ARAMA YAP
15 dk
Kolay
8 kişilik
205 kcal
3863

Birçoğumuz için günün en sevilen öğünü kesinlikle kahvaltı diyebiliriz.


Peki kahvaltıda olmazsa olmaz dediğimiz yiyecek nedir? Ya da şöyle bir soru soralım sizlere, kahvaltı denince aklınıza ilk gelen yiyecek veya yiyecekler hangileridir?


Bizim aklımıza ilk gelen ve kahvaltı sofralarımızda muhakkak ki yer verdiğimiz, aynı zamanda da lezzetini çok sevdiğimiz yiyecek zeytin! Ardından da peynir, reçel ve yumurta gibi yiyecekler geliyor tabii. :)


Biz de bugün bu yazımızda bizimle ortak fikirde olanlar için zeytini, olduğu gibi değil de farklı bir şekilde servis etmek istedik. :) Nasıl mı?


Tabii ki çekirdeklerini ayıklayıp ezme yaparak. :) Ev yapımı zeytin ezmesi tarifi ile kahvaltı sofralarınıza ayrı bir lezzet getirdik. :)


‘’Ev yapımı zeytin ezmesi nasıl yapılır?’’ , “zeytin ezmesi nasıl tatlandırılır?” ve ‘’zeytin ezmesinin içine ne konur?” sorularının cevaplarını tarifimizin içerisinde detaylı bir şekilde ele aldık. :)


O zaman sizi daha fazla meraklandırmadan siyah zeytin ezmesi tarifimizin detaylarına geçelim. :) 


Zeytin ezmesi tarifi için ilk olarak mutfak robotunun içerisine suyu sıkılmış kapari, sarımsak, sirkeli suda yıkanmış maydanoz ve son olarak da limon kabuğu ekliyoruz. Malzemeler ufalanana dek çekme işlemi uyguluyoruz. 


Ardından çektiğimiz karışımın içerisine çekirdekleri ayıklanmış zeytin, limon suyu ve enfes lezzetiyle tabii ki olmazsa olmaz zeytinyağı ekliyoruz. 


Eklediğimiz malzemeleri, püre kıvamına gelmemesine dikkat ederek çekiyoruz. Evet! Nihayet zeytin ezmemiz hazır. :) Servis tabağına alıp soframızda en güzel yere koyabiliriz. :)


Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.


Zeytin Ezmesi Tarifini Servis Önerisi


Zeytin ezmesi tarifimizi servis ederken kızarmış ekmek ve üzerine zeytinyağı ile servis edebilirsiniz.


Kahvaltıda servis edecekseniz yanına enfes lezzete sahip karışık menemen ve beyaz peynir düşünebilirsiniz. İçecek olarak da bir fincan taze demini almış çay ya da taze sıkılmış portakal suyu kesinlikle tarifimizin yanına çok yakışacaktır. :)


Zeytin Ezmesi Tarifi Püf Noktaları


Zeytin ezmesi tarifini verdik, servis önerilerini de paylaştık sıra geldi tarifimizi hazırlarken bilmemiz gereken püf noktalarına. :)


Zeytin ezmesini hazırlarken bilmemiz gereken püf noktası robotta çekme aşamasıdır. Oldukça önemli olan bu aşamada ilk olarak malzemeleri ufalana dek çekmeliyiz. Ardından zeytin ve geriye kalan malzemeleri ekleyip püre olmamasına dikkat etmeliyiz.


Zeytin Ezmesi Tarifi Kaç Kaloridir?


Zeytin ezmesi kalori miktarını merak edenler için 100 gramında 205 kalori bulunduğunu söyleyebiliriz. Kilo kontrolü için günde bir kaşık tüketmek yeterli olacaktır. :) Kahvaltıda 5 adet zeytin yemek yerine, bir kaşık zeytin ezmesi tüketebilirsiniz.


Zeytin Ezmesi Tarifini Sevenlere 3 Tane Birbirinden Lezzetli Tarif


Zeytin ezmesi tarifini denediyseniz mutlaka şans vermeniz gereken diğer tarifleri de burada paylaşmak istedik. 


Renkli görüntüsüyle hayran bırakan gökkuşağı yufka cipsleri, ardından sandviç severler için bol malzemeli tavuklu sandviç ve son olarak da kahvaltılarda kolaylıkla hazırlayabileceğiniz zeytinli açma tarifini denemeniz için buraya bırakıyoruz. :)

Pişirmeye Başla

Zeytin Ezmesi Tarifi

: Kahvaltılar Çok Renkli
Emre Ulu;

Malzemeler

- 8 kişi +
zeytin, çekirdekleri ayıklanmış
2 su bardağı
kapari
3 yemek kaşığı
maydanoz, ince kıyılmış
1/4 demet
sarımsak
3 diş
limon suyu
3 yemek kaşığı
limon kabuğu rendesi
1 adet
Knorr Pul Biber
1/2 tatlı kaşığı
sızma zeytinyağı
1/2 su bardağı

servis için

ince kıyılmış taze soğan
3-4 dal