Eggs Benedict ya da son zamanlarda trend olan avokado tostların üzerinde gördüğünüz yumurtaların pişirilme şekline poşe deniliyor. Poşe yumurtanın birkaç püf noktası var, ve bunlara dikkat etmediğiniz sürece beklediğiniz akışkan sarıyı ve onu tutan iyi pişmiş bir beyazı elde etmeniz pek mümkün değil. Bu nedenle, konu poşe yumurta olunca adımları takip etmek çok önemli bir rol oynuyor. Anlatalım.

Poşe yumurta yaparken öncelikle bir adet orta sığlıkta tencere, biraz sirke ve suya ihtiyacınız var. Sonrasında yumurta, buzlu su ve bir adet kevgire. En son olarak da kağıt havluya.

Poşe yumurta yapımına başlamak için orta sığlıkta bir tencerede su ısıtın. Daha sonra bu suyun içine birkaç damla sirke damlatın. Su, pişirme esnasında kesinlikle kaynar halde olmamalıdır. Kaynatıp suyun sıcak olduğuna emin olduktan sonra altını kısmanız en doğrusu olacaktır. Bu aşamada yumurtalarınız da oda sıcaklığına gelmiş olur, zira yumurta ya da yumurtayla bir şey pişirirken her zaman oda sıcaklığında olmasına dikkat edin. Suyu bir kaşık yardımıyla döndürmeye başlayın, bu hareket yumurta beyazlarının sarısını kaplamasını sağlayacaktır.

Bu noktada eğer acemiyseniz, yumurtaları her seferinde teker teker bir kaba kırıp öyle suyun içine bırakarak başlayabilirsiniz. Daha sonra elinizdeki kevgirle pişmeye başlayan yumurta beyazlarını sarısının üstünü kapayacak şekilde üzerine doğru itin. Beyazlar sarıyı kaplayınca ve beyazlaşıp katılaşınca 1 dakika kadar buzlu suyun içinde tutun. Bu yumurtanın pişme süresini durduracaktır. Böylece, içindeki sarı akışkan kıvamını koruyacaktır. Son olarak yumurtayı kağıt havlunun üzerine alıp tüm suyu durulayın. Sıcakken üzerine tuz ve karabiber ekledikten sonra hemen servis edin.