Devir sağlık devri ve artık ağzımıza attığımız her malzeme için farkındalık günden güne artıyor. İşte 2018'de karşılaşacağınız ve vücudunuza iyi gelecek yiyecekler:

1: Alternatif Unlar
Bu sene beyaz un yerine alternatif unlar ön plana çıkıyor. Kinoa unu, badem unu, karabuğday unu gibi ürünler beyaz un yerine tercih edilmeye başlandı bile. Artık kekler, pastalar hatta un ile yapılan makarnalar bile daha kolay hazım alternatifi sunan doğal unlarla hazırlanıyor.

2: Şeker yerine kullanılan alternatif gıdalar
Aynı un gibi, beyaz şeker yerine kullanılan birçok alternatif ürün de piyasadaki yerini aldı. Artık beyaz şeker yerine tatlılarda kullanılan ürünler arasında Akçaağaç şurubu, bal gibi doğal ürünler tercih ediliyor.

3:  Avokado
Aslında senelerdir piyasada satışta olan avokado bu sene ülkemizde yükselişe geçiyor. Sadece salatalarda değil, smoothielerde, dondurmalarda hatta tatlılarda bile kullanılmaya başlanıyor. Böylece avokado bağlayıcı bir madde olarak hayatımıza giriyor.

4: Ekşi Maya
Ekşi mayanın tarihi çok eskilere dayansa da, bu sene kesinlikle adından söz ettiren akımlardan biri olacak. Kepekli ekmek, kuruyemişli hatta kuru meyveli ekmeklerden sonra sade ekşi mayalı ekmek almak ve hatta evde yapmak, bu senenin en çok konuşulan malzemelerinden biri olmaya aday.

5:  Detoks Suları
Juice olarak bilinen meyve-sebze suları geçtiğimiz sene adından çokça kez söz ettirmişti, bu sene ise işin içinden mutfak robotları çıktı ve taze meyve ve sebzeler suların içinde bırakılarak hazırlanan detoks sular yerini aldı. Bu akımla beraber suların içinde bol bol limon, çilek, maydanoz, tarçın çubuğu görmeniz muhtemel.