Son dönemlerde tatlılara bir göz atalım dedik ve bilin bakalım karşımıza neler çıktı?

Tabii ki sosyal medyanın gündeminden düşmeyen ‘trend’ tatlılar. Rengarenk, fazlasıyla süslü ve dikkat çekici tatlılar da diyebiliriz zira bu tatlılar hem göze hem de mideye hitap ediyor.

Ancak modada olduğu gibi, tatlıların da sezonu geçiyor ve her sene inovatif bir tatlı karşımıza çıkıyor.

Bundan birkaç seneye önceye kadar her girdiğimiz restoranda ya da tatlı dükkanında gözümüze ‘cupcake'ler ilişirdi. Bu birkaç lokmalık kek son yıllarda vanilya ya da kakao gibi klasikleşen aromalarından çıkarak yepyeni tarifler kazandı. Zira, kısa sürede bu yeni aromaları seven ve sevmeyen taraflar oluştu. Cupcake çılgınlığının sürdüğü yıllarda, kömürlü ‘cupcake’lerden gökkuşağı çeşitlerine, tuzlu olanlardan alışılmadık tatlara kadar yayılan geniş yelpazedeki bu tatlı kısa süre sonra içeceklerin içine bile girmeyi başardı. Dürüst olmak gerekirse oldukça da lezzetliydi!

Hemen ardından alışılmışın dışında tat seçenekleri içeren dondurmalar popüler oldu. Kuru etli dondurmalar uç tatlara örnek olabilecek nitelikteyken, yoğurtlu, güllaçlı hatta tavuklu seçenekler de dondurma olarak karşımıza çıktı. Kısaca, Belçika çikolatalı dondurmalar ne kadar güzel olursa olsun neredeyse en üst raflara kaldırıldı. Daha sonra çok kısa bir süreliğine kavanozda tatlı ve makaron modası geldi. Kavanozda tatlılar her ne kadar ilk çıktığı zamanlarda güzel gelse de, her yerde yapılmaya başlanınca ününü kaybetti. Makaron’ların zirvede kalamama nedeniyse sanırız zor bir teknikle elde edilmesi ve yapımında zahmet gerektirmesi.

Kültürümüze uzak olan Amerikan tatlılarından donut’lar çok kısa bir süre popülaritesini koruyabildi. Ancak yine de, Dominic Ansel'in kruvasan ve conut'un birleşiminden meydana getirdiği cronut’ların hızla yükselişine şahit olduğumuz bir dönem de olmadı değil.

Bir dönemse kule gibi milkshake’ler ve dondurmalar hayatımıza girdi. Yine bir Amerikan icadı olan bu dondurma milkshake’ler tek başına değil, üzerinde türlü malzemelerle servis ediliyordu. Bonbondan pamuk şekere, kurabiyeden donut’a kadar üzerinde her şeyi bulunduran büyük bardaklarda hazırlanıyordu.

Son olarak ülkemizde de son zamanlarda rastlayabileceğiniz Tayland dondurması meşhur oldu. Bu dondurma soğuk bir zeminin üzerinde sarma şeklinde kıvrılarak hazırlanıyordu ve içine istediğiniz aromaları ekleyebiliyordunuz. Sarılan sarmalar bir kaba konularak servis ediliyordu.

Şu aralar yeni ve sansasyonel bir tatlı gözlerimize ilişmiyor. Bunun nedeni, sanırız rafine şekere karşı alınan tavırdan kaynaklanıyor. Ancak yine de bir tahmin yürütmemiz gerekirse, İspanyol ve Meksika mutfağından aşina olduğumuz 'churros' önümüzdeki senenin yeni trendi olacak gibi gözüküyor.