Beslenme düzeninden glüten içeren besinlerin tamamen çıkarılması, glütensiz beslenme olarak adlandırılmaktadır. Bu beslenme şekli aslında, Çölyak hastalığı ve gluten intoleransı olan kişilerin uyması gereken bir düzendir. Yani glutensiz beslenme şekli aslında zayıflamak amacıyla değil, çölyak rahatsızlığı olanların hayatlarını kolaylaştırmak için ortaya çıkmıştır.

Son dönemde gluten intoleransı olmayan kişiler arasında da glutensiz beslenme oldukça popüler bir hale geldi. Çünkü glutensiz beslenmenin daha sağlıklı olduğunu gösteren araştırmalar var. Kilo kaybına yardımcı olur ve enerjiyi artırır ancak normal beslenmeden daha meşakkatli bir süreçtir. 

Özel misafirleriniz var ve onlar için tatlı hazırlamak istiyorsunuz ama konuklarınız arasında ya da sizin aile üyelerinizden birinde glüten intoleransı varsa, glutensiz tatlı tarifleri aramaya başlamış olabilirsiniz. Biz de hem glutensiz beslenenler hem de formunu korumak isteyenler için birbirinden enfes glütensiz tatlı çeşitlerini listeledik. Eminiz damak tadınıza en uygun olan glutensiz tatlıyı yazımızda bulabileceksiniz!

Glutensiz olduğu için çok meşakkatli ya da özel malzemeler gerektirdiğini düşünmeyin çünkü glutensiz kolay tatlı tarifleri de birazdan paylaşacağımız listede olacak. Öyleyse gelin glutensiz tatlı tariflerine birlikte göz atalım!

1- Glutensiz Pasta

Yakınlarda bir doğum günü partisi düzenlemek istiyorsunuz ama siz ya da ailenizden biri diyetteyse bol kalorili bir yaş pasta yapmak çok cazip bir fikir gibi gelmeyebilir. Bir yandan da pastasız doğum günü partisi olmayacağı için arayış içinde olabilirsiniz. İşte tam da böyle bir durumdaysanız ya da canınız pasta çekti ama gluten intoleransınız varsa; beyaz un kullanmadan harika bir glutensiz yaş pasta hazırlamak için tarifimize göz atın!

2- Glutensiz Antep Fıstıklı Turta

Glütensiz tatlıların çeşidinin az olduğunu düşünüyorsanız hemen fikrinizi değiştirecek tarifi buraya bırakalım! Glütensiz bir turta hazırlamak isterseniz, Antep fıstığı ile aroması zenginleşen glutensiz Antep fıstıklı turta tarifimizi hemen inceleyin!

3- Glutensiz Kurabiye

Hem glutensiz beslenenler hem de hamurlu tarifler ile arasına biraz mesafe koymak isteyenler için çok pratik ve hafif bir kurabiye tarifi ile sizlerleyiz! Sadece 4 malzemeden oluşan glutensiz kurabiye, 25 dakika gibi kısa bir sürede hazırlanabiliyor. Son dakika misafirleri için evde fıstık ezmeniz varsa şipşak hazırlanabilecek bir glutensiz tatlı tarifi!

4- Glutensiz Kek

Kek denildiğinde genelde aklımıza beyaz un ile yapılan, kakaolu, meyveli, cevizli ve fındıklı gibi çeşitleri gelir. Bu çeşitleri de diyet yapanların ve yediklerine dikkat edenlerin çok tercih etmediklerindendir. Kekin de glütensiz bir tatlıya dönüşebileceğini söylesek, ne dersiniz? İşte bu noktada glutensiz kek harika bir seçim olacaktır!

5- Glutensiz Yulaf Ezmesi

Yulaf çok hafif olduğu için sağlıklı beslenmek isteyenler ya da diyette olanlar için harika bir seçim olsa da gluten intoleransı olanların tüketemediği bir besindir. Yulaf doğal olarak glutensiz olmasına rağmen, üretim sırasında buğday, arpa veya çavdar ile kontamine olabilir, bu sebeple dikkatli tüketilmesi gerekmektedir. İşte bu yüzden, hem glutensiz beslenenler hem de çok yulafın çok daha hafif bir versiyonunu öğünlerine dahil etmek isteyenler için glutensiz yulaf ezmesi tarifimizi hazırladık! Glutensiz yulaf, artık marketlerin tamamında kolayca bulunabiliyor. Glutensiz yulaf ezmesinin özelliği ise çapraz bulaşmayı önleyecek şekilde sadece glutensiz tahılların öğütüldüğü değirmenlerde öğütülmesi.

Glutensiz yulaf ezmesi hem çok hafif bir tatlı hem de güne tatlı başlamak isteyenler için harika bir seçenek olacaktır. Mutlaka tarifimize göz atın!