Risotto Nedir, Nasıl Yapılır?

Bugünkü içeriğimizin konusunu baştan sona, tüm detaylarıyla “Risotto nedir?” ve “Risotto nasıl yapılır?” sorularının etrafına kurduk.

Risotto ile ilgili aklınıza gelebilecek tüm soruları cevaplandırmayı amaçladığımız bu yazıyla, A’dan Z’ye risotto yapımı inceliklerini ele alacağız. 

Bugün kalkıp İtalya’ya gitme ve akşam yemeğini Milano’da yeme imkanınız yoksa üzülmeyin, bu yazıdan sonra en güzel Risotto tarifini kendi mutfağınızda, kendi ellerinizle hazırlayacaksınız.

Risotto Nedir?

Öncelikle Risotto nedir?

Risotto, nişasta yoğunluğu bakımında yüksek olan belirli pirinç cinsleri ile yapılan, kökeni İtalya’ya dayanan bir pirinç yemeğine deniyor. Risotto'nun bilinen iki temel unsuru var. Biri pirincin nişastasından yararlanmak, diğeri ise kullanacağınız aromatik suyu iyi seçmek.

İşe başlamadan önce, yapmanız gereken en önemli şey doğru pirinci almaktır. Risotto hazırlamak için Türkiye’de kolayca bulunan Arborio veya Carnaroli pirincini kullanabilirsiniz. Yurt dışında ise bilinen en iyi pirinç Vialone Nano olarak geçiyor.

Pirinci seçtikten sonra iyi bir aromatik suyunuzun olması gerekiyor. Et suyu ya da sebze suyu; sade, mantarlı ve safranlı risotto’lar için idealken, deniz mahsullü bir risotto mutlaka bir 'bisque' ya da balık suyuna ihtiyaç duyuyor.

“Bisque de nedir?” diye soruyorsanız açıklayalım. Bisque, yemeklere koyu ve kremamsı bir kıvam sağlayan, karides gibi kabuklu deniz hayvanları kullanılarak yapılan bir çorba çeşidi diyebiliriz. Deniz mahsüllü risotto tariflerine yakışmasının sebebi de bu.

Risotto'da bir diğer noktaysa; pirinci gerçekten çok fazla kavurup, ardından suyunu azar azar ve çektire çektire ilave etmek. Bu nedenle, pirinci pişirdiğiniz tencerenizin yanında mutlaka hali hazırda sıcak bekleyen aromatik suyu da bulundurmanız gerekir. Pirinç suyunu çektikçe bu sudan eklemeye devam edebilirsiniz.

Pişirmenin sonunda tüm pirinçler al dente kıvamını aldıktan, yani dişe gelir hale geldikten sonra tereyağınızı ekleyerek tencerenizin kapağını kapayabilirsiniz. 1-2 dakika demlenmesini bekleyip servis edebilirsiniz. Bütün bu işlemlerden sonra, İtalyan şeflerinki kadar iyi bir risotto yapabilirsiniz!

Risotto Çeşitleri Nelerdir?

-Risotto alla Milanese (safranlı risotto)

-Risotto al Barolo (sosisli risotto)

-Risotto al nero di seppia (mürekkep balıklı risotto)

-Risotto alla zucca (kabaklı risotto)

-Risotto alla pilota (sosis ve domuz etli risotto)

-Risotto ai funghi (mantarlı risotto) en meşhur risotto çeşitlerinden birkaçıdır.

İtalya’da bölgeden bölgeye en yaygın ve sevilen malzemelerle çeşitlenen bu risotto’lar, bugün dünyanın her yerinde sevilerek yeniyor.

Risotto Hangi Ülkenin Yemeği?

Aslında yukarıda da bahsettik ancak tekrarlamış olalım. Risotto bir İtalyan yemeğidir. Tarihi 1800’lü yıllara dayanan risotto, ilk olarak bir düğün yemeği olarak, Milano’da hazırlanmış.

Risotto Hangi Pirinçle Yapılır?

“Risotto pirincinin özelliği nedir?” diye soracak olursanız alacağınız cevap “nişasta oranının yüksek olması” olur.

Güzel ve geleneksel bir risotto tarifi hazırlamak istiyorsanız Carnaroli, Arborio ya da Vialone Nano cins pirinç satın almalı ve kullanmalısınız. 

Eğer marketinizde bu saydığımız pirinçleri bulamazsanız endişelenmeyin. Birebir uygun olmasa da “hiç yoktan iyidir” diyerek; yüksek nişasta oranına sahip olan ve uzun uzun, yavaş yavaş pişirilmeye uygun olan pirinçleri kullanabilirsiniz. 

Normal Pirinçten Risotto Olur Mu?

Normal kısa pirinçler ve aktarlarda bulabileceğiniz kırık pirinçler, eğer Arborio, Vialone Nano veya Carnaroli pirinçlerini bulamıyorsanız risotto yapımında tercih edilebilir.

Risotto Nasıl Yapılır? Risotto Yapımı Püf Noktaları Nelerdir?

Risotto yapımı, hazırlamak istediğiniz risotto türüne göre değişiklik gösterir. Bu yüzden size en sevdiğimiz üç risotto tarifimizden örnek vererek anlatalım!

Ispanaklı risotto tarifini hazırlamak istiyorsanız;

Derin bir tavada, orta ateşte zeytinyağını ısıtın. Soğanları ekleyin, tuz ve biber ekleyin. 3 dakika pişirin.

Pirinci ekleyin, tahta kaşık ile karıştırıp 2 dakika pişirin. Ocağın altını açıp, sirke ve suyu ekleyip tencereyi deglaze edin.

Bulyonu kaynar su ile bir kapta karıştırın.

Ocağı tekrar orta ateşe alın, bulyonu tencereye yavaş yavaş ekleyin, çekmeye yakın tekrar ekleyerek 20 dakika pişirin. 

Ispanak ve bezelyeleri ekleyin, karıştırın. Ocağın altını kısıp parmesan ve tereyağını ekleyip, karıştırarak 3 dakika pişirin.

Tabağa risotto’yu koyun. Tabağı çevirirken, altına vurarak risotto’yu tabağa yararak servis edin.

Malzemelerin miktarlarını ve tarif detayını öğrenmek için Ispanaklı Risotto Tarifine uğrayabilirsiniz.

Milano esintili safran ve mantarlı risotto hazırlamak isterseniz;

Zeytinyağını tavada ısıtın. Soğan ve mantar ekleyerek yaklaşık 2 dakika kavurun ve elma sirkesi ekleyin. Kavurduğunuz soğana safran ekleyin.

Tavaya pirinç ekleyerek yaklaşık 1-2 dakika kavurun.

Suyun içinde tavuk bulyonu eritin. Ortalama ikişer dakika arayla ekleyerek yaklaşık 15 dakika boyunca karıştırarak pişirin.

Ateşten aldığınız risotto’ya parmesan peyniri, tereyağı ve mantar ekleyerek karıştırın ve tabağınıza alın.

Tabağınızı havaya kaldırıp avuç içinizle tabağınıza vurarak risotto’nuzun tabağa yayılmasını sağlayın ve servis edin.

Milano tarzı safran ve mantarlı risotto tarifi, tüm detaylarıyla sizi bekliyor.

Son olarak da kuşkonmazlı risotto nasıl yapılır, onu anlatalım.

Kuşkonmazlı risotto için:

Kuşkonmazların kenarlarını bıçak yardımıyla temizleyin, kılçıklarını alın. Tuzlu kaynar suda 30 saniye haşlayın ve buzlu suya alın. Küçük doğrayıp kenara alın.

Zeytinyağını tencerede ısıtın, soğanları ekleyip yumuşayana dek kavurun, sarımsakları ekleyip renk almasına izin vermeden kavurun.

Pirinçleri ekleyin, 2 dakika kavurduktan sonra sirkeli suyu ekleyip buharlaşana dek kavurun. Ateşi azaltıp et suyunu birer kepçe olmak üzere ekleyip sürekli karıştırın, çektikçe ekleyin. 

Pirinçler yumuşayıp nişastalarını salınca altını kapatın, kuşkonmaz, tereyağı ve parmesanı ekleyip karıştırın.

Üzerine kuşkonmaz koyup, parmesan serperek servis edin.

Risotto Kaç Dakika Pişer?

Risotto yapımlarının birbirinden nasıl ayrılabildiğini gördük. Yapım süreleri de haliyle farklılaşabiliyor. Ancak ortalama bir süre vermemiz gerekirse risotto tarifi pişirme süresi 40 – 45 dakikadır diyebiliriz.

Risotto Nasıl Yenir?

Risotto sıcak servis edilen bir yemektir. Bekledikçe kıvamı ve dokusu değişebileceğinden sıcak sıcak yenmelidir. 

Risotto Yanında Ne Yenir?

Risotto’nun ana yemek olarak yer alacağı bir menüde öncelikle Minestrone çorbası servis edilebilir. Yancı olarak bruschetta ve tatlı olarak da tiramisu servis ederseniz konuklarınız kendilerini İtalya’da hissedebilir!