Türk kültüründe yemeğin yeri bambaşkadır, çok özeldir. Misafir ağırlamasından tutun düğünlere, sünnet kutlamalarından cenazelere hemen hemen her önemli günde bir yemek servisi mutlaka vardır. Yemek yapmayı, servis etmeyi, doymayı ve doyurmayı çok severiz çünkü.

Her önemli günde bir yemek servisi olur dedik ya, bunların da belli konuşulmayan kuralları vardır. Cenazelerde kavurma, pilav, pide, ayran servis edilir; cami önlerinde Cuma günleri tavuk ve pilav… Ölmüşlerin ruhuna lokma döktürülür, düğünlerde en gösterişli yemekler sunulur. 

Bugün düğün yemekleri tariflerini paylaşacağız sizinle. Köy düğünü gibi geleneksel bir kutlamayla evlenecekseniz köy düğün yemeklerinin de dahil olduğu kolay düğün yemekleri listemizi çok seveceksiniz.

Geleneksel düğün yemeklerinin sıralandığı bu leziz listemizde her damak tadına uygun bir tarif var. Kendinize göresini kolaylıkla bulacaksınız. :) Haydi düğün yemek çeşitlerine dalalım ve tarifleri teker teker konuşalım!

Kolay ve Leziz Düğün Yemekleri

Dokuz yemek tarifinden oluşan bu liste, düğününde catering hizmeti almak istemeyenlerin işini kolaylaştıracak. Her biri mutfaklarda kolaylıkla hazırlanacak; çok ustalık gerektirmeyen tarifler çünkü. :)

1 – Dalyan Köfte Tarifi

Dalyan köfte tarifi, sunumuyla şık; tadıyla enfes! Yiyen herkesin büyüleneceği bu tarif, köfte kelimesine adeta yeni anlamlar katıyor. Düğününüzde farklı bir sunum istiyorsanız dalyan köfte tarifine alalım sizleri!

2 – Tavuk Köfte Tarifi

İlginç bir öneri farkındayız, “düğünde tavuk köftesi mi olurmuş?” diyebilirsiniz ilk etapta. :) Ön yargılarınızı bir kenara bırakın ve bu enfes tarifi deneyin çünkü bal gibi de olur! :)

Tavuk köfte tarifi, misafirlerinizin çok hoşuna gidecek.

 3 – Düğün Çorbası Tarifi

Adını düğünlerde servis edilmesinden alan enfes çorbamız listeye girişini yaptı nihayet. :) Düğün çorbası tarifi, geleneksel düğün yemeklerinin en sevilenlerinden. Köy düğünlerinin yıllardan beri gözdesi olan bu çorba tarifi, yiyenlerin her kaşıkta büyülenmesini sağlıyor.

4 – Et Sote Tarifi

Etsiz sofraları gösterişsiz bulanlar bu öneriyle rahatlayacak eminiz. :) Et sote tarifi, özellikle Anadolu’daki düğünlerde sık sık servis ediliyor. Hayvancılıkla uğraşan, hayvanlarla bu denli içli dışlı olan bir kültüre sebze yemeği servis etmek pek de yakışmazdı tabii. :)

Kıymalı Patates Tarifi

“Ben düğünümde çok pahalıya kaçmak da istemiyorum çok zorlanmak da. Eğlenmeye geldik, klasik bir yemek sunalım işte” diyorsanız bu kıymalı patates tarifi size gelsin! Bu leziz tarif düğün sofralarında olmaz mı? Tabii ki olur. :)

6 – Tereyağlı Sade Pilav Tarifi

Biraz daha geleneksel bakış açısından yanaysanız, “düğünümde, atalarımın zamanında sundukları gibi yemekler sunmak istiyorum” diyorsanız pilavlı tariflere yöneleceksiniz. Tavuklu pilav olur, kavurmalı pilav olur, et soteli pilav olur, orasını siz bilirsiniz. Her şeyden önce, pilavı hazırlamak gerek. Üzerine ne koyarsanız koyun çok leziz olacak tereyağlı sade pilav tarifi, yemeğin yıldızı olacak.

7 – Tavuk Suyuna Bulgur Pilavı Tarifi

Bulgur pilavı tarifi, pirinç pilavı tariflerine göre daha sağlıklı ve daha az kalorilidir. Seveni de çoktur şimdi, eğri oturup doğru konuşalım. :)

Özellikle tavuk suyuyla hazırlandığı için ayrı bir lezzetli olan tavuk suyuna bulgur pilavı tarifi için sizi böyle alalım. Misafirleriniz bu lezzete bayılacak.

8 – Kıymalı Milföy Böreği Tarifi

Düğününüzde oturmalı uzun bir yemek faslı olmasını istemiyorsanız börek gibi atıştırmalıklar tercih edebilirsiniz. Kıymalı milföy böreği hem herkesin severek tükettiği hem de kolaylıkla hazırlanan bir börek çeşidi

9 – Şambali Tatlısı Tarifi

Tatlısız düğün mü olur? Listemizin son üyesi lezzeti dillere destan şambali tatlısı tarifi! İster kaymakla ister fıstıkla isterseniz de dondurmayla servis edin, bir yiyen bir daha isteyecek bu leziz tatlıyı!