Damağınızda 15. yüzyıla ait bir tat bırakan sütlaç tatlısının o dönemdeki adının sütlü aş veya sütlü pirinç olduğunu biliyor muydunuz? O yüzyılda tıbbi kitaplarda yer alan günümüz İftar sofralarının vazgeçilmez tatlısı, belli ki hep iyi geliyormuş.

Ramazan ayının olmazsa olmaz tatlısı Güllaç ise günümüzden altı yüz yıl önce Osmanlı Saray Mutfağının gözdesiydi. İçindeki gül suyundan dolayı güllü aş denmiş bu eşsiz tatlıya. Bu tatlının yapımında katkısız gül suyu kullanılması önemli. Süt ve şeker oranının da tatlıyı çok sulu ya da kupkuru yapmaması gerekiyor. İçine ya da üzerine eklenenlerse damak zevkine göre değişiyor. Şimdi size sütlaçtan güllaca, yalancı tavuk göğsünden sütlü fincan tatlısı ve irmik tatlısına lezzetli ve hafif tatlı tarifleri ve püf noktalarını veriyoruz. Afiyetle...

Sütlü Fincan Tatlısı

Sadece 10 dakikada hazırlanan sütlü fincan tatlısının sırrı nişastanın topaklanmaması için sürekli karıştırmak.

Sütlü İrmik Tatlısı

Pasta gibi görünümüyle akşam çayına eşlik ediyor. Hazırladığınız tatlıyı kaseden kolayca çıkarmak için kaseleri ıslatıp buzdolabında soğumaya bırakın.

Dondurmalı Güllaç

Ramazan'da iftar sofralarının en hafif sütlü tatlısı olan güllacı porsiyonlayıp dondurmayla servis etmeyi düşünmüş müydünüz?

Sütlaç

Türk mutfağının geleneksel sütlü tatlılarından sütlaç, kolayca hazırlanan tarifiyle huzurlarınızda. Hafif meyvelerle servis ederek farklı aromalar yakalayabilirsiniz.

Yalancı Tavuk Göğsü

Tatlıların en merak uyandıranı tavuk göğsünün evde yapılan 'yalancı' halini yapıyoruz. Evet, orijinalinde tavuk gerçekten var, biz yalancısını yapıyoruz. İşin sırrıysa her zaman kısık ateşte kalmak.