ARAMA YAP
15 dk
15 dk
Kolay
4 kişilik
340 kcal
1796

Kızartma denilince akıllara patates kızartması, biber kızartması ve kabak kızartması gibi tarifler geliyor. Biz de bugün bu tariflerin arasına bir yenisi daha ekledik. 


İlkbahar geldiğinde sofralardaki yemekler yerini farklı yemeklere bırakıyor. Bunun başında da ilkbahar ve yaz mevsiminde pazar tezgahlarında çokça yer alan taze fasulye geliyor. Zeytinyağlısını ayrı, etlisini ayrı ve kavurmasını ayrı sevdiğimiz taze fasulye bugün de kızartma olarak sofralarımıza gelip, kendini sevdirecek gibi.


Güzelim taze fasulye her haliyle oldukça lezzetli ama kızartması da gönülleri bir hayli hoş edecek türden. Taze fasulyenin kızartmasını bilen ya da yapan çok az kişi vardır. Eğer siz de zaten biliyor fakat daha önce denemediyseniz şimdi denemenin tam zamanı. Çünkü öylesine pratik ve öylesine iştah kabartan bir reçete hazırladık ki hazırlamamak için hiçbir neden yok!


Sıcak havaların gelmesiyle birlikte balkon sefaları başladıysa lezzetli mi lezzetli taze fasulye kızartması tarifi de bir an önce hazırlanmalı ve balkon sofralarında yer verilmeli.


Haydi o zaman pazar tezgahlarından en güzel fasulyeler seçilip, mutfak tezgahında yerini aldıysa fasulye kızartması tarifine başlansın!


Fasulye kızartması tarifi için derin bir kabın içerisine yıkanmış ve ikiye bölünmüş fasulyeleri kurulayıp ekliyoruz. Ardından fasulyelerin üzerine un ekleyip karıştırıyoruz.


Çıtır pane harcını düz bir tabağa, yumurtaları derin bir tabağa alıp çırpıyoruz. Sonrasından da una buladığımız fasulyeleri önce yumurtaya sonra pane harcına batırıyoruz.


Fasulyeler hazır artık kızartma işlemine geçebiliriz. Küçük bir tencerede ayçiçek yağını ısıtıp, 4 seferde fasulyeleri 3'er dakika renk alana dek kızartıyoruz.


Kızaran fasulyeleri yağın içerisinden alıp havlu kâğıdın üzerine ekliyoruz. Fazla yağını aldığımız fasulyeleri servis tabağına alıp en güzel eşlikçiler ile servis ediyoruz.


Fasulye Kızartması Tarifi Servis Önerileri


Lezzetiyle iştahları kabartan fasulye kızartması tarifini hazırlayıp, nasıl servis edeceğinizi bilmiyorsanız birbirinden lezzetli, şık ve pratik servis önerilerini sizin için bir araya getirdik.


Tarifimizi akşam yemeği için hazırladıysanız başlangıç olarak sıcacık bir kremalı mantarlı sebze çorbası, ana yemek olarak da bulgur pilavı tercih edebilirsiniz. Yancı olmadan olur mu hiç? Yemeğimizin yanında bol mevsim yeşilliklerinden oluşan bir salata ve hafifliğiyle damak çatlatan havuç tarator tercih edebilirsiniz.


Menümüzün lezzetini tamamlamak için de bir bardak bol köpüklü naneli salatalıklı ayran tercih edebilirsiniz.


Fasulye kızartması hakkında bir öneride daha bulunmak istiyoruz. Tarifimizi beş çaylarında su böreği, yumuşacık bir üzümlü kek ve taze demlenmiş çay ile de tüketebilirsiniz.


Fasulye Kızartması Tarifi Püf Noktaları


Fasulye kızartması tarifini hazırlarken bilmeniz gereken püf noktası mevcut. Fasulye kızartması tarifini hazırlarken fasulyeleri kızartmadan önce haşlayabilirsiniz. Böylelikle daha hızlı kızaracak ve sizden zamandan tasarruf etmiş olacaksınız.


Fasulye Kızartması Tarifi Kaç Kaloridir?


Söz konusu kızartma olunca kalori miktarına değinmemek olmaz. Eminiz ki bu konu sadece diyet yapanları değil sağlıklı beslenmek isteyen herkesi ilgilendiriyor.


Fasulye kızartması kalori miktarını merak edenler için araştırdık. Tarifimizin 1 porsiyonunda yaklaşık olarak 340 kalori bulunmaktadır. Tarifimizi az yağ ile kızartarak ara ara diyet menülerinizde yer verebilirsiniz.


Fasulye Kızartması Tarifini Sevenlere 3 Tane Birbirinden Lezzetli Tarif


Mutfaklarımıza sürekli olarak konuk olan ve çeşit çeşit hazırlanarak sofralarımızı şenlendiren taze fasulye ile fasulye kızartması tarifi hazırladık. Şimdi de tarifimizi beğenenlere 3 tane daha birbirinden lezzetli tarif önerisinde bulunmak istiyoruz.


İlk olarak bamya kızartması, ardından kabak kızartması ve son olarak da havuç kızartması tarifini, denemeniz için buraya bırakıyoruz.


Deneyip favorinizi seçmeyi ve tarif defterinize eklemeyi ihmal etmeyin.

Pişirmeye Başla