Kaç Kişilik: 4

Güveçte Türlü Tarifi

: Ağır Ağır Pişer
Emre Ulu;
07.07.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
30
Dakika
Pişirme
120
Dakika
Zorluk
Kolay

Ağır ağır pişen yemeklerin lezzeti, hızlı pişen yemeklerin lezzetinden farklı oluyor, mütemadiyen daha çok seviliyor. Bu ağır ağır pişen leziz yemeklerden verebileceğimiz en popüler örnek, güveçte pişenler olabilir. :)

Güveçte et, güveçte karides, güveçte balık ve güveçte kaşar peynirli mantar gibi tarifler sık sık yapıp yediğimiz güveç tariflerinden. Bugün de genelde tencerede hazırladığımız türlüyü güveçte hazırlamanın tarifini vereceğiz sizlere. Tencerede yapılan etli türlü tarifini ne kadar seviyorsanız, bunu da bir o kadar seveceksiniz. Çünkü güveçte etli türlü tarifi, normal türlüden daha da aromatik.

Güveçte etli türlü yapımının detaylarını aşağıda güzelce vereceğiz ama kısa bir bahsedelim öncesinde. Güveçte etli türlü yemeği ocakta pişirilerek başlıyor. İlk etapta etler, sonrasında soğan ve sarımsaklar, ardından da salça pişiriliyor ocaktaki güveçte. Sonrasında yıkanmış, ayıklanmış ve doğranmış sebzeler kendilerini güveçte buluyor. Bir baharat karışımı var ki sebzelerde, sormayın!

Kapağı kapatılan güveç, son olarak fırına giriyor tabii ki. Burada 2 saat boyunca pişiyor bir güzel. Güvecin kapağı kapalı olduğu için, içindeki malzemeler kendi suyu ve buharıyla usul usul pişiyor; lezzetlerine lezzet katılıyor. :)

Güveçte karışık türlü tarifinin de sonuna geliniyor. Gerisi resmen lezzet şöleni!

Haydi, hazırsanız sizi mutfağa alalım ve güveçte türlü yemeği tarifinin detaylarına birlikte göz atalım!

Güveçte Türlü Tarifi Servis Önerisi

Güveçte türlü tarifinin servis önerisi, tam da onun lezzetine yakışan tariflerle karşınızda!

Güveçte etli türlüyü ana yemek olarak eklediğimiz menüye başlangıç olarak biz yayla çorbası düşündük. Mideleri bu lezzete ancak böyle enfes bir çorba hazırlar çünkü! Ardından mezeler! Patlıcan salata, haydari ve fava, her damak zevkine hitap edebilecek mezeler. Sofranızdan eksik etmemenizi öneriyoruz.

Sıra geliyor ana yemeğe ve yancısına. Güveçte türlü ve tereyağlı şehriyeli pirinç pilavı çok yakışır birbirlerine. Pilavla çok aranız yoksa da makarna tercih edebilirsiniz. Makarnanızı ister domates sosuyla hazırlayın isterseniz de sade. Her türlü nefis olacaktır.

İçecek olarak biz ev yapımız soğuk çay, ev yapımı limonata veya bol köpüklü bir bardak ayran öneriyoruz. :)

Güveçte Türlü Tarifi Kaç Kaloridir?

Güveçte etli türlü tarifinin bir porsiyonu yaklaşık olarak 230 kaloridir. Bol lifli, bol proteinli bu tarif; pek çok besin öğesi bakımından beslenmenizi de destekleyecektir. Diyetlerinizin de favori ana yemeği olacağını düşünüyoruz zira çok düşük kalorili!

Güveçte Türlü Tarifi Püf Noktaları

Güveçte türlü tarifinin püf noktası, iki aşamalı pişirmede saklı. Malzemeleri sadece ocakta veya sadece fırında pişirirseniz bu lezzete ulaşamazsınız. Önce ocakta, ardından fırında pişirerek tüm aromaların ve lezzetlerin kendini göstermesini sağlayın!

Güveçte Türlü Tarifine Doyamayanlara Birbirinden Nefis Üç Tarif Önerisi

Güveçte etli türlünün benzer tarifleri olmaz mı? Tabii ki var. Türlü tarifi, yalnız türlü tarifi ve beyaz peynirli ve zeytinyağlı kış türlüsü tarifi, sofralarınıza çok yakışacak.

Güveçte Türlü Tarifi Malzemeleri

500 gram (g)
kuşbaşı kuzu eti
1 adet
patlıcan, orta boy, küp doğranmış
1 adet
kabak, orta boy, küp doğranmış
100 gram (g)
taze fasulye, dörde bölünmüş
1 adet
patates, küp doğranmış
1 adet
soğan, küp doğranmış
10-12 diş
sarımsak, soyulmuş
2 yemek kaşığı
domates salçası
2 adet
domates, kabuğu soyulmuş, küp doğranmış
1/4 su bardağı
su
1/2 su bardağı
zeytinyağı
3 yemek kaşığı
tereyağı
2 yemek kaşığı
Knorr Sebzeli Baharat Çeşnisi
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol