Çırpılmış yumurta dendiğinde çoğu kişinin aklına bir kase içinde çırpılan yumurtalar ve sonrasında yağlanmış tavaya dökülen bir pişirme tekniği geliyor. Oysa düşünülenin aksine, çırpılmış yumurta yaparken ayrıca bir kaseye ihtiyacınızı yok.

Detaylıca anlatalım.
Mükemmel kıvamda bir çırpılmış yumurta yaparken sahip olmanız gerekenler; oda sıcaklığında yumurta, tereyağı, krema, tava ve spatula. Tabii son olarak tuz ve karabiber.

Altın oranında bir çırpılmış yumurta yapmanın tekniğiyse şöyle:

1- Yumurtaları kullandığınız sos tenceresinin içine kırın ve tereyağını ekleyin. Burada dikkat etmeniz gereken nokta yumurta adedine göre tereyağı oranını ayarlamak. Her yumurta için 1 çay kaşığı kullanabilirsiniz.

2- Yumurtayı ve tereyağını tavaya koyduktan sonra ateşi açarak spatula yardımıyla sürekli karıştırın.

3- Koyulaşmaya başlayınca tencereyi ateşten alıp karıştırmaya devam edin ve topaklaşma dağılınca tekrar ateşe geri koyun. İşin sırrı topaklaşmamasını sağlamak. Yumurtalar kıvam alana kadar bu şekilde pişirmeye devam edin.

4- Daha yumuşak bir kıvam elde etmek içinse karışıma kremayı ekleyip ocakta biraz daha pişirin. İstenilen kıvamı kaybetmemek için çok fazla pişmemesine dikkat edin.

5- Son olarak tuz ve karabiberi ilave edin.

6- Arzunuza göre yumurtanın üzerine ince doğranmış frenk soğanı ekleyerek, kızarmış ekmek üzerinde servis edin.