Etli ya da etsiz; meze ya da ana yemek olarak birçok şekilde hazırladığımız patlıcanlı tarifler ile karşınızdayız. :)

Patlıcan ev yemeklerinde sık sık kullandığımız ve aşina olduğumuz bir malzeme. Bu yazımızda da patlıcan yemekleri nasıl yapılır? Patlıcan yemekleri çeşitleri nelerdir? Sorularını yanıtlıyor olacağız ama gelin öncesinde sofralarımızın vazgeçilmezi her mevsim rahatlıkla kullandığımız patlıcandan biraz bahsedelim. :)

Kurusunu da mezesini de ana yemeğini de kızartmasını da kısaca her halini de oldukça sevdiğimiz, lezzetli mi lezzetli patlıcan yemeklerini her mevsimde gönül rahatlığıyla tüketmek mümkün. :)

Şu an pazar tezgahlarında sıklıkla karşılaştığımız ve yemelere doyamadığımız patlıcan lezzetini tarladaki topraktan ve güneşten alarak bize kadar ulaşmaktadır. Hal böyle olunca patlıcanın faydalarından bahsetmemek olmaz. :)

Buyurun patlıcanın faydalarına bir göz atalım.

Patlıcan Faydaları Nelerdir?

En lezzetli patlıcan yemeklerini hazırlıyor fakat vücudunuza olan faydalarını bilmiyorsanız, biz sizin için minik bir araştırma yaptık. :)

Kolay patlıcan yemekleri ile hem zamandan tasarruf edebilir hem de vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitaminleri alabilirsiniz. Patlıcan;

-Sindirim sitemini rahatlatır.

-Güçlü bir antioksidandır.

-Kabızlığı önler.

-Kan basıncını düzenler.

Patlıcanın başlıca faydalarını öğrendik. Şimdi sıra geldi pratik patlıcan yemekleri ile harikalar yaratıp faydalarından yararlandığımız patlıcanın, nerede ve hangi mevsimde yetiştirildiğini öğrenmeye.

Patlıcan Hangi Mevsimde ve Nerede Yetişir?

Her mevsimde sofralarımızda yer alan patlıcan, ülkemizde genellikle Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Akdeniz bölgesi dışında diğer bölgelerimizde yetiştirildiğini de söylemek oldukça mümkün. Patlıcan genellikle Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında hasat edilmektedir. Her mevsimde pazar tezgahlarında ve market reyonlarında rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

En güzel patlıcan yemekleri için tarladan sofralarınıza kadar gelen patlıcan ile değişik patlıcan yemekleri yapıp sevdiklerinizi mest edebilirsiniz.

En Leziz Patlıcan Yemekleri

1-) Fırında Patlıcan Oturtma Tarifi

Kızartma yemeklerinin lezzetini aratmayacak bu tarif aynı zamanda farklı patlıcan yemeği denemek isteyenlere göre. :)

Kıymalı bir harç hazırlayıp dilimlenmiş bostan patlıcanlarının üzerine ekleyerek fırında kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bir tarif olan fırında patlıcan oturtma tarifini mutlaka denemelisiniz.

2-) Tepside Patlıcan Kebabı Tarifi

Güneydoğu Anadolu bölgesinin mükemmel lezzetlerinden biri olan tepside patlıcan kebabı lezzeti ve görüntüsü ile sofralarınıza renk katacak. :)

3-) Patlıcan Yemeği Tarifi

Basit patlıcan yemekleri denilince akla ilk olarak kısa sürede hazırlayabileceğimiz az malzemeli patlıcan yemeği tarifi geliyor. Sofralarımızda sıklıkla yer verebileceğimiz bu tarif lezzeti ile adeta kendine hayran bırakıyor.

4-) Patlıcan Yatağında Fellah Köfte Tarifi

Bulgur severlerin favorisi, aynı zamanda da sunumu ile ilk olarak gözlerinizi, ardından midenizi doyuracak olan patlıcan yatağında fellah köftesi tarifini mutlaka denemelisiniz.

5-) Fırında Patlıcan Kızartma Tarifi

Hafif patlıcan yemekleri arasında değerlendirebileceğimiz, yağ çekme derdi ve kararma derdi olmadan rahatlıkla hazırlayabileceğiniz fırında patlıcan kızartma tarifini mutlaka denemelisiniz. :)

Bu pişirme yöntemini denedikten sonra eminiz bir daha yağda kızartma derdiyle uğraşmayacaksınız. :)

6-) Fırında Kuru Patlıcan Dolması Tarifi

Dolmanın her halini sevip, sıklıkla tercih edenler; fırında kuru patlıcan dolması bildiğiniz tüm klasik dolma tariflerini unutturacak. :)

Lezzetiyle ağız sulandıran, aynı zamanda da yöresel bir lezzet olan kuru patlıcan dolmasını mutlaka denemelisiniz. :)

7-) Köz Patlıcan Dolması Tarifi

Patlıcanın ev yemeklerini yukarıda paylaştık. Dolmasından kızarmasına, ana yemeğinden köftesine kadar birçok tarifi ele aldık. Şimdi de lezzetiyle adından çokça söz ettiren köz patlıcan dolmasının eşsiz lezzetini sizinle paylaşmak istiyoruz.

8-) Köz Patlıcan Çorbası Tarifi

Közlenmiş patlıcanı sevmeyen yoktur. Hele ki bu lezzetten çorba yapılmışsa tadına doyum olmuyor. Oldukça pratik aynı zamanda her mevsimde afiyetle tüketebileceğiniz köz patlıcan çorbası tarifini kesinlikle favori çorbalarınız arasında bulundurmalısınız. :)