Veganlık, özellikle son dönemde yaygınlaşan; herkesin en az bir tanıdığının benimsediği bir hayat tarzına dönüştü. Dikkat ederseniz beslenme düzeni değil hayat tarzı diyoruz çünkü et yememekten çok daha ötesi vegan yaşamı benimsemek.

Hayvanlardan elde edilen gıdaları, giyim eşyalarını, makyaj malzemelerini, temizlik ürünlerini ve dahasını kullanmamayı gerektiriyor veganlık. Günlük kullanımda alışık olduğumuz ürünlerin ve tükettiğimiz yiyeceklerin neredeyse hepsinin vegan (yani hayvanlardan elde edilmeyen) versiyonu mevcut. 

Bugün, tadı alışık olduğumuz yemekleri aratmayacak leziz tariflerimizden on tanesini sizinle paylaşacağız. Bu tariflerin ortak özelliği ise hiçbir şekilde hiçbir hayvana zarar verilmeden hazırlanmaları. 

Yeni tarifler arayan bir vegansanız, vegan tarifleri merak eden bir gurmeyseniz veya sadece midenize düşkünseniz sizi böyle alalım, bu vegan yemekler listesi lezzet dolu!

 Birbirinden Leziz Vegan Tarifler

Baştan söyleyelim, bu vegan yiyecek tarifleri listesinde kolay vegan tarifler de var biraz meşakkatli olanlar da. Mutlaka kendinize göre bir tarif bulacağınızı düşünüyoruz. :)

Vegan Hamburger Tarifi

Veganların en çok aradığı lezzet alternatifi hamburger olabilir. Vegan hamburgerler, vegan tariflerin en rağbet görenlerinden. Bu leziz vegan hamburger tarifi, fasulye ve mantardan elde edilen leziz bir vegan köfteyle hazırlanıyor. Sofralarınıza kesinlikle çok yakışacak. :)

Vegan Köfte Tarifi

Mantar, fasulye, soğan ve bayat ekmeğin birleşince böyle bir lezzete dönüşeceğini kimse tahmin edemezdi. :) Vegan köfte tarifi, pratik vegan tariflerin en sevilecek olanlarından. Lezzeti anne köftesine benziyor; kokusu mutfağı dolduruyor!

Baharatlı Nohut Dürüm Tarifi

Köfte ve hamburgerden sonra sıra geldi dürüme! Dürümü illa dönerle veya kebapla yemek olmaz; bitkisel bazlı bir yemeğe de enfes uyar! Baharatlı nohut dürüm tarifi favori lezzetlerinizden olacak.

Vegan Spaghetti Bolonez Tarifi

Kıymalı makarnanın yabancı adı spaghetti bolonez, kıymanın yerini mercimeklerin aldığı bu vegan formuyla karşınızda: Vegan spaghetti bolonez tarifi!

Kabaklı Vegan Mücver Tarifi

Mücver favori atıştırmalık tariflerimizden. Ona tek başına atıştırmalık demek yetmez hatta. Yerine göre kahvaltılık, yerine göre ara öğün ve hatta çay saati tarifi. Bu leziz yemeği vegan hazırlamak çok kolay! Kabaklı vegan mücver tarifine bayılacaksınız.

Soya Filizli Sıcak Bahçe Salatası Tarifi

Salatalar genellikle soğuk olur ve sofralarda öyle yer alır. Bu soya filizli sıcak bahçe salatası tarifi, salataya bakışınızı değiştirecek. :) Mutlaka bir şans vermelisiniz!

Mantarlı Acukalı Vegan Tost Tarifi

Acukanın yakışmadığı kahvaltı sofrası ve hatta kahvaltılık tarifi yok. Bu tarif, bildiğiniz tostlardan çok farklı bir tost tarifi hazırlamak istediğinizde kurtarıcınız olacak. Kaşar peyniri yok, sucuk yok, tereyağı yok. Mantarlı acukalı vegan tost tarifinde istiridye mantarı, acuka ve bol lezzet var!

Ispanak Soslu Erişte Tarifi

Eriştenin demir deposu versiyonu ıspanak soslu erişte tarifi, hem doyurucu hem de leziz bir akşam yemeği tarifi olacak. İster ana yemek isterseniz de yancı olarak hazırlayabileceğiniz bu tarifin yiyenlerden tam not alacağı kesin. :)

Vegan Pasta Tarifi

Vegan tarifler genellikle tuzlu tariflerden oluşuyor. Vegan tatlılar nedense geri planda kalıyor. Bu durumu değiştirecek enfes bir pasta tarifimiz var. Vegan pasta tarifi avokado, kaju, ceviz, badem, hurma, Hindistan cevizi sütü gibi enfes malzemelerle hazırlanıyor. Leziz olmamasına imkan yok yani. :) Kahvenizin yeni ekürisine yer açın!

Bal Kabaklı Spaghetti Tarifi

Birbirinden leziz yancıları, ana yemekleri ve son olarak tatlıyı konuştuk; listemizin de sonuna gelmiş olduk. Kapanışta leziz bir tarif verip unutulmaz son yaratmamak olmazdı. :) Bal kabaklı spaghetti tarifi, enfes lezzetiyle akşam yemeği sofralarınızı şenlendirecek.