ARAMA YAP
15 dk
90 dk
Zor
4 kişilik
960 kcal
5924

Lokanta usulü enfes bir çorba hazırlamaya var mısınız?


Bugün sizlerle birlikte mutfağa geçip oldukça lezzetli ve besleyici bir çorba olan tandır çorbası tarifini hazırlıyor olacağız.


Daha önce tandır çorbasının adını duymayanlar ya da daha önce bu çorbayı hiç denemeyenler bugün bu yazımızdan sonra hemen deneyecek ve eminiz ki favori çorba tarifleri arasında yer verecek.


Ana malzemesi et olan bu çorba, yoğurt ile bağlanıyor ardından da lezzetli mi lezzetli tereyağı ve kırmızı biber ile servis ediliyor.


Tam bir şifa deposu olan tandır çorbası Afyon ilimize ait bir çorbadır. Diğer illerimizde de çokça yapılan bu çorba bugün de sizin mutfaklarınıza konuk olmaya geliyor.


Kasabınızdan kemiksiz dana etlerini alıp, evin yolunu tutabilirsiniz. Bütün malzemeler mutfak tezgâhınızdaki yerini aldıysa tandır çorbası yapımına geçelim.


Düdüklü tencerede 1 yemek kaşığı ayçiçek yağını ısıtıyoruz. Etin 4 yanını yüksek ateşte mühürleyip, tuz, karabiber ve suyu ilave ediyoruz.


Kapağını kapatıp, yüksek ayarda 1 saat pişiriyoruz. Ocaktan alıp, suyunu süzüp ayırıyoruz. Eti sıcakken didikliyor ve orta boy bir tencerede tereyağını eritip, unu ekliyoruz. Orta ateşte 4 dakika kavuruyoruz.


Hafif renk almaya başlayınca et suyunu ilave edip çırpma teli ile çırpıyoruz. Etleri ilave edip kapağı kapalı olarak 10 dakika pişiriyoruz.


Tereyağını küçük bir sahanda eritip toz biberi ilave edip, karıştırıyoruz. Çorbayı üzerine biberli yağ ile servis ediyoruz.


Tandır Çorbası Tarifi Servis Önerileri


Tandır çorbası hakkında her şeyi öğrendik. Ardından mutfağa geçip bir güzel hazırladık. Gelin şimdi de çorbamızın yanına en çok yakışan eşlikçilere göz atalım.


Çorbamızı akşam yemeği için hazırlayacaksanız ana yemekte hafif yemekler tercih edebilirsiniz. Ana yemek olarak kabak borani ve yancı olarak da mevsim salata tercih edebilirsiniz. İçecek olarak da soğuk çay tercih edebilirsiniz.


Tandır Çorbası Tarifi Püf Noktaları


Düdüklü tencere yoksa tencere kapağının içine yağlı kâğıt ve folyo sarıp tencereye kapatın, kısık ateşte benzer bir sonuç verecektir. Kırmızı et ya da tavuk etini elle tek tek didiklemek yerine blender ile didikleyebilirsiniz.


Tandır Çorbası Tarifi Kaç Kaloridir?


Çorba tarifleri her zaman hafifliği ile içimize su serpmiş ve gönlümüzü ferahlatmıştır. Tandır çorbası için aynı şeyleri söylemek pek mümkün değil. Tandır çorbası kalori miktarı diğer çorba tariflerine göre daha yüksektir.


Ana yemek kadar doyurucu olan tandır çorbası 1 porsiyonunda yaklaşık olarak 960 kalori bulunmaktadır. Kilo kontrolü yapanlar için maalesef ki öneremediğimiz bir çorba.


Tandır Çorbası Tarifini Sevenlere 3 Tane Birbirinden Lezzetli Tarif


Tandır çorbasını en pratik haliyle ve tüm püf noktaları ele alarak hazırladık. Şimdi de bu çorbamızı sevenler için 3 tane daha birbirinden lezzetli, farklı ve besleyici çorba önerisinde bulunmak istiyoruz.


Öncellikle protein oranı oldukça yüksek ve oldukça besleyici olan et çorbası tarifini, ardından et ve sebze uyumunu hissedebileceğiniz et suyuna sebzeli çorba ve son olarak da et suyuna şehriyeli çorba tarifini denemeniz için buraya bırakıyoruz.


Hem besleyici hem de birbirinden lezzetli olan bu tarifleri hemen denemeli ve tarif defterinize eklemelisiniz.


 

Pişirmeye Başla