ARAMA YAP
15 dk
45 dk
Kolay
8 kişilik
300 kcal
5390

Çocukluğumuzdan beri kokusu hafızlarımıza kazınmış, lezzeti ise gönlümüzde taht kurmuş enfes bir tarif ile mutfağınızın kapısını aralıyoruz bugün.


Kahvenin, portakal suyunun ve milli içeceğimiz çayın yanına en güzel eşlikçi olan yoğurtlu kek tarifi, lezzetiyle koltuğunu hiçbir tarife kaptırmayan bir kek.


Yumuşacık dokusu ve enfes lezzetiyle gönlümüzü fetheden bu tarifin, yıllar geçse de hafızalarımızdan silinmediğini söyleyebiliriz.


Biz de bugün annelerden topladığımız püf noktalar ile sizler için enfes bir reçete hazırladık. Tarifimiz öylesine lezzetli, öylesine pratik ki çocuklar beslenme çantalarında, aileniz sohbet anında ve komşularınız beş çaylarında isteyecek.


Haydi o zaman ne duruyoruz, hemen mutfağa geçip yoğurtlu kek tarifi yapılışına geçelim.


Yumurta ile şekeri rengi açılana dek derin bir kabın içerisinde mikser ile yüksek hızda 5 dakika çırpıyoruz.


Ayçiçek yağı, yoğurt ve portakal kabuğu rendesi ekleyip, düşük hızda çırpıyoruz. Ardından içerisine un, kabartma tozu ve vanilini ekleyip, pürüzsüz bir kıvam alana dek düşük hızda çırpıyoruz.


Hazırladığımız kek harcımızı yağlanmış kek kalıbına alıp, 45 dakika fırınlıyoruz. Kekimizin pişip pişmediğini kürdan ile kontrol edip, piştiyse fırında alıp oda sıcaklığında kalıbından çıkarıp dinlendiriyoruz.


Pişen kekimizi dilimleyip servis ediyoruz.


Yoğurtlu Kek Tarifi Servis Önerileri


Yoğurtlu kek tarifi yapılışını öğrendik. Şimdi sıra geldi kekimizi ağız tadıyla yemeye. İsterseniz tek başına, yanında bir şey olmadan; isterseniz de birbirinden lezzetli eşlikçiler ile kekimizi tüketebilirsiniz.


Beş çaylarında yoğurtlu kek tarifimizi tercih edecekseniz yanında kısır, patatesli poğaça ve peynirli sigara böreği tercih edebilirsiniz. İçecek olarak da bir fincan taze demlenmiş çay ya da sevdiğiniz kahve çeşidini tercih edebilirsiniz.


Yoğurtlu Kek Tarifi Püf Noktaları


Tüm kek tariflerinde olduğu gibi yoğurtlu kek tarifinde de mutlaka şeker ve yumurtayı pürüzsüz kıvam alana dek ve rengi değişene kadar çırpmalısınız.


Kekinizin eşit şekilde kabarması için kek harcınızı kalıba döktükten sonra kalıbınızı bir iki kez tezgahınıza hafifçe vurarak eşit şekilde dağılmasını sağlayabilirsiniz.


Kek kalıbınızın etrafına yağ sürdüğünüzde kekinizin ortası kabaracak ve kenarlar istenilen şekilde kabarmayacaktır. Bunun için yağınızı kalıbınızın tabanına sürmeniz gerekmektedir.


Yoğurtlu Kek Tarifi Kaç Kaloridir?


Yoğurtla yapılan kek tarifini tüm püf noktalarıyla öğrendik.


Şimdi de yoğurtlu kek tarifi kalori miktarı ile diğer keklerden farklı mı yoksa değil mi onu öğrenelim.


Yoğurtlu kek tarifi de tıpkı diğer kek tariflerinde olduğu gibi hamur işi kategorisinde yer almaktadır ve benzer kalori değerlerine sahiptir.


Yoğurtlu kek tarifinin 1 porsiyonunda yaklaşık olarak 300 kalori bulunmaktadır. Kilo kontrolü yapanlar için maalesef ki öneremiyoruz.


Yoğurtlu Kek Tarifini Sevenlere 3 Tane Birbirinden Lezzetli Tarif


Kek tarifi yoğurtlu nasıl yapılır öğrendik. Şimdi de yoğurtlu kek tarifimizi sevenlere 3 tane daha birbirinden lezzetli kek tarifi önerisinde bulunmak istiyoruz.


Anne keki tarifi pamuk gibi dokusuyla, mis vanilya kokusuyla, eşsiz lezzetiyle ve nostaljik sunumuyla çay saatlerimizin ve davet sofralarımızın daimi yıldızı. Mutlaka denenmeli.


Ayrıca çay saatlerinde komşularınızı bir araya getirecek, aynı zamanda da akşam yemeklerinden sonra sohbetlerinize eşlik edecek pratik mermer kek tarifine de mutlaka göz atın.


Son olarak mısır unlu kek tarifi, çok az malzemeyle yapılan oldukça lezzetli ve aynı zamanda kesinlikle kurtarıcı diyebileceğimiz bir tarif. :) Kurtarıcı derken elbette ki davetsiz misafirlerden bahsediyoruz. :)


Yukarıda sizlerle paylaştığımız tariflerimizi mutlaka denemeli ve sevdiklerinizle paylaşmalısınız.
Pişirmeye Başla