Sofralarınıza renk katacak en güzel meze tariflerini tek bir yazıda size gösterme isteğiyle yola çıktık bugün.

Kalabalık akşam sofraları için hazırlanan, pratik ve görüntüsüyle hayran bırakan birbirinden lezzetli meze tariflerini sizin için bu yazımızda ele aldık. :)

Sohbet sofralarına çok yakışacak, hazırlaması kolay ve ana yemeklerin yanına yancı olarak çok yakışacak mezeler, birçoğumuzun favori yemekleri arasında yer alıyor.

Yılbaşı sofralarında, çilingir sofralarında, hafta sonu balık sofrasında ve sohbeti bol olan sofralarda eşlikçi olan mezeler, keyifli anlar için keyifle hazırlanır ve küçük porsiyonlar halinde sofralarda yerini alır.

Biz bu yazımızda meşakkatli soğuk meze tariflerini ve kolay soğuk meze tariflerini sizinle paylaşıyor olacağız. Durun ama öncesinde meze nedir onu bir öğrenelim.

Akşam yemeği menünüzü hazırlamadan kesinlikle yazımıza bir göz atmanızı öneriyoruz. :)

Meze Nedir?

Meze, Doğu Akdeniz’de ve Türk mutfaklarında sıklıkla hazırlanan bir yiyecektir. Genellikle soğuk olarak servis edilen mezeler ana yemeklerin yanına oldukça yakışmaktadır. 

Farklı yöntemlerle hazırlanabilen değişik soğuk meze tarifleri olduğunu da söyleyebiliriz. :)

Soğuk meze çeşitleri tariflerine geçmeden önce, mezelerin karın doyurmak için değil, ana yemeklerin yanında aperatif olsun diye hazırlanan yiyecekler olduğuna da değinmeden geçmeyelim. :)

Evet! Sabırsızlıkla beklediğimiz aşamaya geldik sonunda. :) Pratik soğuk mezeler ve tariflerini kısaca ele aldığımız lezzetli 7 soğuk meze tarifimize geçiyoruz.

1-) Kabaklı Meze Tarifi

Yoğurdun ferahlığı ve kabağın eşsiz lezzetini bir araya getirdiğimiz kabaklı meze tarifi sofralarınıza çok yakışacak. :)

Kalorisi oldukça düşük, aynı zamanda kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bu tarifimiz yaz sofralarının vazgeçilmezi oluyor. :)

2-) Ton Balıklı Meze Tarifi

Sunumuyla sofralarımıza şıklık katan, aynı zamanda ton balığı sevmeyenlerin bile denedikten sonra adeta hayran kaldığı enfes lezzete sahip ton balıklı meze tarifini mutlaka denemelisiniz.

Zeytinyağı ve yeşillikler ile servis edilen bu tarifimizin pratikliğine de değinmesek olmaz elbette ki. :)

3-) Kurutulmuş Domates Mezesi Tarifi

Buzdolaplarının demirbaşı domates ile bu defa da enfes bir meze yaptık. :)

Kurutulmuş domates mezesi tarifi ile sınırların dışına çıktık ve masalarınızda kesinlikle yer verebileceğiniz bir tarif ile geldik. :) Oldukça lezzetli olan bu tarifimizin, klasik mezelerden sıkılanlar için kesinlikle tercih edilmesi gereken bir meze olduğunu da söyleyebiliriz.

Bol nar ekşisi ve kurutulmuş domates dilimlerinin kullanıldığı kurutulmuş domates mezesi tarifi sofralarınıza renk katacak. :)

4-) Kereviz Mezesi Tarifi

Genellikle yılbaşı sofralarında yer alan, aynı zamanda yoğurt ve zeytinyağının lezzetinin yanına bir de kereviz katılarak hazırlanan enfes bir tarif. :)

Kereviz mezesi tarifi ile kereviz yemeyenler kereviz yiyebilecek hatta favori mezeleri arasına ekleyecek. :)

5-) Mor Lahana Mezesi Tarifi

Adını genellikle mor lahana salatası olarak da duyduğumuz mor lahana mezesi tarifi için, sofraların en şık, en renkli mezesi diyebiliriz. :) Siz de mor lahana mezesi tarifini deneyerek sofralarınıza renk katmaya ne dersiniz?

6-) Fasulye Piyaz Tarifi

Mezelerin karın doyurmak için değil de ana yemeklerin yanına aperatif olarak hazırlandığını söylemiştik yazımızda. 

Bu fasulye piyaz tarifinin tek başına bile oldukça doyurucu bir meze olduğunu söyleyebiliriz. Hazırlaması oldukça kolay bu tarifimizi uzun uzun yemek yapmaya vakit ayıramadığınız zamanlarda yapabilirsiniz.

7-) Mayonezli Meze Tarifi

Birçoğumuz için vazgeçilmez soslardan bir tanesi mayonez ile oldukça enfes bir tarif hazırladık. :)

Herkesin bildiği klasik mezeleri mayonez ile lezzetlendirip enfes kıvama ve lezzete sahip mayonezli meze tarifleri elde ettik. Sizi mutfağa kadar alalım ve bu leziz tarifimizi hazırlamak için işe koyulalım. :)