Her gün yapılan şeyler nasıl bir süre sonra rutinleşiyorsa, bazen sıklıkla tüketilen yiyecekler de aynı etkiyi yaratabiliyor. Ama sağlık açısından bakıldığında tüketmenin oldukça önem arz ettiği bazı gıdaları da öğünlerden çıkarmak pek mümkün değil. Yumurta da işte tam olarak bu bahsettiğimiz besinlerden biri. Kahvaltının olmazsa olmazı olan, hatta kimileri için birçok öğünde tüketilen yumurta, birkaç gün ardı ardına tüketildiğinde artık keyif vermemeye başlayabilir. Tam da bu yüzden artık yumurtalara şekil verip, onları tekrar sofralara geri kazandırmanın vaktinin geldiğini düşünüyoruz...

Peki, ama nasıl?

Yumurtayı şekillendirmek hem dikkat hem de özen isteyen bir iş. Sadece beyazı ve sarısını ayrı tutmak ya da içine kabuk düşürmemek değil, aynı zamanda doğru şekli vermek için zaman ayarını da iyi yapmak gerekiyor. İlk yol, omletinizi ya da yağda pişirmeyi sevdiğiniz yumurtayı şekillendirmek için pastacıların kurabiyeleri şekillendirmek adına kullandığı silikon veya çelik kalıpları kullanmak. Burada dikkat etmeniz gereken tek şey, yumurtayı kalıbınızın dışına taşırmamak. Genellikle yumurta pişirilen tavalar dışa doğru hafif eğimli olabileceği için, kalıbı yerleştirmek için tavanın mümkün olduğunca en düz kısmını kullanmalısınız. Böylece, yumurtanız kalıptan taşmayacaktır.

İkinci önemli kısım ise, yumurtanızı ne kadar süre pişireceğiniz. Belirli bir alana sıkışmış olan yumurta beyazı kalınlaştığından pişme süresi uzayabilir. Bu yüzden yüksek ateşte pişirmeye başladığınız yumurtanın altını bir süre sonra kısmayı unutmazsanız, yumurtanın altını yakmazsınız.

Yumurtaya şekil vermek için ikinci yöntem ise yine pastacıların kullandığı muffin kapları. Silikon kapların içine kıracağınız yumurtaları farklı malzemelerle zenginleştirebilir, hatta bu malzemeleri katlar halinde dizip en üste yumurta kırabilirsiniz. Önceden 170 derece ısıtılmış fırında 10 dakika pişirerek harika bir lezzet yakalayabilirsiniz.

Eğer yağda pişirilen yumurta türlerini tercih etmiyor ve rafadan yumurtadan vazgeçemiyorsanız, yumurtanıza şekil vermek biraz daha özen istiyor. Haşladığınız yumurta, sıcakken koyduğunuz kabın şeklini alacağından dolayı herhangi bir kalıp içine yumurtanızı yerleştirebilirsiniz. Ama yumurtaya aşırı baskı uygulayıp bölmemeye özen gösterin. Bu işlem oldukça hassas olduğundan, parmak uçlarınızla hafif baskılar uygulayıp yumurtayı kalıbınızın içine yavaşça yerleştirmeniz gerekiyor. Yumurtanın kendisi yuvarlak bir forma sahip olabilir ama bu yöntemle ister kare, dikdörtgen, üçgen ve hatta isterseniz Sevgililer Günü kahvaltısında sunmak için kalp şeklinde dahi yumurtanızı şekillendirebilirsiniz.