Küçük büyük herkesin sevgilisi olan yegane yemek tahmin ettiğiniz üzere patates kızartması! Dışarıda yediğiniz gibi çıtır çıtır patates kızartmaları elde etmek için de ihtiyacınız olan birkaç püf noktası da detaylarda saklı. İyi bir patates kızartması için ilk adım patates seçimi. Patateslerinizin çıtır çıtır olması için patates seçimine dikkat etmeniz gerekiyor. Patateslerin parlak renkli, daha taze ve ince kabuklu olanlarını seçmeniz çıtır patatesler elde etmenin ilk kuralı.

Patatesleri iyice yıkayıp, kabuklarını incecik soyduktan sonra doğrama aşamasında dikkat etmeniz gereken şey ise bütün patates dilimlerinin boyutlarının eşit olması. Bunun sebebi aynı ısıdaki yağda kızaracak olan patateslerin eşit pişmesi ve aynı çıtırlıkta olması için boyutlarının aynı kalması. Patatesleri doğradıktan sonra içerisindeki fazla nişastadan kurtulmak da bir diğer yöntem. Bunun için bir kabın içerisine soğuk su ya da soda koyup bolca tuz ilave edin. Sonrasında bu karışımın içerisinde patateslerinizi yaklaşık 30-40 dakika kadar bekletin. Hazırladığınız suyun içerisine buz ve limon suyu da eklemeniz yine patateslerinizin çıtırlığını arttıracaktır.

Patatesleri kızartmaya başlamadan önce iyice kurulamanız gerekmekte; sıcak yağa girecek olan patateslerin hem daha çıtır olması hem de yağın suyla buluşarak tehlike yaratmaması açısından bu çok önemli. Patatesleri kızartma işlemini iki adımda yapmalısınız; bu adımlardan ilki haşlama adı verilen daha düşük ısıda uzun süreli kızartma, diğeri ise yüksek ısıda tekrar pişirerek çıtırlığını sağlama.

Bunun için kızartma yapacağınız tencerenin içerisine patateslerle aynı seviyede olacak kadar yağ koyun. Yağ seçiminizi fındık yağı, mısır özü yağı, ayçiçek yağı ya da kanola yağından yana kullanmalısınız. Bu yağ türleri yüksek ısıya dayanıklı olup hızlı şekilde yanmayacaklardır. İlk adımda yağınızın sıcaklığını 150-170 dereceye ulaşmasını bekleyin. Sonrasında patateslerinizi 3-4 gruba ayırın ve her grubu ayrı ayrı 5-8 dakika kadar kızartın. Bu sırada patatesleriniz hafif altın sarısı ve yumuşak bir form kazanacaktır. Bu işlem gastronomide haşlama olarak bilinir ve patateslerin içinin pişip yumuşak olmasını sağlar. Sonraki adımda patatesleri yağdan alın ve bir havlu kağıtta oda sıcaklığına ulaşana kadar bekletin. Ardından yağınızın ısısını 180-200 dereceye yükseltin. Oda sıcaklığına gelen patateslerinizi yine 3-4 grup halinde yaklaşık olarak 4-6 dakika kadar altın sarısı ve çıtır olana kadar kızartın. Kızartma işleminden sonra havlu kağıtta yağını alın ve baharatlarla lezzetlendirerek servis edin.