutfakta çok ortak nokta oluyor. Yunanistan’a gitmeden, ona en yakın olan şehir Edirne’de de Kavala kurabiyesi yiyebilirsiniz. İçinde yumurta bulunmayan Kavala kurabiyesi, ağzı kapalı bir kapta veya kavanozda 1 hafta aynı tazelikte saklanabilir. Şimdi tarifimize geçelim!

Pişirmeye Başla

Kavala Kurabiyesi Tarifi

;

Malzemeler

- 4 kişi +
un
2 su bardağı
badem, ince çekilmiş
1 su bardağı
tereyağı, oda sıcaklığında
180 gram (g)
pudra şekeri
6 tatlı kaşığı
kabartma tozu
1 tatlı kaşığı
vanilin
1 adet
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Kavala kurabiyesi hamurunu hazırladıktan sonra, streç filme sarıp dolapta 1 saat beklettikten sonra açarsanız, daha iyi form almış bir hamurunuz olur. Diğer bir püf nokta ise, tavada kavurduğunuz badem ve un çok ince taneli olduğundan hemen yanabilir. Badem ve unu kavururken düşük ateşte, hafif renk alana kadar kavurun, sonra hemen tavadan bir kaba alın.

Servis Önerisi

Kavala Kurabiyesi Tarifi Servis Önerisi:

Üzerine pudra şekeri ile yanına sıcak bir filtre kahve servis edebilirsiniz. Evde taze ve lezzetli filtre kahve içmenin en kolay yöntemlerinden biri french press kullanmaktır. Kahvenizi mükemmel yuduma ulaştırmak için beş basit adımı uygulamanız yeterli. “Beş Adımda French Press Kahve Nasıl Demlenir?” yazımızda detayları görebilirsiniz. https://www.yemektekeyifvar.com/yemek-ve-yasam/bes-adimda-french-press-kahve-nasil-demlenir