Kurban Bayramı, her haneye poşet poşet kurban etinin girdiği, tencerelerin bol bol etle kaynadığı bir bayram. Normal zamanlarda çok kırmızı et girmeyen mutfakların bile şenlendiği bu eşsiz dönem, etli yemek tarifleri arayışının da en çok arttığı zaman. Biz de hemen yardımınıza koşmak istedik. :)

Paylaşımın ve birliğin had safhada olduğu bu dönemde, hem bayramlaşmak için gelen misafirlerinize hazırlayıp servis edebileceğiniz hem de evinizde ailenizle doya doya yiyip etin tadına varabileceğiniz en güzel etli yemek tariflerini sizin için derledik.

Kırmızı etli yemek tarifleri, sebzeli de hazırlanabiliyor sade de. Sebzeli versiyonları genelde tencere yemekleri olarak da bildiğimiz sulu yemekler oluyor. Yalnız bugün bu listemizde vereceğimiz pratik etli yemek tarifleri sebzeli, sulu tencere yemeklerinden değil, et sote ve et kavurma tariflerinden oluşacak. Üstelik bu etli yemek tarifleri kolaylıklarıyla da gününüzü kurtaracak.

Haydi hazırsanız hepsi birbirinden leziz olan, protein deposu bu etli yemek tarifleri listemize başlayalım. Bazılarını daha önceden duymadığınıza emin olduğumuz bu tarifler, davet sofralarınızın gözdeleri olacak! :)

Kurban Bayramına Özel Et Yemekleri

1-     Et Sote Tarifi

Pratik et yemeklerini sevenler için nefis bir seçenek olan; bol soğan ve biberli et sote tarifi, mis gibi baharat kokusuyla iştahınızı kabartmaya geliyor!

Et tarifleri arasında klasiklerden sayılan et sote misafirleriniz için hazırlayabileceğiniz kurtarıcı bir tarif olacak. Yanında tereyağlı sade pirinç pilavı ve çoban salatasıyla birlikte menünüz tamamlanmış olacak. Tam kıvamında et sote yapmak için hazırsanız sizi tarife doğru alalım.

2-     Kavurmalı Etli Gömme Tarifi

Elazığ kışın zorlu geçtiği yörelerimizden biri. Mevsime, yörenin özelliklerine ve ürettiği ürünlere göre şekillenen yemek çeşitlerinin birçoğu da yalnızca Elazığ yöresine has. Kavurmalı etli gömme tarifi de, genellikle kış mevsiminde sofraları süsleyen, yörenin kendine has meşhur hamur işi yemeği.

Elazığ mutfağının en beğenilen lezzetlerinden Kavurmalı etli gömme tarifi, yörede kıyma ile de hazırlanabiliyor. Kavurmalı orijinal versiyonunu mutlaka deneyin. :)

3-     Kuzu Kavurma Tarifi

Kuzu kavurma tarifi, bu listede en çok görmeyi beklediğiniz tarif biliyoruz. Üstelik kuzu kavurmanın bu versiyonu sadece et, iç yağ, tuz ve kekik içeriyor. Ne etin tadını bastıran tereyağı var ne de su.

Daha önce hiç kavurma yapmamış olanlar ve ne kadar denerse denesin güzel kavurma kıvamını tutturamayanlar bu tarife koşsun. :)

4-     Et Kavurma Tarifi

Soğanlı, biberli, domatesli, baharatlı ve kuyruk yağlı bu nefis et kavurma tarifi, misafirlerinizi ağırladığınız davet sofralarına çok yakışacak.

Yanında pilavı ve cacığıyla tam bir ana yemek olacak bu enfes et kavurma tarifi için kollarınızı sıvayın! Bir saatten kısa sürede yemeğiniz hazır çünkü. :)

5-     Kavurmalı Pilav Tarifi

İşte geldik etli yemek tarifleri listemizin son yemek tarifine. Yolda hamur işli yöresel tarife de değindik, et soteye de kavurmalara da. Gözlerinizin aradığı ve göremeyince hayret ettiği bir tarif var biliyoruz. Kavurmalı pilav tarifi tabii ki.

Kavurmalı pilav, Kurban Bayramlarında yapılmakla kalmıyor; düğünlerde, sünnet kutlamalarında, mevlütlerde ve hayır işi için dağıtılan yemeklerde de bol bol hazırlanıyor. Sebebi ise çok basit. Bu tarif hem bereketli hem de nefis! Bir sevmeyenine dahi rastlamadık. :)

Haydi hazırsanız, bu birbirinden nefis 5 etli tarif için mutfağın yolunu tutalım. Mutfak becerilerine güvenmeyenler bile kendine göre bir tarif bulabilecek bu leziz listemizden. Hangisini seçerseniz seçin, aileniz de misafirleriniz de parmaklarını yiyecek!