Balık ile ilgili farklı lezzet arayanlar ya da sofralarına balık ile lezzet katmak isteyenler bu yazımız tam size göre. :) Denizden babası çıksa yiyenler Zargana balığına bayılacak! Zargana balığı nedir biliyor musunuz diye sorarak girelim konuya isterseniz. :)

Zargana balığı uzun ince bir vücuda sahip, çok lezzetli ve eti ticari açıdan oldukça değerli olan bir tuzlu su balığıdır. Okyanuslarda oldukça az rastlanan bu sevimli balığı iskele kıyılarında sıkça görebilmek mümkün. :) 

Bugüne kadar mutfaklarımızda birçok çeşit balığa yer verdik. Kalamar, hamsi tava ve karides güveç gibi deniz ürünleriyle enfes lezzetler hazırladık ve afiyetle yedik. Gelin bu defa zargana balığını konuşalım. Faydalarını görünce onunla da tarifler hazırlamak isteyeceksiniz eminiz. :)

Zargana balığı nasıl temizlenir? Zargana balığı nasıl pişirilir? Sorularını cevaplamadan önce buyurun zargana balığı ne zaman avlanır onu öğrenelim. :)

Zargana balığı tüm denizlerde bolca bulunmaktadır. Zargana balığı için Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz ayları avcılık için oldukça uygundur. :)

Zargana Balığı Nasıl Temizlenir?

Birçoğumuzun korkulu rüyası balık temizleme işlemi nasıl olur onu kısaca anlatalım. :) Vereceğimiz püf noktaları ile balık temizlemek artık korkulu rüyanız olmaktan çıkacak. 

Zargana balığı temizlerken öncelikle balığı tezgâha yatırıyoruz ve kafasını yüzgeçlerinin olduğu yerden kesiyoruz. Ardından karnını yarıp içini boşaltıyoruz. Sonrasında iç yüzeyindeki ana iskelete çizik atarak yarıyor ve bol suyla yıkıyoruz.

Balığımız pişirmeye hazır hale geldi. :) Oldukça pratik olan bu yöntem ile kısa sürede enfes bir yemek hazırlamak mümkün. :)

Zargana balığı nasıl temizlenir öğrendik gelin şimdi de zargana balığının faydalarına bir göz atalım.

Zargana Balığı Faydaları

Çocukluk döneminden yetişkinlik dönemine kadar düzenli tüketilmesi gereken balığın faydaları saymakla bitmez. Biz de bu yazımızda zargana balığının başlıca faydalarına kısaca değinmek istedik.

Zargana balığı başlıca faydaları şu şekildedir;

-En büyük faydası içerisindeki fosfor miktarının fazla olmasıdır.

-Göz ve kemik sağlığında oldukça yararlıdır.

-Özel yağ asitleri böbrek sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Zargana Balığı Çeşitleri ve Özellikleri

Yukarıda oldukça lezzetli olan zargana balığı faydalarına değindik, nasıl temizlendiğini de öğrendik. :) Gelin şimdi de zargana balık çeşitlerine göz atalım.

Zargana balığının gümüş ve mavi renkte türleri bulunmaktadır. En büyük zargana balığı boyutları sürekli değişiklik göstermektedir. Bu farklılığın sebebi bulunduğu iklime göre evrimleşmesidir.

Evet! Balıklarınız hazırsa sizi mutfağa kadar alalım ve harikalar yaratalım. :)

1-) Balık Çorbası Tarifi

Tavada balık, fırında balık ve güveçte balık çeşitlerini deneyip oldukça beğendik. :) Şimdi de oldukça faydalı ve besin değeri yüksek balık çorbası tarifini mutlaka denemelisiniz.

Bugüne kadar bu haliyle pişirmediğinize pişman olacağınız ve bundan sonra sofralarınıza sıklıkla yer vereceğiniz bu çorba tarifi çorba sevmeyenlere çorba sevdirecek aynı zamanda balık yemeyenlere farkında olmadan balık yedirecek. :)

Çocuklarınız balık sevmiyor ve yemiyorsa balık çorbası ile dolaylı olarak yemeleri kolaylaşacak siz de yedirirken zorlanmayacaksınız. :)

2-) Balık Kokoreç Tarifi

Kokoreç severlerin hayır diyemeyeceği, aynı zamanda orijinal kokoreç tarifine alternatif olarak denemek isteyeceğiniz balık kokoreç tarifini, bol soğan ve maydanoz ile servis ederek tadından yenmez bir hale getirebilirsiniz. :) 

Kolaylıkla hazırlanan, aynı zamanda oldukça besleyici olan bu tarifimizi dilediğiniz şekilde servis edebilirsiniz. :) 

Ekmek sevenler için ekmek arası, dürüm sevenler için de lavaş ekmeği ile hazırladığımız bu yemeğe tarif defterinizde yer verebilirsiniz.

3-) Balık Köftesi Tarifi

Balık sevmeyenlere balık yedirecek enfes bir balık kızartma tarifi ile geldik. Balık kızartma dedik ama bildiğimiz tavada kızartma yöntemiyle değil tabi ki. :)

Balıkları galeta unu, sarımsak, dereotu ve soğanla birleştirip enfes bir köfte yaptık.  Balık köftesi tarifi bildiğiniz klasik köfte tariflerini unutturmaya geliyor. :)