Türk mutfağında ayrı bir yere sahip olan, yedikçe yediren ve birçok çeşidi bulunan farklı mücver tarifleri ile karşınızdayız!

Herkesin her ısırıkta kendine özgü bir şeyler bulabileceği mücver,  genellikle kabak ile hazırlanan geleneksel bir lezzet. Peki sizin mutfaklarınızda hazırlamaktan büyük zevk aldığınız ve yemelere doyamadığınız mücver tarifi hangisi?

‘’Kaç çeşit mücver yapılır?’’ sorusu bizim sıkça rastladığımız sorulardan. Bunun sebebi de apayrı bir lezzete sahip olan ve çokça sevilen mücverin her halinin denenmek istenmesi.

Kızartma yemeklerini pek fazla öneremiyor olsak da mücver tarifi kızartma tarifleri arasından en çok önerdiğimiz tariflerden. Haydi o zaman sizler için derlediğimiz ve denemenizi ısrarla önerdiğimiz mücver tariflerine bir göz atalım. 

1 - Mücver Köfte Tarifi

Mücver dendiğinde aklımıza en sık gelen kabak, ıspanak, pırasa ve patates ile yapılan mücver tarifleri oluyor.

Mücver köfte tarifi, eti sebzeden ayıramayanlar için tam isabet diyebiliriz. Bu mücver tarifi tavada pişirmek isteyenler için geliyor! Harç malzemelerini bir kapta birleştirdikten sonra köfte şekli vererek tavada kızartacaksınız ve lezzetine doyum olmayacak.

Akşam yemeğinde yanında bol köpüklü bir ayran ile damaklarınızı çatlatacak bir tarif. :) Et sevenler ve sebze sevenleri buluşturduğumuz bu tarifi hemen denemeye ne dersiniz?

2 - Kabaklı Vegan Mücver Tarifi

Kabak, hangi yemeğin içerisine girerse girsin lezzetini katar. Hatta kabak sevmeyenler bile fark etmeden yiyebilir bu harika sebzeyi. Özellikle vegan beslenme tarzını benimseyenlerin mutfaklarından eksik etmediği kabak ile harika bir kabaklı vegan mücver hazırlamaya ne dersiniz?

Vazgeçilmez olan mücver tarifinin vegan mayonez ile birleşiminden ortaya çıkan bu lezzet, eminiz ki sizi lezzetten havalara uçuracak. 

Kahvaltıya, öğle yemeğine, ara öğüne ve akşam yemeğine kolaylıkla hazırlayabileceğiniz oldukça pratik bu tarifi sofranızdan eksik etmemenizi öneririz.

3 - Pazı Mücver Tarifi

Tıpkı bir kabak mücver kadar iddialı pazı mücver tarifini daha önce denemiş miydiniz? Denemediyseniz henüz geç değil!

Genellikle pazıyı dolmalarda ve böreklerde kullanmayı tercih ediyoruz. Lezzetli olması bir yana dursun, sağlık açısından faydalarına baktığımızda mutfaklarımızdan eksik etmememiz gereken bir sebze olduğunu söyleyebiliriz. O halde sizler için harika bir reçete hazırladığımızı söylemek istiyoruz. :) Pazı mücver tarifi favori mücveriniz olacak.

4 - Patates Mücveri Tarifi

Mutfaklarımızın olmazsa olmazı, girdiği her yemeğe lezzet katan, hem ekonomik hem de doyurucu olan, seveninin çok olduğu patates ile mücver yapmaya ne dersiniz?

Patatesli börek, patates püresi, patates kızartması, patates graten ve kumpir hepimizin iştahla yediği ve sık sık hazırladığı tariflerden.

Patates mücveri tarifi tıpkı yukarıda saydıklarımız kadar lezzetli, hatta bazıları için diğerlerini tahtından edecek kadar başarılı bir tarif. 

Haydi gelin bugün de patatesi mücver olarak hazırlayıp sevdiklerimizin beğenisine sunalım!

5- Pırasa Mücveri Tarifi

Pırasanın en lezzetli hali mücver desek kim hayır diyebilir?

Pırasa oldukça lezzetli sebzelerden aslında ama maalesef ki birçok kişinin çocukluğundan bu yana korkulu rüyası. Özellikle gelişme çağındaki çocuklarına pırasa yedirmekte zorlanan annelerin çok hoşuna gidecek, hatta favorisi olacak pırasa mücveri tarifini sizinle paylaşmak istiyoruz. Pırasalı mücver tarifi tavada nasıl yapılır öğrenmek için bu tarifimizi mutlaka inceleyin. Çocuklarınız pırasa mücverini yerken pırasa yediklerini fark etmeyecekler bile!

Bu tarifimizi günün her öğününde hazırlayıp servis edebilirsiniz. Beslenme çantaları da nasibini almalı bu işten, ne dersiniz?

Sizlerle paylaştığımız mücver tariflerinden favoriniz olanı seçip bir an önce işe koyulmalısınız. :) Eminiz ki bu yazımızı okuyup tariflerimizi denedikten sonra mücveri en lezzetli ve pratik yemeğiniz olarak ilan edeceksiniz!