Hangi ayda hangi balık yenir biliyor musunuz?

Bugün sizler için bir balık takvimi hazırladık. Bu enfes yazımızla “balık mevsimi” kavramını en güzel şekilde kavrayacaksınız!

Balık mevsimlerini ve dönemsel mevsim balıklarını görebileceğiniz yazımıza geçelim hızlıca!

Ocak Ayında Hangi Balık Yenir

Ocak ayı balıklarıyla başlayalım listemize!

İşte ocak ayında yaygın olarak tüketilen bazı balık türleri:

-Sardalya: Sardalya, küçük ve yağlı bir balık türüdür. İçerdiği omega-3 yağ asitleri ile besleyicidir. Sardalyalar ızgara, buğulama veya kızartma yöntemleriyle pişirilebilir.

-Hamsi: Karadeniz’in incisi hamsi hem lezzetli hem de uygun fiyatlıdır. Hamsi balığı kızartma, buğulama veya fırında pişirilerek servis edilebilir. Bizim favorimiz ise tabii hamsi kuşu!

-Mezgit: Mezgit, beyaz etli ve lezzetli bir balıktır. Soğuk sulara adapte olmuş bir türdür ve ocak ayında genellikle taze olarak bulunabilir. Izgara, fırında veya buğulama teknikleriyle pişirilerek tüketilebilir.

-Levrek: Levrek, beyaz ve lezzetli bir ete sahiptir. Ocak ayında tüketebileceğiniz levrek, çeşitli pişirme yöntemleriyle hazırlanabilir. Örneğin ızgara, fırında veya buğulama şeklinde servis edilebilir.

-Barbun: Barbun, Akdeniz bölgesinde yaygın olarak bulunan bir balıktır. İnce ve zarif bir yapısı vardır. Genellikle ızgara veya tava yöntemleriyle pişirilip öyle tüketilir.

Tabii ki, balık türleri bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Taze balık seçerken, yerel balıkçıları veya pazarları tercih etmeniz iyi bir fikir olacaktır.

Şubat Ayında Hangi Balık Yenir

Şubat ayı balıklarıyla devam ediyoruz!

-Lüfer: Lüfer, Akdeniz ve Ege Denizi'nde bulunan lezzetli bir balık türüdür. Şubat ayında lüfer genellikle taze olarak bulunabilir. Lüferi ızgara yapabilirsiniz.

-Kalkan: Yağlı, iri ve lezzetli bir balıktır. Genellikle ızgara veya tava üzerinde sote edilerek pişirilir.

-Uskumru: Uskumru, soğuk sulara uyum sağlamış ve zengin omega-3 yağ asitleri içeren bir balıktır. Şubat ayında taze uskumru bulunabilir ve mangalda, fırında veya buğulama olarak pişirilebilir.

-Kırlangıç Balığı: Kırlangıç balığı, Akdeniz bölgesinde yaygın olarak bulunan bir balık türüdür. Şubat ayında da taze olarak bulunabilir ve kızartması leziz olur!

-Palamut: Palamut, Türk mutfağında sıkça tüketilen bir balıktır. Yağlı bir balık olan palamut, Şubat ayında da taze olarak bulunabilir. Bizim önerimiz, balık ekmek hazırlamanız!

Mart Ayında Hangi Balık Yenir

-Çupra: Çupra, Akdeniz ve Ege Denizi'nde bulunan popüler bir balık türüdür. Mart ayında da taze olarak bulunabilir ve genellikle ızgara, fırında veya buğulama olarak pişirilerek tüketilir.

-Tekir: Mart ayında taze tekir balığı bulunabilir. Rengiyle gözleri alan bu balığı kızartmanızı tavsiye ediyoruz.

-İstavrit: İstavrit, lezzetli ve ekonomik bir balık türüdür. Mart ayında da taze istavrit bulunabilir. İstavritin en lezizi derin yağda kızaranıdır!

-Mercan Balığı: Mercan balığı, Akdeniz'de bulunan ve lezzetli bir ete sahip olan bir balık türüdür. Mart ayında taze mercan balığı bulunabilir. Bu balığı mangalda pişirebilirsiniz.

-Kefal: Mart ayında da taze kefal bulunabilir ve genellikle tavada pişirilir.

Mart ayı balıkları bu şekilde, sırada Nisan ayı balıkları var!

Nisan Ayında Hangi Balık Yenir

Nisan ayında;

-Levrek

-Palamut

-Mezgit

-Kalkan tüketebilirsiniz. 

Bunların dışında ilk defa bahsedeceğimiz balığımız ise İskorpit. İskorpit, Akdeniz bölgesinde yaygın olarak bulunan bir balık türüdür. Nisan ayında alacağınız taze iskorpitleri tavada veya ızgarada pişirebilirsiniz.

Mayıs Ayında Hangi Balık Yenir

Mayıs ayı balıkları şu şekilde sıralanabilir;

-Sardalya

-İstavrit

-Kefal

-Mercan Balığı

-Uskumru

Haziran Ayında Hangi Balık Yenir

Haziran ayı balıklarıyla ve deniz canlılarının çokluğuyla bilinir! Haziran ayında yaygın olarak tüketilen bazı balık türleri şöyledir;

-Levrek

-Lüfer

-Barbun

-Kalkan

-İskorpit

-Palamut

Temmuz Ayında Hangi Balık Yenir

Temmuz ayı balıklarından bahsedelim şimdi de. Temmuz ayında tüketebileceğiniz deniz ve tatlı su balıkları;

-Levrek

-Çipura

-Sardalya

-Hamsi

Ayrıca Kılıçbalığı, temmuz ayında tüketilebilen bir diğer balık türüdür. Büyük ve etli bir balıktır ve genellikle ızgarada veya fırında pişirilir.

Ağustos Ayında Hangi Balık Yenir

ağustos ayı balıkları;

-Barbunya

-Palamut

-Uskumru

-Lüfer

-İstavrit olarak sıralanabilir.

Eylül Ayında Hangi Balık Yenir

Eylül ayı balıkları listesinde ise;

-İstavrit

-Mezgit

-Palamut

-Levrek

-Kalkan

-Sardalya bulunur.

Ekim Ayında Hangi Balık Yenir

Sonlara doğru geldik ve sırada artık Ekim balıkları var!

Ekim ayında afiyetle tüketebileceğiniz balıklar;

-Kefal

-İstavrit

-Kalkan

-Mezgit

-Uskumru

Ekim ayı balıklarından sonra artık Kasım ayına ilerliyoruz, havalar da biraz serinliyor!

Kasım Ayında Hangi Balık Yenir

Kasım ayı balıkları listesi;

-Uskumru

-Hamsi

-Kefal

-Mezgit

-İstavrit

Olarak sıralanabilir. 

Aralık Ayında Hangi Balık Yenir

Geldik son olarak senenin son ayına! Aralık ayı balıklarından biraz bahsedelim.

-Hamsi

-Kefal

-Mezgit

-İstavrit

En taze balıkları bulmak ve tüketmek oldukça önemlidir. Dondurulmuş balıkları da alıp afiyetle yiyebilirsiniz ancak bizim önerimiz, her zaman ilk tercihinizin taze balıklardan yana olması. Bu sebeple yerel balıkçı dükkanlarınıza, mahallenizin pazarına ve süpermarketlerin balık reyonlarına öncelik verebilirsiniz.

 

Bonus: Sene Boyu Bol Bol Bulunan Balıklar ve Tarifleri

Tüm bir sene boyunca balıkçılarda kolayca bulabileceğiniz barbun, çipura ve sardalya ile en leziz tarifleri bir araya getirdik. Balık sevmeyenleri bile etkileyebileceğiniz bu tariflerimize biraz değinelim mi?

Kızartma yöntemiyle balık hazırlamayı çok seviyoruz. Çıtır çıtır oluşları, ayrı bir lezzet katıyor derya kuzularına! Derin yağda güzelce kızaran Barbun Balığı Tarifi, aile yemekleri için birebir.

Davet sofralarına çok yakışacak Fırında Çipura Tarifi, yanında bol yeşillikli bir salatayla eşsiz bir sunuma sahip oluyor! Tabii balık restoranları, bu balığı haşlanmış patatesle de servis ediyor. En az salata kadar leziz olan patates eşliği, sofrayı birden boğaz kıyısına taşıyor!

Son olarak hamsiye çok benzeyen Fırında Sardalya var. Özellikle hamsi seviyorsanız mutlaka denemelisiniz.