Sizler için bugün bu yazımızda, bıldırcın yumurtasını genel hatlarıyla anlatıyor olacağız. Bu benekli mini yumurtalar, protein deposu tavuk yumurtalar kadar yaygın tüketilmiyor maalesef ama faydaları saymakla da bitmiyor. 

Hal böyle olunca kolları sıvadık, size eşsiz bir yazı hazırladık! Bıldırcın yumurtası faydaları ilk konumuz olacak. Ardından da bıldırcın yumurtası nasıl yenir, nasıl hazırlanırsa leziz olur onu anlatacağız. :)

Haydi alışveriş listenizi hazırlamadan sizi yazımıza alalım!

Bıldırcın Yumurtası Nedir?

Bıldırcın, sülüngiller familyasına ait, küçük yapılı ve oldukça sevimli olan bir kuştur. Bu sevimli bıldırcınlar, tohumlarla ve böceklerle beslenirler. Uçuşları kısa ama hızlıdır. Bıldırcınlar, yumurtalarından dolayı insanlar tarafından uzun yıllardır beslenmektedir.

Peki bıldırcın yumurtası nedir? Bıldırcın yumurtası neye benzer? Bilmiyorsanız bir adım yaklaşın ve sorularınızı hemen yanıtlayalım. :)

Bıldırcın yumurtası, tavuk yumurtasından daha küçük ve daha hafiftir. Besin değeri açısından da oldukça değerli ve bol vitaminli bir yumurtadır. Tavuk yumurtasından farklı bir renge sahip olan bıldırcın yumurtasının, üzerindeki beneklerinden ayırt edilebildiğini söyleyebiliriz. :)

Haydi o zaman gelin şimdi de bıldırcın yumurtasının besin değerlerine bir göz atalım. Ardından da maddeler halinde bıldırcın yumurtası faydalarına göz atacağız.

Bıldırcın Yumurtası Besin Değeri

Bıldırcın yumurtası, tavuk yumurtasına göre pek popüler olmasa da besin değeri açısından daha zengindir. Gelin o halde bıldırcın yumurtasının besin değerlerine detaylıca bir göz atalım. :)

1 adet bıldırcın yumurtasında:

- 158 kalori,

- 0.4 gram karbonhidrat,

- 1.2 gram protein,

- 11.1 gram yağ,

- 844,0 mg kolesterol,

- 156 IU A Vitamini,

- 132 mg potasyum,

- 64 mg kalsiyum,

- 3,6 mg demir bulunmaktadır. Daha ne olsun dediğinizi duyar gibiyiz. :) Öğünlerinizde kesinlikle yer vermeniz gereken bıldırcın yumurtası kalori miktarını öğrendik. Haydi gelin şimdi de bıldırcın yumurtası neye iyi gelir, faydaları nelerdir hemen öğrenelim!

Bıldırcın Yumurtası Faydaları Nelerdir?

Besin değeri açısından oldukça zengin olan bıldırcın yumurtasının elbette ki birden çok faydası da bulunmaktadır. Besin değerlerini öğrendiğimize göre bıldırcın yumurtası yararlarına geçebiliriz!

-Bıldırcın yumurtası tam bir C vitamini deposudur. C Vitamini, hastalıklara karşı direnç oluşturur ve cilde parlaklık sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudunuzda hali hazırda bulunan ya da oluşabilecek hastalıklara karşı direnç oluşturur. 

-Bıldırcın yumurtası, vücuttaki hemoglobin seviyesini artırmaya da yardımcı olur.

-Böbreklerde taş oluşumunu engeller. Mesane taşının sıfırdan oluşmasını engeller ve / veya böbreklerde bulunan taşın parçalanmasına yardım eder.

-Yüksek tansiyon, kolesterol ve felç gibi hastalıkların önlenmesinde yardımcı olur.

-Kansızlığı önler, aynı zamanda da kan için gerekli potasyumu bulundurur.

-Çocukların daha sağlıklı ve hızlı büyümesinde oldukça etkilidir.

-Saçlar için gerekli vitaminleri sağlar. Saç kalitesini artırır.

Bıldırcın Yumurtası Kaç Günde Çıkar?

Yumurta yoluyla üreyip çoğalan canlıların birçoğunun kuluçka süresi vardır. Bu kuluçka süresi tavuklarda 20 gün, hindilerde 30 gün, penguenlerde ise 30 gündür. Peki bıldırcınlar kaç gün kuluçka yatar merak ediyor musunuz?

Bıldırcınların kuluçka süresi 17 - 18 gün arasındadır. Bıldırcınlar kuluçkadan çıktıktan sonra ilk 15 gün oldukça önemlidir. Yavruların korunmaya ve beslenmeye ihtiyaçları vardır. Yeterli beslenme ve koruma sonrasında iki aylık olan bıldırcınların düzenli olarak yumurta ürettiklerini söyleyebiliriz.

Bıldırcın Yumurtası Nasıl Yenir?

Sıra geldi bıldırcın yumurtasının nasıl yendiğini öğrenmeye. Bıldırcın yumurtası yemek hakkında tereddütleriniz varsa korkmayın, hepsini ortadan kaldıracağız. :)

Bıldırcın yumurtasının faydalarını en hızlı ve en iyi şekilde görmek isterseniz yumurtayı sadece kırıp hüpletmeniz yeterli. :) Çiğ olarak yedikten sonra tadından hoşlanmadıysanız içerisine bir kaşık bal ekleyerek tadını yumuşatabilirsiniz. 

Bıldırcın yumurtasını çiğ sevemediyseniz, haşlayarak da tüketebilirsiniz. Gelin aşağıda bıldırcın yumurtası nasıl haşlanmalıdır detaylıca öğrenelim. :)

Bıldırcın Yumurtası Nasıl Haşlanır?

Kahvaltıda yumurta olmazsa olmaz diyenlerden misiniz siz de? Eğer öyleyse tavuk yumurtasına alternatif olarak bıldırcın yumurtası ile geldik. :)

Genellikle kahvaltılarda yer verdiğimiz tavuk yumurtası, birçok farklı yöntemle hazırlanarak en güzel şekilde sofralarımızda yer alıyor. Omletlerde, menemende, tavada sucukla birlikte veya haşlanarak karşımıza gelen yumurtayı birçoğumuz kahvaltı dışındaki öğünlerde de tüketmekte.

Tavuk yumurtasının nasıl haşlandığını ve nasıl pişirildiğini bilmeyen yoktur. Gelin şimdi bıldırcın yumurtası nasıl haşlanır öğrenelim hemen!

Bıldırcın yumurtasını da tıpkı tavuk yumurtası gibi haşlayabilirsiniz. Öncelikle sizin için yeterli olacak kadarını yıkayıp cezvenin içerisine alın. Ardından da üzerini geçecek kadar su ekleyip beş dakika haşlayın.

Gördünüz mü hiç de korkulacak gibi değil! Şimdi ebeveynlerin en çok merak ettiği detaya geliyoruz. Bıldırcın yumurtası bebeklere verilir mi? Bebeklere ne kadar bıldırcın yumurtası verilmeli ve daha önemlisi, ne zaman verilmeli? gibi merak edilen tüm detayları sizler için araştırdık.

Buyurunuz birlikte inceleyelim. :)

Bıldırcın Yumurtası Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasına göre vitamin ve mineral açısından daha zengindir. Bu da bebekler için oldukça faydalıdır. Bıldırcın yumurtasının bebeklere dokuzuncu aydan sonra, bir gün arayla yedirilmesinde hiçbir sakınca yoktur.

Bonus: Yumurta Pişirmek için Yararlanabileceğiniz Enfes İçeriklerimiz

Yumurta dedik dedik, sıra tarif vermeye geldi. Yumurta kırmayı öğrendikten sonra bilmeniz gereken diğer detaylara geçebiliriz. :) Öncelikle poşe yumurta nasıl yapılır yazımızı, ardından yumurta haşlama süreleri nelerdir yazımızı ve son olarak da çırpılmış yumurta nasıl yapılır yazımızı denemeniz için buraya bırakıyoruz. Mutfakta yeniyseniz veya bizim gibi bilgiye her daim açsanız mutlaka göz atın! :)