Tahin, susamın tuzlu suda bekletilerek kabuklarından ayrılması ve kavrulup ezilmesiyle elde edilen bir besin. Genellikle pekmezle karıştırılarak tüketilse de, tek başına da sevilerek yeniyor. Özellikle Lübnan mutfağında sıkça kullanılan tahin, ülkemizde de çeşitli şekillerde yemeklere eklenerek kullanılıyor. İftar sofralarında da geleneksel bir ağız tatlandırıcı olarak yerini alıyor. 

Tahinin yapımıyla devam edecek olursak, buradaki en önemli püf nokta tahinin pürüzsüz bir kıvama sahip olması diyebiliriz. Bunun için susam, yaklaşık 8-10 saat tuzda bekletiliyor. Daha sonra kabuklarından ayrılarak suyun dibine çöküyor ve kalan iç kısmı su yüzeyine çıkıyor. Son olarak sudan çıkarılarak kurutuluyor ve ezilerek tahin haline getiriliyor. Birçok şekilde tüketilen tahin, en çok tahin helvası olarak ya da pekmezle birlikte tüketiliyor. Ayrıca sadece kahvaltı malzemesi olarak sınırlanmayıp, pek çok salata ve yemekte sos olarak da tercih ediliyor. Aynı zamanda Türk mutfağında olduğu gibi dünya mutfaklarında da benimseniyor ve özellikle et ve sebzelerin kızartma aşamasında kullanılıyor. Çok bilinen, çok sevilen tatlıların tahin ile birlikte hazırlanan tariflerini sizinle paylaşıyoruz. 

Annelerin pişirdiği o ağızda dağılan kurabiye, şimdi tahinle hazırlandı. Huzurlarınızda Tahinli Kurabiye. Yanında dondurma ile servis ederek keyfi iki katına çıkarabilirsiniz. 

Yemekten sonra sizi mutfakta bekleyen bir Tahinli Dondurmalı Ayva Tatlısı varsa günün şanslısı sizsiniz demektir. 

Peki şimdi çok sevdiğiniz tahin helvanın iftar sofralarına çok yakışacak yeni bir lezzeti olduğunu söylesek?

Algida Maraş Usulü Kesme Tahin Pekmez Dondurma ile iftar sofranıza ihtiyacınız olan o şık dokunuşu yapın. Ya da belki çayın yanında çatallamak istersiniz. Nasıl yiyeceğiniz size kalmış ama hemen satın almak için buraya alalım.