Sofralarınızı lezzetle dolduracak enfes bir meze ile karşınızdayız. 

Bu yazımızda öncelikle  “fava meze nedir?” sorusunu ve “fava içinde ne var?” sorusunu detaylı bir şekilde anlatıyor olacağız ama gelin öncesinde fava nereye özgü onu öğrenelim. 

Restoranlarda, davet sofralarında ve özellikle de yaz aylarında akşam yemekleri için hazırlanıp servis edilen fava mezesi, Ege ve Yunan mutfaklarına özgü bir lezzettir.

Fava genellikle yapıldığı yöreden yöreye farklılık göstermektedir. Ege bölgesinde bulunan her bir şehrimiz, fava tarifini uygularken malzemelerde (ana malzeme hariç) değişiklik yaparak farklı lezzetler ortaya çıkarıyor.

Bugün size, favadan bahsetmişken klasik fava tarifini de vereceğiz. Bu tarifimiz ile daha önce fava hakkında ön yargıları olanlar dahi, bu mezeyi seve seve tüketecek. Haydi gelin fava nedir daha detaylı bir şekilde öğrenelim. Her şey sırayla!

Fava Nedir?

Eski İstanbul Rumları, zeytinyağlı tüm meze tariflerine fava dermiş. Biz de şimdi kullandığımız anlamıyla fava nedir onu sizlere paylaşıyor olacağız. :)

Mutfaklarımıza sık sık konuk olan, balık sofralarının en güzel yancısı ve mezeseverlerin favorisi olan fava, eski tarihlerden beri sıklıkla yapılan bir mezedir.

Eskiden kuru bakliyat ile yapılan bu meze günümüzde sadece kuru bakla ile yapılmaktadır. Küp küp doğranmış soğanların zeytinyağı ile buluşmasıyla başlayan lezzet yolculuğu, üzerine bakla, limon suyu ve suyun eklenmesiyle son bulur.

Pişen meze isteğe göre servis edilmektedir. Dilerseniz dilimleyebilir dilerseniz de geniş bir tabakta üzerine taze maydanoz serpiştirerek servis edebilirsiniz. :)

Daha fazla beklemeden mutfağa geçmeli ve bu leziz mi leziz tarifi mutlaka denemelisiniz. :)

Fava Neyden Yapılır?

‘’Fava neyden yapılır?’’ diye merak edenler için aslında yukarıdaki bölümde kısaca değindik ama bu kısımda daha detaylı bir şekilde ele alabiliriz. Fava eski tarihlerde çeşitli kuru baklagillerin kabuklarının soyulması ile yapılıp servis edilirken şimdilerde ise sadece kuru bakla ile yapılmaktadır. İçerisinde soğan, zeytinyağı, bakla ve limon suyu bulunan fava, vitamin ve protein açısından oldukça zengindir.

Haydi o zaman mutfağa geçin ve malzemelerinizi hemencecik hazırlayın. Birazdan en güzel fava nasıl olur adım adım anlatıyor olacağız. :)

Fava Nasıl Yapılır?

Akşam yemeğine en sevdiğiniz dostlarınız davetli fakat siz hala yemek hazırlamadınız mı? Ya da yemek hazırlayıp hangi mezeyi hazırlayacağınıza karar veremediniz mi?

O zaman fazla düşünmeniz gerek yok. Şimdi vereceğimiz meze tarifi tüm sofralarınıza çok yakışacak ve sofralarınızı lezzetiyle şenlendirecek. :)

Fava nasıl yapılır işte tüm püf noktalarıyla karşınızda!

Fava tarifimiz için öncelikle kuru baklaları ayıklayıp iyice yıkıyoruz. Ardından geniş bir tencerenin içerisine soğanları küp küp doğrayıp üzerine zeytinyağı ekliyoruz ve bir süre soğanlar pembeleşene dek kavuruyoruz. 

Soğanlar pembeleşince yıkadığımız baklaları ve 3 su bardağı suyu ekliyoruz. Ardından da içerisine kesme şeker ve limon suyu ilave edip kapağını kapatıyoruz ve pişmeye bırakıyoruz.

Pişen mezemizi isterseniz yağlı kağıt serili fırın tepsisine ekleyip dolapta soğuttuktan sonra dilimleyerek servis edebilirsiniz. Dilerseniz de tencereyi ocaktan aldığınızda geniş çukur bir tabağın içerisine kaşık yardımıyla ekleyip servis edebilirsiniz.

Daha ne duruyorsunuz? Henüz denemediyseniz mutlaka deneyin. :)

Fava Tarifini Sevenlere 3 Tane Birbirinden Lezzetli Meze Tarifi

Fava lezzetine doyamayanlara 3 tane birbirinden lezzetli tarif önerimiz de mevcut. :)

İlk olarak klasik humus tarifinden sıkılanlara pastırmalı humus tarifi, ardından da şakşuka tarifi ve son olarak da babagannuş tarifini denemeniz için buraya bırakıyoruz.

Yukarıdaki tarifimizi mutlaka denemelisiniz ve sofralarınızda yer vermelisiniz. Tarifleri sevdikleriniz, dostlarınızla paylaşarak onların da lezzetli sofralar kurmalarına yardım edebilirsiniz. :)

O halde ne diyoruz? Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun. :)