Kış kapıda. Yazın sıcak günlerinden sonra en çok yaz lezzetlerini özleyeceğiz. Dalından kopup mis gibi kokan domatesleri, yeşilin en güzel tonunu taşıyan biberleri, tane tane bezelyeleri…  Tüm bunları kışın da sofranıza getirmek istemez misiniz? Kullanımı pratik, yemesi keyifli alternatifleri hazırlayıp tüm kış boyunca nasıl muhafaza edeceğimize bir bakalım.

Çilek ve Orman Meyveleri
Tatlı tariflerinin vazgeçilmezi kırmızı meyveleri buzluğa atıp kışın hazırlayacağınız ikramlar için kullanabilirsiniz. Bunun için meyvelerinizi yıkayıp kuruttuktan sonra bir tepsi içinde dondurabilirsiniz. Ardından buzluk poşetlerine koyarak birbirlerine yapışmalarını da bu şekilde engellemiş olursunuz.

Dondurulmuş meyveler ile hazırlayabileceğiniz pasta tarifimize ulaşmak için tıklayın.

Bamya
Bamyayı hazırlarken elde bıraktığı topraksı kokuyu donduramasak da yazın taze bamyalarını kışa taşıyabiliyoruz. Bu bamyaları yemek, çorba ya da türlülerde kullanmak için buzluğunuzda uzun bir süre saklayabilirsiniz. Bamyaları yıkayıp ayıkladıktan sonra, önce kaynar su dolu bir kaba sonra da buzlu suya soktuktan sonra kurutarak paketleyebilir ve dondurabilirsiniz.

Yazın tazeliğini içinde sakladığımız bamya tarifini denemek için tıklayın.

Bezelye
Bezelyenin hem hazırlaması hem de saklaması çok kolay. Kabuklu aldığınız taze bezelyeleri ayıklayın, önce kaynar suda sonra buzlu suda bekletin ve dondurmaya hazır hale getirin.

Yazdan kalma bezelyelerle de hazırlayabileceğiniz ‘Pastırmalı ve Bezelyeli Pilav’ tarifimiz için tıklayın.

Domates
Kış aylarına geçerken hem konservesi hem de dondurulmuşuyla en çok tercih edilen domates, yaz-kış en fazla tükettiğimiz yiyecekler arasına giriyor. Domatesleri rendeleyip bir buzdolabı poşetine koyabilir ya da blender’dan geçirerek tek kullanımlık parçalar halinde dondurabilirsiniz.

Mısır
Tazeyken kaynattığınız mısır tanelerini ayırarak hava almayan bir poşette saklayabilir, kış ayı boyunca tüketebilirsiniz.

Sebze Suları
Yazın hazırladığınız yemeklerin tazeliğini kışa taşımanın bir diğer yoluysa sebze sularını buzlukta muhafaza ederek uzun süre kullanmak olabilir. Buz kalıplarında, buzdolabı poşetinde ya da buzluğa girip dondurulabilen şişelerde saklayabilirsiniz.

Biber
Rengarenk biberleri kışın da kullanabilmeniz mümkün. Aldığınız taze biberleri yıkayıp kurutarak olduğu gibi dondurabilir ya da yemeklerde kullanmak üzere önceden doğrayarak muhafaza edebilirsiniz.

Taze Fasulye
Taze fasulye de saklayabileceğiniz sebzeler arasında. Fasulyenin yeşilliğini kaybetmeden uzun süre saklayabilmeniz için önce kaynar suda birkaç dakika haşlayıp ardından buzlu suya atarak renklerini koruyabilir, kuruttuktan sonra da dondurabilirsiniz.