ARAMA YAP
15 dk
10 dk
Kolay
2 kişilik
1592

İlk görüşte aşk tadında bir lezzetle karşınızdayız: Çikolata Soslu Fıstık Ezmeli Kurabiye… Baş döndüren Carte d’Or Çikolata Sosu, içine girdiği lezzetleri gökyüzüne taşıyan süper gıda Calve Yer Fıstığı Ezmesi ve tereyağının nefis birleşimi ile ortaya çıkan bu özel kurabiye, damağınızın unutamayacağı bir tat olarak hafızanızda yerini alacak.


Her evde bulunanların dışında az malzeme ve besin değeriyle doğal bir lezzet hazinesi olan Calve Yer Fıstığı ile hazırlanması bu kurabiye tarifini daha da çekici kılıyor. Hafif, sağlıklı, lezzetli ve pratik… Daha ne olsun!


Özel günlerinizin yıldızı olmaya aday olan Çikolata Soslu Fıstık Ezmeli Kurabiye, sevdiğinize kendi ellerinizle hazırlayacağınız hem enerji dolu hem de çok leziz bir seçenek. Kalp şekliyle de hem göze hem gönle hitap ediyor. Kendi ellerinizle hazırlayacağınız, evinizi mis gibi kokusuyla sarıp sarmalayacak Çikolata Soslu Fıstık Ezmeli Kurabiye ile mutluluğun sınırlarını zorlayın!


Çikolata Soslu Fıstık Ezmeli Kurabiye Kaç Kaloridir?


1 küçük adet Çikolata Soslu Fıstık Ezmeli Kurabiye, yaklaşık 24 kaloridir. Fıstık ezmeli pasta, fıstık ezmeli tatlı gibi pek çok tarifte kullanabileceğimiz fıstık ezmesi alerjen bünyelerde dikkatli tüketilmelidir.


Fıstık Ezmeli Tarifler


İçerdiği vitaminler, mineraller, sağlıklı yağlar ile her öğünde tüketebileceğimiz bir “süper gıda” olan yer fıstığı ezmesi ile yapılan en pratik ve en leziz fıstık ezmeli tarifler için Yemekte Keyif Var’ı mutlaka ziyaret edin.


Kurabiye Tarifleri


Kurabiye canavarları bu tarifler sizin için! Tatlı ve tuzlu tüm kurabiye tariflerine püf noktalarıyla birlikte ulaşmak için hemen tıklayın.

Pişirmeye Başla

Çikolata Soslu Fıstık Ezmeli Kurabiye Tarifi

;

Malzemeler

- 2 kişi +
tereyağı, oda sıcaklığında
50 gram (g)
Calve Yer Fıstığı Ezmesi
50 gram (g)
esmer şeker
50 gram (g)
yumurta
1 adet
un
100 gram (g)
tuz
3 gram (g)

Üzeri için

Carte d’Or Çikolata Sos
3 yemek kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Fıstık ezmeli kurabiye tariflerinde püf noktalardan birisi, hazırladığınız karışımı pürüzsüz hale gelene kadar çırpmak. Calve Fıstık Ezmesini pürüzsüz hale getirebilmek için elektrikli mikser kullanmanız gerekiyor. Bir diğer püf nokta da neredeyse bütün tatlılarda olduğu gibi tereyağının oda sıcaklığına geldikten sonra kullanılması. Şekil vermek için bir kalıbınız yoksa donmuş hamura ısıtılmış bir çay kaşığı ile şekil verebilirsiniz. Artan hamuru rulo yapıp yağlı kâğıda sararak sonra pişirmek üzere buzlukta saklayabilirsiniz.