Adını İtalya’nın Sardunya adasından aldığı söylenen ve rivayete göre ilk kez 15’inci yüzyılda kullanılmaya başlayan sardalyanın Malta, Sicilya, Portekiz ve İspanya gibi ülkelerin mutfaklarında önemli bir yeri var.

Balıkçılık anlamıyla gelişmiş olan ülkemizde her mevsim lezzetli balıklar bulmak mümkün. Yaz aylarının en minik lezzeti de hiç şüphesiz sardalya.Denizdeki görünümden dolayı eski zamanlarda "ateş balığı" olarak adlandırılan sardalya, hamsiden sonra en çok tüketilen balıklardan biri. Güney Ege ve Marmara Denizi’nin İstanbul kıyılarında tutulan sardalya, dünya balıkçılık ticaretinde önemli bir yere sahiptir.

Makarnadan çorbaya, marineden gratene kadar birçok farklı yöntemle pişirilen sardalya, ülkemizde sıklıkla ızgara olarak tüketiliyor. Yemek olarak tüketilmesinin yanı sıra balık yağı ve balık unu üretiminde de kullanılıyor.

Vücudunun üst tarafı yeşilimsi, yanları gümüş rengi pullarla kaplı sardalya hamsiyi andırıyor ve maksimum 25 cm boya ulaşabiliyor. Küçük sardalyalara papalina adı veriliyor. Sardalyanın boyununsa ne çok büyük ne de çok küçük olması gerekiyor; zira küçük sardalyalar her zaman büyüklerine göre daha lezzetli oluyor. Sürüler halinde dolaşan sardalyalar için en uygun av mevsimiyse temmuz ayı. Avlandıktan sonra tazeliklerini kısa süre koruyan balık olarak anılmaları sebebiyle de yalnızca hızlıca tüketime ya da buzluğa atılmaya izin veriyor.

 

Sardalya Kuşu Tarifi
500 gr sardalya
5 dal taze soğan
3 adet domates
100 gr kaşar peyniri
10 dal maydanoz
Karabiber
Tuz
1 diş sarımsak
2 tatlı kaşığı zeytinyağı

Sardalyaları ayıklayın ve kılçıklarını çıkarın. Taze soğan, maydanoz ve sarımsağı ince ince doğrayın. Domateslerin çekirdeklerini ayıklayıp minik minik doğrayın. Sonrasında kaşar peyniri, maydanoz, sarımsak ve taze soğan ile harmanlayın. Balıkların her iki yüzüne zeytinyağı sürüp tuz, karabiber ile lezzetlendirin. Sonrasında balıkların her birinin üzerine 1-2 tatlı kaşığı kadar harçtan koyup diğer balık filetosunu üzerine kapatın ve ızgarada her iki yüzü kızarana kadar pişirin.

Asma Yaprağında Sardalya tarifimiz için de tıklayabilirsiniz.