Yemek rutininizin bazı yönlerden ruh halini etkileyebileceğini gösteren çok sayıda araştırma var. Henüz tamamen modunuzu doğrudan etkileyen yiyeceklere dair kesin bilgimiz olmasa da dolaylı etkileri hakkında yapılan araştırma sonuçlarını sizinle paylaşacağız.
Stresli veya üzgün olduğunuzda bazen kendinizi tatlılarla avutabilirsiniz, tatlıların hemen modunuzu yükselteceğini düşünebilirsiniz ancak çoğu zaman, hızlı bir kan şekeri düşüşüne ve sinirliliğe sebep olabilirler. Öyleyse modunuzu yükselten yiyecekleri ve yeme alışkanlıklarını hemen inceleyelim!

Yazımızın detaylarına geçmeden önce ruh haliniz ve beslenme düzeninizin nasıl da ilişkili olduğunu görmek için sezgisel beslenme yazısına da göz atmanızı öneririz!

Düzenli Beslenin

Kan şekeriniz düşerse kendinizi yorgun, sinirli ve depresif hissedebilirsiniz. Düzenli yemek ve yavaş enerji salan yiyecekler seçmek şeker seviyenizi sabit tutmanıza ve modunuzu yükseltmenize yardımcı olacaktır. Yavaş salınan enerji gıdalardan bazıları şunlardır: makarna, pirinç, yulaf, kepekli ekmek ve tahıllar ve fındık.
Kahvaltı yaparak güne harika bir başlangıç ??yapabilirsiniz. Büyük porsiyonlar içerek öğle ve akşam yemekleri yerine, gün boyunca düzenli aralıklarla daha küçük porsiyonlar yemeyi deneyin. Tatlılar, bisküviler, şekerli içecekler ve alkol gibi kan şekerinizi hızla yükseltip düşüren yiyeceklerden kaçının.

Yeterli Su Tüketin

Yeterince sıvı almıyorsanız, konsantre olmakta veya net düşünmekte zorlanabilirsiniz. Ayrıca sindirim sorunları hissetmeye başlayabilirsiniz ki bu da kimsenin modunu yükseltici etkiye sahip değildir.
Günde 6-8 bardak su içmeye çalışın. Çay, kahve, meyve suları ve smoothie'lerin tümü sıvı alımı sayılabilir ancak bunların kafein veya şeker içerebileceğini unutmayın.

Bağırsaklarınıza İyi Bakın

Bazen bağırsaklarınız duygusal olarak nasıl hissettiğinizi yansıtabilir. Stresli veya endişeli iseniz, bu bağırsaklarınızın yavaşlamasına veya hızlanmasına neden olabilir. Sağlıklı bir sindirim sistemi ve modunuzu yükseltmek için lifli gıdalar tüketmeniz, bol sıvı almanız ve düzenli egzersiz yapmanız gerekir.
Sağlıklı bağırsaklar için; meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, fasulye, bakliyat, yoğurt ve diğer probiyotikleri beslenme rutininize dahil edin. Yeni bir yeme düzenine alışmanız zaman alabilir, bu nedenle kendinize uyum sağlamak için zaman tanıyın, birden büyük değişiklikler yapmayın. Stresli hissediyorsanız ve bunun bağırsaklarınızı etkilediğini düşünüyorsanız, gevşeme teknikleri veya nefes egzersizleri deneyin.

Omega-3 Yağ Asitleri Açısından Zengin Besinler Tüketin

Yapılan araştırmalar ve uzman görüşleri Omega-3 yağ asitlerinin hafıza sağlığı ve düşünce kabiliyeti için faydalı olabileceğini belirtmektedir.
Omega-3 açısından zengin yiyecekleri tüketerek, yoğun sınav ya da çalışma dönemlerinden hafızanızın başarıyla çıkması için destek olabilirsiniz. İşte Omega-3 açısından zengin ve modunuzu yükselten yiyecekler:

Düzenli, Besleyici Bir Kahvaltı Tercih Edin

Kahvaltı bazı araştırmacılara göre, daha iyi bir hafıza ve gün boyunca daha fazla enerji sağlıyor. Ayrıca sakinliği ve duyguları daha iyi yönetmeyi de beraberinde getiriyor. Kahvaltıyı atlamanın ise tam tersine, yani yorgunluk ve kaygıya sebep olduğu düşünülüyor.

Cemal Süreya’nın harika dizelerinden biliyoruz ki "Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı!" Özellikle aile ile birlikte yapılan keyifli kahvaltıların, modunuzu yükseltici etkisi olduğundan hiç şüphemiz yok. Lezzetli kahvaltılık tarifleri için sizi böyle alalım.

Kahvaltıda Modunuzu Yükselten Yiyecekler

Lifli, besin ve iyi yağlar açısından zengin yiyecekleri seçin. Yulaf ezmesi, şekerin kana emilimini yavaşlatarak kan şekeri seviyelerini düzenlemeye ve daha sakin kalmanıza yardımcı olan çözünür lif bakımından zengindir. Bir kase yulafa çilek gibi kırmızı meyveler, elma, kepekli tahıllar ve fındık eklemeyi deneyin tadı o kadar da kötü gelmeyecektir!

Ölçülü Kafein ile Modunuzu Yükseltin

Kafeinin, çalışma performansını yükseltici, enerji verici ve uyanık kalmayı sağlayıcı özelliği herkes tarafından biliniyor. Kafein genel olarak modunuzu yükseltici etkisi yapsa da herkesi farklı şekilde etkiler. Bu nedenle kahve sizi gergin, sinirli, üzgün ve uykusuz hale getiriyorsa onu içmekten kaçınmalısınız ve yerine modunuzu yükselten içeceklerden olan siyah çay veya yeşil gibi düşük kafeinli içecekleri seçebilirsiniz.

D Vitamini Yüksek Gıdaları Günlük Rutininize Dahil Edin

Güneş ışığı vitamini olarak bilinen bu besin, cilt güneşin ultraviyole B (UVB) ışınlarına maruz kaldığında vücutta doğal olarak üretilir. Son birkaç yılda araştırmalar, D vitamininin ruh halimizi etkileyen serotonin düzeylerini artırabileceğini belirtti. Bazı insanlar D vitamini eksikliği için daha büyük risk altındadır. Gün içinde kapalı mekanlarda çalışanlar, soğuk iklim bölgelerinde yaşayanlar veya hava kirliliğinin daha fazla olduğu bir bölgede olanlar riskli grup içindedir. Peynir ve yumurta sarısı doğal D vitamini kaynaklarıdır. Düzenli kahvaltı rutininize dahil ettiğiniz bu besinler, modunuzun da yükselmesini sağlayacaktır.

Akdeniz Diyetini Deneyin

Akdeniz diyeti ya da beslenme rutini, depresyon önleyici etkiye sahip olduğu düşünülen meyve, fındık, sebze, tahıl, baklagiller ve bol balık içeren dengeli ve sağlıklı bir beslenme şeklidir. Baklagiller, kabuklu yemişler, birçok meyve ve özellikle koyu yeşil sebzeler gibi Akdeniz diyetinin temel besinleri vitamin açısından zengindir ve balık, süt ürünleri gibi besinler de B-12 alımınızı destekler.