Yumurta en pratik yemekler arasında yer alıyor. Sabah kahvaltısında tüketmeye alıştığımız yumurtayı her zaman doğru pişiriyor musunuz? Tatsız bir omlet ya da fazla pişmiş bir haşlanmış yumurta tanıdık geliyor mu? Geliyorsa dikkat etmeniz bir kaç püf noktası var ve sizi aşağıda bekliyorlar.

Yüksek ateş: Yumurtayı hızlıca hazırlama isteğiniz, sizi en çok yapılan hataya yönlendiriyor: Ocağın altını fazla yakmak. Yüksek ateşte pişen çırpılmış yumurtalar tatsız bir sonuç veriyor. Bunun yerine kısık ateşte yavaş yavaş pişirmeyi deneyerek daha lezzetli bir sonuç alabilirsiniz.

yumurta yaparken yapılan hatalar

Yeterince karıştırmamak: Eğer çırpılmış yumurta yaparken piştikçe koyulaşan yumurtayı yeterince karıştırmazsanız lastik kıvamında bir yumurta elde edebilirsiniz. İki kere karıştırıp bırakmak yerine yumurtalar pişene kadar karıştırın ve ocağın başında durun. Bu sayede daha yumuşak ve eşit pişmiş bir yumurtanız olacak.

yumurta yaparken yapılan hatalar

Tuzu pişerken atmak: Yumurtayı pişirirken içine attığınız tuz, en büyük hatalardan biri. Çünkü pişerken attığınız tuz yumurtanın nemini dışarıya bırakmasına sebep oluyor. Sonuç sulu ve dağılmış bir görüntüye dönüşüyor. Bundan sonra yumurtayı servis etmeden önce ya da hemen piştikten sonra tuzunu ekleyin.

Spatula ya da tahta kaşık kullanmak: Tahta kaşık ya da spatula kullanmak da pek tabii işinizi görür ancak bir de chopsticklerle yumurtanızı karıştırmayı deneyin. Chopstick kullanmanız yumurtayı daha hacimli kıvama getirecek ve kabarmasını sağlayacak. Bizden söylemesi, sizden denemesi.

yumurta yaparken yapılan yanlışlar

Soğuk suya tutmuyorsunuz: Pişen yumurtaları soğuk suya tutmuyorsunuz. Tutmadığınız için de dakikayı doğru saymış olsanız bile kıvamı ayarlayamıyorsunuz. Ve yumurta sıcak suda pişmeye devam ediyor.

Poşe yumurta yaparken dikkat: Poşe yumurta yaparken ya da çılbır hazırlarken, tencerenin içine koyduğunuz su miktarına dikkat edin. Ne kadar su, o kadar girdap ve o kadar iyi bir poşet yumurta.

yumurta yaparken yapılan hatalar

Teknikler hazırsa sizi yumurta tariflerine doğru alalım. Buyurunuz.