‘En fazla tüketilen temel besin’ sayılan patatesin kökeninin Güney Amerika olduğu biliniyor. Şili ve Peru sahilleri için patatesin anavatanı demek mümkün. Dayanıklı bir gıda malzemesi olmasından ötürü özellikle dünyanın zor dönemlerinde kurtarıcı bir ürün olarak görülen patates, her ülkenin mutfağına göre farklı şekillerde hazırlanabiliyor.
Türkiye, Çin, Rusya ve Hindistan başta olmak üzere patates üretiminde ilk 10 ülke arasında yer alıyor.  İthalatında ise Almanya, Belçika ve Hollanda başı çekiyor.
Patates tarımınaysa 18. yüzyılda başlanıyor ve zamanla tüm dünyanın severek tükettiği bir yiyecek haline geliyor. Ülkemizdeyse üretimine 1900’lerin başında başlandığı biliniyor.
Patates, besin değerleri, sindirim rahatlığı, kolay erişilebilir olması, farklı iklim şartlarında yetişmesi ve uzun süre saklanabilmesinden ötürü çokça tüketilir hale geliyor. Bitkisel temelli beslenmede tahıllardan sonra en büyük payın patatese ait olduğu biliniyor.
Rusya mutfağında farklı yemeklerin içine eklenen patates, Amerika’da daha çok püre ve kızartma şeklinde tüketiliyor. Avrupa mutfaklarındaysa et yemeklerine eşlik eden çeşitli fırınlanmış patates tarifleri görmek mümkün. Türk mutfağında da patatesin her formu seviliyor ve birçok yemekte baz malzeme olarak kullanılıyor.
Bu vesileyle, sizin için seçtiğimiz patatesli tariflere göz atmayı unutmayın.

Fırında İnce Dilim Patates

Kolay Patates Graten

Bandırmalık Patates

Fırında Domates Soslu Patatesli Köfte